Etyka i filozofia w szkole

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

paweldudek
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-30, 01:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: łódzkie

Etyka i filozofia w szkole

Postautor: paweldudek » 2012-03-13, 20:52

Witam,

Chciałbym zapytać jaki status będzie miała etyka w szkole ponadgimnazjalnej w związku z nową reformą programową? W tabelce z rozkładem godzinowym, który znalazłem na stronie jakiegoś wydawnictwa jest napisane, że na poziomie podstawowym etyka jest obowiązkowa. Czy rzeczywiście będzie tak, że w każdej szkole pojawią się takie zajęcia?

Drugie pytanie dotyczy uprawnień. Czy trzysemestralne "Podyplomowe Studium Filozoficzno-Etyczne dla Nauczycieli" (mniejsza o to na jakiej uczelni) wystarczy aby nabyć uprawnienia do nauczania zajęć z filozofii i zajęć z etyki w szkołach wszystkich typów?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: mateoo » 2012-03-13, 23:23

Etyka nie będzie obowiązkowym przedmiotem dla każdego. W przypadku gdy uczeń zrezygnuje z uczęszczania na religię ma chodzić na etykę. Te studia podyplomowe, jeśli mają być kwalifikacyjne, to muszą liczyć minimum 700 godzin, bo dotyczą dwóch przedmiotów.
Sztuka jest pokarmem duszy.

paweldudek
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-30, 01:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: paweldudek » 2012-03-14, 08:54

A nie 720 dla dwóch przedmiotów? (360 x 2)

paweldudek
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-30, 01:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: paweldudek » 2012-03-14, 11:08

Zastanawiam się czy rzeczywiście jest tak, że liczba godzin musi być równa 700 (lub 720). Przejrzałem kilka stron uczelni wyższych, które prowadzą takie studia i w każdej z ofert jest napisane, że studia trwają 350 godzin (lub 360 - zależy jaka uczelnia) i nadają one uprawnienia do nauczania FILOZOFII i ETYKI we wszystkich typach szkół.

Czy ktoś kojarzy podstawę jakąś interpretację przepisów dotyczącą tego problemu?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: mateoo » 2012-03-14, 15:03

Doskonale wiadome mi jest, że uczelnie prowadzą takie studia podyplomowe, aczkolwiek jest to niezgodne z obowiązującym prawem oświatowym. Bodaj przed 2005 rokiem, jeśli ktoś na takie studia uczęszczał i je ukończył - kwalifikacje do wszystkim przedmiotów ma i wystarczyło 350 godz. na wszystkie, po 2005 roku (o ile dobrze pamiętam) trzeba liczyć 350 godzin na każdy przedmiot, do którego nauczania nabywa się kwalifikacje po ukończeniu danych studiów podyplomowych. I zastanawia mnie, że instytucje, w tym renomowane uczelnie, prowadzą takie studia podyplomowe , najczęściej spotykam tu właśnie Filozofię i Etykę oraz Muzykę, Plastykę i Wiedzę o kulturze, a także Wychowanie przedszkolne i edukację wczesnoszkolną (?). W tym ostatnim przypadku też ponoć powinno być 350x2...
Sztuka jest pokarmem duszy.

paweldudek
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-30, 01:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS, Przysposobienie obronne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: paweldudek » 2012-03-21, 18:19

Dziękuję za odpowiedzi :)

A jak by Państwo ustosunkowali się do stwierdzenia, że etyka jest tak jakby działem filozofii? Tak jak geometria jest działem matematyki... Czy w ten sposób można tłumaczyć, że studiując podyplomowo edukację filozoficzno-etyczną nabywa się uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: mateoo » 2012-03-29, 15:00

Ale w planie nauczania są to odrębne przedmioty... :D Można spróbować, ale ja bym się bał, że później ktoś zarzuci mi brak kwalifikacji (co będzie zgodne z rozporządzeniem) i pieniądze zostaną wyrzucone w błoto, bo tak naprawdę to do żadnego przedmiotu nie nabędziesz uprawnień. Być może jak ktoś się uprze, to przyzna Ci godziny z tych przedmiotów.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Violison
Posty: 3
Rejestracja: 2012-08-13, 18:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: lubuskie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: Violison » 2012-08-23, 22:32

Witam.
Odświeżę temat. Dzisiaj właśnie dzwoniłam do poznańskiej uczelni i powiedziano mi że po 360 godzinach filozofii i etyki nabędę uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów.

Oczywiście uczelnie mają interes w tym, żeby prowadzić (sprzedawać ) studia podyplomowe a nie żeby nauczyciel zdobywał określone uprawnienia.

To jak jest z ilością tych godzin?

Pozdrawiam. Violetta

Annaa12
Posty: 5
Rejestracja: 2021-12-28, 14:52
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: Annaa12 » 2021-12-30, 12:18

Minęło pare lat i znów nowa reforma... Nie spodziewałam się, że etyka będzie obowiązkowa, ale moim zdaniem to dobra alternatywa dla religii. Sama się zastanawiam, czy nie zacząć podyplomówki na wskz, bo szkoły mogą mieć teraz zapotrzebowanie, a kończyłam u nich wcześniej doradztwo zawodowe i byłam zadowolona.

Elwira44
Posty: 6
Rejestracja: 2021-12-31, 10:59
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: Elwira44 » 2022-01-04, 13:00

Jak ktoś szuka kwalifikacyjnych studiów z etyki i filozofii to osobiście polecam wskz- sama zaczęłam niedawno. Teraz przez te zmiany ministra okazuje się, że w co drugiej szkole będzie potrzebny nauczycel etyki, bo uczniowie masowo nie chcą chodzić na religię, a nauczycieli brak.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Etyka i filozofia w szkole

Postautor: tomeh » 2023-10-27, 23:43

Najlepsze jest to, że przedmiot ten będzie prowadzony przez ludzi na bazie wiedzy książkowej ale bez żadnego sensownego programu czy nawet doświadczenia wykładowców. Ktoś często będzie uczący dwóch przedmiotów jako ten dodatkowy. Przedmiot jaki nie ma logicznego zarysu wiedzy.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”