Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Monita83
Posty: 161
Rejestracja: 2007-08-08, 20:39

Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Monita83 » 2007-09-29, 13:58

Ostatnio zrobiłam klasie sprawdzian wiadomości z Biblii, w pracach uczniów pojawiło się mnóstwo błędów ortograficznych, stylistycznych, zamiana liter na inne, brak znaków diakrytycznych itd. Jak dla mnie, to jest dość rażące, nie mogę pozostać na to obojętna, dlatego kieruję do Was takie pytanie w nadziei, że uzyskam jakąś odpowiedź i tym samym pomoże mi to w sprawdzeniu prac... To nie dyktando, tylko sprawdzian, więc- czy powinnam, wystawiając ocenę, brać pod uwagę te błędy? Czy oceniać mam jedynie za udzielone odpowiedzi, tj. czy są poprawne merytorycznie itd.? A może mam pozaznaczać im te błędy ort., styl. i jakie tam się jeszcze pojawiają, żeby wiedzieli, że napisali niepoprawnie, ale oceniać jedynie za te odpowiedzi? Wiem... trochę to skomplikowane, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi... Bardzo proszę o udzielenie mi jakiejś wskazówki, właśnie teraz przez weekend zamierzam się zabrać za sprawdzanie tych prac...

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: chiczi » 2007-09-29, 19:45

Monita83 pisze:A może mam pozaznaczać im te błędy ort., styl. i jakie tam się jeszcze pojawiają, żeby wiedzieli, że napisali niepoprawnie,


Z pewnością tak :) :) :) , nie możemy oddać uczniom prac z bykami :mrgreen:

A co do reszty wątpliwości to też chętnie posłucham opinii i porad starszych kolegów i koleżanek :D

Awatar użytkownika
Filomatka
Posty: 14
Rejestracja: 2007-09-10, 13:56

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Filomatka » 2007-09-30, 11:47

Moim zdaniem nie powinno się oceniać sprawdzianu też pod względem błędów... Ktoś kto się nauczył świetnie materiału, a później zrywa tróję może być nieumotywowany do dalszej nauki.
Złe nawyki ortograficzne trzeba zmieniać, dlatego poprawiałabym błędy i umieszczała komentarze pod pracami, że należy popracować nad ortografią... Cały czas w zasadzie oceniasz prace pod względem błędów - nie tylko dyktanda, ale też wypracowania, dlatego dzieciaki mają pojęcie, że muszą się pilnować, żeby nie robić "byków" :lol: Tu bym odpuściła ( w sensie oceny, nie samego poprawiania błędów)

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: akinomka » 2007-09-30, 11:51

Na egzaminie gimnazjalnym wygląda to następująco: załóżmy, że za odpowiedź na pytanie są do przydzielenia 3 punkty. 1 - za trafność wypowiedzi, 2 - za poprawność językową, 3 - za ortografię i interpunkcję. (W wypadku dłuższej wypowiedzi dopuszcza się po jednym błędzie językowym, ortograficznym, interpunkcyjnym.)

Myślę, że warto do każdej odpowiedzi przydzielić więcej niż po jednym punkcie. Wtedy problem będzie rozwiązany. W końcu naszym zadaniem jako polonistek jest nauczenie młodzieży poprawnego wypowiadania się w mowie i piśmie. Kto wobec tego ma kształcić poprawne pisanie jak nie my? :)


Do Filomatki :arrow: Uwierz, jak nie będziesz oceniać, tylko komentować, to oni za nic będą mieli Twoje wskazówki. Potem na egzaminie napiszą bzdury i będą mieli poobcinane punkty za błędy. Takie są realia i kryteria oceniania.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
Monita83
Posty: 161
Rejestracja: 2007-08-08, 20:39

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Monita83 » 2007-09-30, 12:36

Myślę, że warto do każdej odpowiedzi przydzielić więcej niż po jednym punkcie. Wtedy problem będzie rozwiązany.
- dobry pomysł, w końcu to przecież język polski :o

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: malgala » 2007-09-30, 19:14

Filomatka pisze:Moim zdaniem nie powinno się oceniać sprawdzianu też pod względem błędów... Ktoś kto się nauczył świetnie materiału, a później zrywa tróję może być nieumotywowany do dalszej nauki.

Błędy powinny mieć wpływ na ocenę każdej pracy z języka polskiego.
Ale jest jeszcze druga sprawa, nad którą warto się zastanowić. Sami poloniści błędów nie zwalczą, jeżeli nauczyciele pozostałych przedmiotów nie będą ich wspierać. I nie ważne czy jest to fizyk, matematyk, czy historyk. Sprawdzając zeszyt, sprawdziany, referaty zaznaczajmy błędy. Przechodząc po klasie w czasie lekcji zwracajmy uczniom uwagę, gdy zauważymy błąd w zeszycie.
Nawet matematyka jest takim przedmiotem, kiedy błędy ortograficzne mogą mieć wpływ na ocenę pracy. Moi uczniowie czasami przygotowują referaty, krzyżówki, plansze matematyczne. Najlepsze są nagradzane dodatkową oceną i zasilają zasoby naszej podręcznej biblioteczki matematycznej. Jest tylko jeden warunek - w pracach nie może być błędów. Gdy są, aby otrzymać ocenę i pozostawić swoją pracę w matematyczej biblioteczce, przepisują, poprawiają i oddają w takiej postaci, w której można udostępnić je innym.

Awatar użytkownika
Monita83
Posty: 161
Rejestracja: 2007-08-08, 20:39

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Monita83 » 2007-09-30, 19:39

zgadza się, malgalo- nauczyciel każdego przedmiotu powinien zwracać uwagę na błędy ortograficzne, wtedy to wszsytko będzie miało sens...
akinomko- właśnie dziś zastosowałam się do Twego pomysłu związanego z ocenianiem sprawdzianów... poprawiłam prace uczniów, zwracając uwagę również na ortografię, interpunkcję itd. :D

Awatar użytkownika
Filomatka
Posty: 14
Rejestracja: 2007-09-10, 13:56

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Filomatka » 2007-10-07, 22:27

Aż rozmawiałam o tym z nauczycielem od praktyk. On też nie ocenia sprawdzianów pod względem błędów. Komentuje je, poprawia ale nie daje za nie minusowych punktów. Uważam jednak, że to nie powinno mieć wpływu na ocenę ze sprawdzianu. W większości prac są błędy brane pod uwagę...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: dushka » 2007-10-08, 15:36

Ja w 1-3 miałam ciągle takie sytuacje - dzieciak fajnie coś napisał, ale byczasto. Stawiałam 2 oceny - za poprawność odpowiedzi i za błędy.

Awatar użytkownika
izmo
Posty: 57
Rejestracja: 2007-08-23, 21:21

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: izmo » 2007-10-12, 19:30

Myślę nad tym od kilku dni. Jak tu rozsądnie odpowiedzieć? Ogonki w ą czy ę, niewłaściwe zakończenia ą, ę, on, on, em, en to też błędy. Ale szczerze powiedziawszy obniżam ogólną punktację przy naprawdę rażących błędach ortograficznych. Np. ruża, Adam mickiewicz.
Oczywiście, jak już pisałam w innym wątku, przy dyktandach ort. to już jest ostra jazda bez trzymanki. :twisted:
No, to super.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: Basiek70 » 2007-10-12, 19:35

A ja uwazam, ze od początku nie powinno się bagatelizować ortografii. Moi drugoklasiści maja słowniki i mają sprawdzać pisownię, jak piszą coś sami (dziś np pisali sprawozdanie z wycieczki) - wiedzą, że za błędy obniżę ocenę. Na dyktandzie nie ma zmiłuj, jeden błąd to pół stopnia w dół. I wiecie co? Piszą coraz lepiej :) i lubią ortografię, imponuje im, ze sobie radzą. I bardzo lubią Profesora Przecinka, który nic nie stracił ze swojej atrakcyjności.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-11-01, 20:29

moja opinia (ucznia) będzie pewnie mało istotna... błędy ortograficzne itp. na sprawdzianach nie powinny mieć wpływu na ocenę, chyba że są to błędy nie wiem.. w tytułach wszelkich utworów literackich, nazwiskach pisarzy itp. Jeżeli nie są to błędy tego rodzaju to po prostu poprawiać i już - jest to chyba praktykowane w większości szkół....
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: chiczi » 2007-11-01, 20:34

catchmeifyoucan pisze:moja opinia (ucznia) będzie pewnie mało istotna...


Mylisz się :) . Zdanie i opinie drugiej strony są na tym forum- i mam nadzieję, że nie tylko tu- mile widziane :D

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: renati23 » 2007-11-02, 14:01

catchmeifyoucan, a potem dorośli ludzie piszą oficjalne pisma przy załatwianiu jakichkolwiek spraw i robią takie błędy, że wstyd :oops:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Błędy ortograficzne i nie tylko w sprawdzianie z j.pol.

Postautor: malgala » 2007-11-03, 09:49

catchmeifyoucan pisze:błędy ortograficzne itp. na sprawdzianach nie powinny mieć wpływu na ocenę, chyba że są to błędy nie wiem.. w tytułach wszelkich utworów literackich, nazwiskach pisarzy itp. Jeżeli nie są to błędy tego rodzaju to po prostu poprawiać i już

Z matematyki faktycznie nie mają wpływu na ocenę. Poprawiam, ale na samą poprawę uczniowie nie zwracają uwagi. Gdybym uczyła polskiego z całą pewnością na ocenę wpływ by miały. Nie brać ich pod uwagę przy ocenie to tak samo jak nie brać pod uwagę błędów rachunkowych w zadaniach czysto arytmetycznych.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”