Nowa Era - Ponad słowami

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-07, 21:48

Witam serdecznie :) Szukam nauczycieli polonistów pracujących z podręcznikiem wyd. Nowa Era "Ponad słowami".

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-08, 11:58

Potrzebuję obudowę metodyczną do tego podręcznika, może jest ktoś, kto pracuje z "Ponad słowami", ma np. dwa komplety i chciałby się ich pozbyć ;) Chętnie przyjmę lub odkupię :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: linczerka » 2014-03-08, 12:20

Byłam na Nowej Erze. Jak masz konto, da się ściągnąć.
Program mam.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-09, 08:31

Niestety nie mam dostępu do wszystkich materiałów,ponieważ obecnie nie pracuję jako polonistka,tylko germanistka. Zanim "pójdę do pracy" chciałabym dobrze przygotować się do tej roli, stąd moje pytanie i prośba. Zależałoby mi na podręczniku dla nauczyciela i innych komponentach do serii. W wydawnictwie niestety odmówiono mi pomocy...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-09, 09:26

Eee, dziewczyno, to już nadgorliwość przygotowywać się w marcu na wrzesień. :mrgreen:
Przecież nikt jeszcze nie zna swojego przydziału czynności na przyszły rok szkolny :!:

Ale jeśli już tak bardzo chcesz, to warto porozmawiać z uczącymi polonistkami tam , gdzie uczysz niemieckiego, albo z tą na której miejsce masz zamiar wskoczyć. :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-09, 10:45

To byłby mój pierwszy rok, bo niedawno skończyłam te drugie studia, czyli polonistykę i troszkę się stresuję, żeby wypaść jak najlepiej od samego początku ;)
Ale racja, porozmawiam z polonistkami. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-09, 10:55

maagdaa_sz pisze:troszkę się stresuję, żeby wypaść jak najlepiej od samego początku
To akurat rozumiem. Tylko, mam nadzieję, iż nie jest tak, że nauczyciel bez poradnika czuje się jak żołnierz bez karabinu.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-09, 21:07

Oczywiście że nie :) Byłby to tylko pierwszy krok w pracy polonisty, taka podpowiedź, jak zacząć, potem będzie znacznie łatwiej, najtrudniej jest zacząć, stąd moje poszukiwania inspiracji m.in. w poradnikach dla nauczyciela. Metodyka nauczania języka ojczystego i obcego odrobinę się różni ;) Nie chcę dać plamy. A może polecisz jakieś ciekawostki, z których mogłabym korzystać na początku, żeby "się rozkręcić"?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-09, 21:16

Ciekawostki to moim zdaniem można dodawać na deser :D
Serio? Zaczęłabym od dokładnego przeanalizowania podstawy programowej z języka polskiego ze szkoły podstawowej - by wiedzieć czego można od uczniów oczekiwać i gimnazjum - żeby się przygotować do tego, czego Ty masz ich nauczyć/.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-09, 22:01

Bardzo cenna wskazówka. Dziękuję :)
W jakiej szkole uczysz? Pamiętasz jak zaczynałaś?
A te "ciekawostki", mialam ma myśli raczej treści, które mogą mi pomóc, jakieś "perełki", coś co pomoże ciekawie przeprowadzić zajęcia na każdy temat...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: iluka » 2014-03-09, 22:31

Wskazówka może oczywista, ale naprawdę konieczna. To trzeba mieć w małym palcu, Bo to mamy obowiązek zrealizować, a nie podręcznik.
Teraz uczę SP, ale uczyłam również w GIM. Zresztą w razie potrzeby chodzę tam na zastępstwa. Dodam, że jedynie w klasie szóstej jestem zmuszona uczyć według NE, bo tak dostałam w spadku.
Tak, bardzo dobrze pamiętam, jak zaczynałam. Tego się nie zapomina.
maagdaa_sz pisze:treści, które mogą mi pomóc, jakieś "perełki", coś co pomoże ciekawie przeprowadzić zajęcia na każdy temat...
Podaj przykład z niemieckiego, może lepiej zrozumiem, na czym to ma polegać...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-10, 12:10

Trudno podać mi przykłady z niemieckiego, ale ogólnie to chodzi mi o jakieś "wskazówki", porady, coś metodycznego, ale sprawdzonego przez doświadczonych polonistów jak prowadzić lekcję,żeby zainteresować ucznia przekazywaną wiedzą. Albo np. jak dobrze napisać rozprawkę czy jak czytać Mickiewicza. Może to banalne,ale na początku warto zasięgnąć porady u doświadczonych ;)

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: fragola » 2014-03-10, 17:05

Pracuję z tym podręcznikiem. W książce dla nauczyciela nie ma cudów. Niezłe są maturalne karty pracy z tekstami sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem (z tym, że chyba nie ma klucza do tego, albo ja nie mogę doszukać się:) Po gimnazjum nawet przeciętny uczeń przychodzi z jako taką umiejętnością tworzenia tekstu własnego, potrafi pisać rozprawkę, ale pobieżnie interpretuje dołączony tekst. W podręczniku tych fragmentów jest za mało. Trzeba pracować z tekstem i dogłębnie interpretować treść, ale nie bawić się w liczenie wersów, określanie rodzaju rymów itp. Jedną z ważniejszych rzeczy jest przygotowanie do wypowiedzi ustnej na maturze. W podręczniku masz teksty kultury (plakaty, rzezby, obrazy, teksty literackie) i nie należy traktować tego po macoszemu, bo zgodnie z nowymi zasadami na maturze uczeń musi przez 15 minut wykazać się umiejętnością wypowiedzi na temat w oparciu o tekst kultury.

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: silije » 2014-03-11, 20:41

Ja tam Magdę rozumiem. Też się szykuję na wrzesień i to w prawie każdej wolnej chwili :mrgreen: Piszę sobie na brudno pomysły na konspekty, a podstawę programową noszę przy sobie w torebce :oops: Mam kompletnego bzika na punkcie swojego przyszłorocznego języka polskiego.

maagdaa_sz
Posty: 18
Rejestracja: 2010-12-14, 23:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowa Era - Ponad słowami

Postautor: maagdaa_sz » 2014-03-11, 21:11

Czyli chyba nie jest dziwne, że się stresuję i chcę być dobrze przygotowana na wrzesień :) Z czego korzystasz przygotowując swoje konspekty? Na jaki etap edukacyjny? Ja skorzystam z podpowiedzi iluki i przejrzę programy od początku, tzn. od szkoły podstawowej.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”