Ogólnopolskie Wybory lektur

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: brebi » 2015-06-06, 20:06

Drodzy poloniści.
Widzieliście już wyniki Wyborów Książkowych zorganizowanych przez "Bibliotekę w szkolę"? Co o nich myślicie?
Jeśli nie poznaliście jeszcze listy uczniowskich lektur, możecie ją obejrzeć pod tym adresem http://www.wyboryksiazek.pl/
Pozdrawiam.
Zakręcony belfer
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: Burakowa » 2015-06-06, 22:51

Dużo książek z dziedziny fantasy- magia, czary, wampiry. Dzieciaki zawsze lubiły takie klimaty, moi uczniowie twierdzą, że najbardziej lubią oglądać...horrory. Im straszniejszy i bardziej krwawy, tym lepiej.
Proponuję uzupełnić wybór uczniowski o filmotekę- będziemy razem oglądać owe horrory, a potem opowiemy sobie garść historii o wilkołakach i szkole dla czarnoksiężników. Bardzo to przecież potrzebne i budujące. :faja:

Co naprawdę myślę? Myślę, że współczesne pokolenia młodych ludzi są kształtowane przez media,ludzie nie lubią myśleć (wysiłek umysłowy to taka męczarnia), a bajki o magii i czarach tak świetnie się sprzedają.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: dushka » 2015-06-07, 08:07

Ale fantastyka wcale nie musi być głupia.
Harry Potter jest napisany świetnie, Opowieści z Narnii również.
Polska fantastka ;) Marta Tomaszewska od lat pisze genialne historie dla dzieci.
A Muminki? Pan Kleks?
Tolkien? osobiście nie lubię, ale nie wyśmiewam.

Nie wrzucaj wszystkiego do jednego wora.

Z drugiej strony - wiele lektur jest zdezaktualizowana czy choćby tylko już dzisiaj - niezrozumiała dla dzieciaków. Trzeba listę odświeżyć i tyle.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: ann » 2015-06-07, 08:31

dushka pisze:Z drugiej strony - wiele lektur jest zdezaktualizowana czy choćby tylko już dzisiaj - niezrozumiała dla dzieciaków. Trzeba listę odświeżyć i tyle.

Tu się zgadzam! Taka Historia żółtej ciżemki, na przykład, niezrozumiała dla przeciętnego IV-klasisty...

A co do wyborów lektur. Część propozycji całkiem sensowna, widzę.
Ale rozbroiła mnie propozycja 50 twarzy Grey'a :D
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: Łosoś » 2015-06-07, 09:08

Ale fantastyka wcale nie musi być głupia.


Jakoś propozycje książek S. Lema,G. Orwella,A.Ch.Clarke'a, Asimova itp. nie padały. Mamy tylko "oklepane" (znane z mediów głównie albo reklam) książki fantasy.

Z moich obserwacji wynika, że współczesny czwartoklasista rzeczywiście rozumie..coraz mniej.
Kiedy ja w wieku 10 lat przedzierałam się przez książkę "O krasnoludkach i sierotce Marysi" nikt u mnie w domu gwarą nie mówił, a jednak ...dałam radę! I Wzbogaciłam swój język i poznanie o coś nowego.
Teraz idziemy na łatwiznę, będziemy kręcić się wokół tego, co dzieci już znają ( z telewizji na przykład), aby mogły to "zrozumieć". Zatem tak, jak wspominałam- zero wysiłku umysłowego, droga na skróty.
W szkole średniej sama chętnie sięgałam po Dostojewskiego czy Stendhala. Zresztą, czytałam niemal wszystko.
Dzisiaj...młodzież nie chce nic czytać. Po co, kiedy można obejrzeć film o kolejnych "superbohaterach" dysponujących "supermocami" :(

Wiem, że tego nie zmienię, ale mi smutno.

Ps. Łosoś i Burakowa to ja, zalogowałam się na dwóch różnych przeglądarkach i zapomniałam o tym. Przepraszam.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: dushka » 2015-06-07, 09:35

Ale jaki sens ma teraz czytanie Sierotki Marysi?
W imię czego dziecko ma się męczyć z językiem, który już nie funkcjonuje? Mówimy o 9-10latku (bo teraz do 4 klasy nawet 8,5 latki będą szły!). Prosta droga do zniechęcenia do czytania, a chyba nie o to chodzi. Może zacznijmy się cieszyć, że dzieci chcą czytać, a nie narzekajmy, że nie chcą czytać tego, co im narzucają.

Moja córka uwielbia "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko" - przy czym kompletnie nic nie rozumie, gdy czytam oryginał. Oglądamy więc książkę i swoimi słowami opowiadam jej tę historię, przekładam z polskiego na nasze ;)

Śmiem twierdzić, że o TOlkienie było głośno ZANIM jego książki zostały zekranizowane. Tak samo z Alicją w krainie czarów.
Przy czym jakoś Lema, przeniesionego na ekran, dzieciaki pomijają - dziwne ;)

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: Łosoś » 2015-06-07, 10:05

Hm...
A jaki sens ma uczenie się historii?
A jak sens ma uczenie się historii języka?
A jaki sens ma wgłębianie się w sposób myślenia przeszłych pokoleń- choćby poprzez język, który wtedy był używany?
A po co nam filozofia?

Wiem, wiem- jestem taki mamutem, które dzisiaj nikt nie rozumie.
Era humanistów się skończyła. Teraz mamy pokolenie Y. Trudno, odchodzę do lamusa.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: dushka » 2015-06-07, 11:01

Wybacz, ale DZIECKO 8,5 letnie (i znów przypomnę - takie dzieci niedługo trafią do 4 klasy! a do klas 1 trafią od września tego roku dzieci 5,5 letnie!) nie ogarnie takiego języka.

Zresztą, ogólnie podejście nauczycieli w związku z tym musi się zmienić.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: Łosoś » 2015-06-07, 12:39

Nie, no jasne, że dzieci w IV klasie należy teraz traktować jak te z III. Szkoda tylko, że ....podstawa programowa ta sama :( Już obecni czwartoklasiści mają ogromny problem z myśleniem abstrakcyjnym i pisemnym formułowaniem dłuższych wypowiedzi pisemnych. Nie mam pojęcia, jak ich doprowadzić do Sprawdzianu, skoro po czwartej klasy może z 5% uczniów potrafi pisać w ciągu przyczynowo-skutkowym w miarę poprawnym językiem :( Teksty, które są w stanie zrozumieć muszą być pisane bardzo prostym językiem i obejmować bliską im tematykę (szkoła-dom-podwórko, bajki), inaczej "umarł w butach".

No cóź, jakość edukacji ciągle spada. Tak musi być. Wymagania będą coraz mniejsze.

A wybór lektur dotyczył nie tylko sp, ale gimnazjów i szkół średnich.

Zresztą- czy ja mam na cokolwiek wpływ?! Przyjdą, każą coś robić, pisać i bez gadania będę musiała to realizować. Jak dotąd nie zauważyłam ( a pracuję kilkanaście lat w zreformowanym szkolnictwie, tfu), żeby k t o k o l w i e k liczył się z moim zdaniem, jako nauczyciela-praktyka. Nie mówię, że moje "musi być na wierzchu", ale nawet żadnej rozmowy z nami nie ma. Góra decyduje i narzuca.

Tak więc w świetle tak zorganizowanego systemu wszelkie dyskusje są bez sensu i z góry skazane na "bezowocność" :P

Pogadalim, a karawana jedzie dalej. Ino psy szczekają....

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogólnopolskie Wybory lektur

Postautor: brebi » 2015-06-07, 14:05

Widzę, że nie tylko mnie te wyniki poruszyły. Choć akurat fantastykę bardzo lubię, to nie wszystkie książki wydają się trafnie dobrane do wieku (i dajmy już spokój Sierotce). Tak sobie o tym myślałam http://zakreconybelfer.blogspot.com/201 ... iazek.html .
Pozdrawiam.
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”