Polski księga Hioba.

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Skamandrytka
Posty: 2
Rejestracja: 2015-11-05, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, Język francuski
Lokalizacja: pomorskie

Polski księga Hioba.

Postautor: Skamandrytka » 2015-11-05, 22:53

Witam , jestem młoda polonistka i mam nową uczennice w klasie. Poprosiła ją , by opowiedziała mi jako problem miała z polskim. Opowiedziała mi historię ,kiedy to jej nauczycielka podała temat wypracowania o Hiobie i było tam napisane , że jest to parabola. Nigdy nie słyszała takiego stwierdzenie po mimo tego ,że księga Hioba jest jedną z ksiąg mądrościowych , i nie zawiera ona tego co przypowieści -czyli archetypu , uniwersalizmu , i moralizmu. Może ktoś mi pomoc? Z góry dziękuje

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: dushka » 2015-11-05, 23:01

Nie rozumiem, w czym problem? Jako polonistka nie wiesz, co to parabola?

Skamandrytka
Posty: 2
Rejestracja: 2015-11-05, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, Język francuski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: Skamandrytka » 2015-11-06, 06:55

Wiem co to jest parabola. Chodzi mi o to ,że nigdy się z tym nie spotkałam by księgę Hioba do niej zaliczać . więc się pytam czy jestem a błędzie a księga Hioba to rzeczywiście przypowieść

omniama
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-20, 11:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: omniama » 2015-11-25, 23:51

Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać - skoro jesteś polonistką, pisz poprawnie.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: haLayla » 2015-11-26, 00:39

dushka pisze:Nie rozumiem, w czym problem? Jako polonistka nie wiesz, co to parabola?


Jedna z krzywych stożkowych, będąca zarazem wykresem funkcji kwadratowej :mrgreen:
<3

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: Burakowa » 2015-11-26, 07:20

Księga Hioba to faktycznie n i e jest parabola. Natomiast pouczeń znajdziemy tam sporo...jak również uniwersalnych prawd.

Tu na szybko z Wikipedii:
Księga Hioba to księga dydaktyczna, inaczej mądrościowa. Zgodnie z powszechnym poglądem biblistów powstała ona w V-III w.p.n.e. po zburzeniu Jerozolimy i po okresie niewoli babilońskiej[3]. Hioba można uważać za prefigurację Chrystusa. Prefiguracja to zjawisko, zdarzenie, fakt, osoba zawierająca cechy czegoś, co nastąpiło później i będące jednocześnie pewnego rodzaju zapowiedzią tego. Hiob był wiernym i sprawiedliwym czcicielem Boga. Chociaż został skazany na ciężką próbę (utracił majątek, dzieci i zachorował na trąd) nie stracił wiary w Bożą sprawiedliwość. Jest on symbolem cierpienia niezawinionego. Przyjaciele Hioba przy spotykających go nieszczęściach radzili mu, aby uznał swoją winę, gdyż sądzili, że tragedie, które go dotknęły, są karą za grzechy. Hiob jednak był przekonany o swojej prawości i bronił jej odważnie. Hiob wierzył w istnienie Sprawiedliwego. Dyskutował z nim, pytał dlaczego te dramaty spotkały właśnie jego, lamentował nad sensem swojego życia, ale pozostał wierny Bogu. Jest on przykładem archetypu człowieka ciężko doświadczonego przez los.


Znajdziemy w tej księdze sporo o Bożej sprawiedliwości, o postawie człowieka wobec Boga i o typowej "przyjacielskiej" postawie w obliczu nieszczęścia....

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: fragola » 2016-01-12, 16:49

Księga Hioba ma charakter paraboliczny. To, że najczęściej określenia tego używamy w odniesieniu do przypowieści z NT nie oznacza, że w ST nie ma tekstów o tym charakterze.
http://www.profesor.pl/publikacja,11390 ... -biblijnej

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Polski księga Hioba.

Postautor: monique_87 » 2016-01-15, 21:52

fragola pisze:Księga Hioba ma charakter paraboliczny.


Otóż to. :) "Księga Hioba", zaliczająca się do ksiąg Starego Testamentu, jest jedną z tzw. ksiąg dydaktycznych, dlatego też można stwierdzić, że jest ona parabolą biblijną.
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron