Język polski liceum. Sprawdzenie wiadomości z lektur - potrzebna porada

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kowalski_Adam
Posty: 1
Rejestracja: 2015-11-28, 11:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Język polski liceum. Sprawdzenie wiadomości z lektur - potrzebna porada

Postautor: Kowalski_Adam » 2015-11-28, 11:27

Witam,
szukam dla moich uczniów testów sprawdzających ich wiedzę po przeczytanej lekturze. Do tej pory korzystałem z Wydawnictwa Operon, jednak muszę stwierdzić, że ich testy są dosyć słabe. Myślę, że uczeń który przeczyta streszczenie jest wstanie dostać 5 rozwiązując testy które obecnie daję. Chcę ich zmotywować do czytania lektur i nie chcę by myśleli sobie, że mogą sobie odpuszczać tak ważne lektury jak Pan Tadeusz czy Dziady. Dlatego szukam nowych testów.

W sieci znalazłem fotografię ciekawego testu z Dziadów cz. III. Były to tabelki z cytatami i trzeba było dopasować odpowiednią osobę, o której mowa lub która wypowiada dane słowa. Było też kilka ważnych pytań, które z pewnością nie były poruszane w streszczeniach. Nie mogę jednak znaleźć wydawnictwa, które wydaje te testy.

Dlatego proszę o radę. Jaką publikację/portal/książkę lub plik do pobrania z sieci polecacie do drukowania sprawdzianów z lektur. Dobrze byłoby gdyby były te cytaty ponieważ bardzo mi się to spodobało :lol:

omniama
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-20, 11:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Język polski liceum. Sprawdzenie wiadomości z lektur - potrzebna porada

Postautor: omniama » 2015-11-30, 18:08

Najłatwiej napisać samemu - testy są wtedy dokładnie takie jak chcemy, żeby były. Napisanie kartkówki z treści lektury zajmuje pewnie tyle samo czasu, co szukanie w sieci dobrego gotowca, do którego mają też dostęp uczniowie:-)

majowa
Posty: 89
Rejestracja: 2014-04-26, 14:43
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Język polski liceum. Sprawdzenie wiadomości z lektur - potrzebna porada

Postautor: majowa » 2015-11-30, 21:04

Nie ma to jak własna wena twórcza:)

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Język polski liceum. Sprawdzenie wiadomości z lektur - potrzebna porada

Postautor: fragola » 2016-01-16, 14:24

Niektóre testy i sprawdziany są żenujące. Głupotą jest twierdzić, że kto jeden raz przeczyta książkę zapamięta wszystko. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie czy pamiętacie wszystkie nazwiska i imiona z książek przeczytanych tydzień lub 2 temu, choć oczywiście są poloniści czytający tylko szkolne lektury i oni bawią się w testy, w których padają pytania typu: kiedy Kolichowska obchodziła imieniny.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”