Jak wyrobić się z materiałem?

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olleolle77
Posty: 4
Rejestracja: 2015-10-13, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: olleolle77 » 2016-06-17, 16:58

Uczę drugi rok w gimnazjum i korzystam z podręcznika "Słowa na start". Książki z tej serii bardzo mi się podobają, mają przejrzysty układ treści. Jednak moi uczniowie pracują bardzo wolno, ja staram się pracować zgodnie z rozkładem materiału zaproponowanym przez Nową Erę, a mimo to drugi rok z rzędu nie mogę się wyrobić z materiałem. W pierwszej klasie dopiero w czerwcu zacząłem realizować materiał z baroku, mimo, że w poprzednich epokach pomijałem większość tekstów z bloków "Teksty bliskie uczniom" oraz "Media". Jak wy sobie z tym radzicie? Czy powinienem pomijać teksty bliskie uczniom i skupiać się na tych dotyczących poszczególnych epok, czy raczej zmienić podręcznik, przez co zaoszczędziłbym czas na wprowadzanie nowych epok. Jak sądzicie?

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: justyna605 » 2016-07-28, 22:22

Twoje zadanie polega na zrealizowaniu podstawy programowej. Rozkład materialu dopasowujesz do klasy, w której uczysz - w jednych możesz zrobić wiecej w innych mniej.

Awatar użytkownika
Kamillatka
Posty: 8
Rejestracja: 2016-08-02, 13:59
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: Kamillatka » 2016-08-02, 14:23

Dokładnie. Musisz wyrobić się z materiałem narzuconym z góry przez ministra, ale powinnaś odpowiednio go "dawkować", co znaczy, że jeśli twoim uczniom słabiej idzie przyswajanie materiału, znajdź inny sposób na przekazywanie im wiedzy lub ich pośpiesz. Wiem, to bezsensu, bo z materiałem iść trzeba, kompletnie przy tym lekceważąc predyspozycje uczniów, ale cóż, taki świat.

Józia
Posty: 9
Rejestracja: 2010-05-09, 10:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: Józia » 2016-08-02, 19:20

No nie wytrzymam, kobiety, kim Wy jesteście? Ja tam jestem od uczenia i (nauczenia), a nie wyrabiania się z materiałem. Jeśli uważasz, że w słabszej klasie trudno jest omówić wszystko, musisz sama decydować, co pominiesz, naprawdę są takie tematy, które można ograniczyć do podstawy programowej.
Czytam i nie wierzę, że nauczyciele potrafią myśleć tak sztywno - "materiał musi być zrealizowany" No musi, ale dopiero na drugim miejscu. Na pierwszym - uczę.
Pozdrawiam
Józia :evil: :evil:

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: julka8 » 2016-08-03, 13:20

Popieram Józię! Podręcznik jest tylko jedną z licznych pomocy dydaktycznych. Realizujemy podstawę programową a nie podręcznik. Jeżeli przykładowo w podstawie programowej mamy " Uczeń: rozpoznaje wyrazy wieloznaczne i rozumie ich znaczenia w teście" to nie znaczy, że musimy przerobić wszystkie ćwiczenia z tym związane - zamieszczone w podręczniku. Możemy ten punkt realizować przy różnych tekstach, możemy wybrać tekst spoza podręcznika, możemy również " przerzucić" materiał z klasy pierwszej do drugiej czy trzeciej. Podstawę realizujemy przez cały etap edukacyjny np klasy I,II i III gimnazjum. Nawet jeżeli nie zrealizujemy 5 z 8 działów podręcznika nie oznacza, że nie zrealizowaliśmy podstawy. Ważne żeby być świadomym czego uczymy i jaki jest cel każdej lekcji a nawet każdego ćwiczenia.

Adriana
Posty: 29
Rejestracja: 2008-09-07, 12:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: Adriana » 2016-08-24, 13:53

Ja zawsze stosuję zasadę: Mniej, ale lepiej. Jeśli chodzi o te podręczniki, prawie omijam Teksty bliskie uczniom i prawie omijam Media. A w tym roku szkolnym nie będę się skupiać również na wprowadzeniach do epok. Uważam, że podręczniki z Nowej Ery są jednymi z najgorszych. Osobiście wolałabym GWO, świetne książki, jedynie do poprawy teksty w trzeciej klasie, ale układ, powtórki, zadania - świetne. No, niestety, teraz się wybiera podręczniki w zespole nauczycielki i musiałam się poddać. Przede wszystkim przerabiaj teksty z epok - źródłowe, a gramatykę, teorię literatury utrwalaj sam na wybranych lekcjach. Zawsze przecież możesz zapytać o przykład mowy zależnej, o formę czasownika, przyporządkowanie do rodzaju literackiego, czy znalezienie imiesłowu itd. Ja tak robię, przynosi efekty, a program nauczania wedle przepisów dopuszczania możesz modyfikować.

historyk102
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-01, 12:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia sztuki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak wyrobić się z materiałem?

Postautor: historyk102 » 2017-02-01, 12:37

Jeśli twoi uczniowie nie wyrabiają się z materiałem spróbuj w ramach prac domowych zadawać im do czytania, krótsze następne tematy, a na następnej lekcji odpytać coś zapamiętali i przejść do kolejnego tematu.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”