Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wojtekge123
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-18, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: wojtekge123 » 2016-09-18, 21:34

Właśnie rozpoczynam trzeci rok nauczania języka polskiego w liceum, więc w tym roku szkolnym maturę napisze pierwszy rocznik, który od początku uczyłem. W mojej szkole korzysta się z podręcznika "Ponad słowami". W 2 klasie ten rok szkolny rozpocząłem od oświecenia, w 3 od końcówki Młodej Polski. Nie wydaje mi się, żebym jakoś pędził z materiałem, staram się też na bieżąco ćwiczyć z uczniami umiejętności maturalne. Jednak pani wicedyrektor, która również uczy języka polskiego uważa, że w pracując w takim tempie, na pewno niczego moich uczniów nie nauczyłem. Wypomina mi to na każdym kroku. Sama pracę z 2 liceum rozpoczyna od Makbeta, a z 3 liceum od Pana Tadeusza i jest przekonana że w podobnym tempie pracują wszyscy nauczyciele. Nie jestem do tego przekonany, ale że pani dyrektor wierci mi dziurę w brzuchu i najchętniej wyrzuciłaby mnie z pracy. Dlatego pytam was, co sądzicie na ten temat. Jakie epoki przerabiacie w tym momencie (oczywiście pytanie skierowane jest do nauczycieli pracujących na tym samym podręczniku albo podobnym)?

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: fragola » 2016-09-19, 17:47

Racja jest po Twojej stronie. Nowa podstawa programowa sprzed kilku lat kładzie nacisk na kulturę i literaturę współczesną.Kiedy pani dyrektor zamierza to zrobić??? 2 klasa powinna rozpoczynać się od romantyzmu, 3 od dwudziestolecia. Makbeta to robię ok. marca w 1 klasie, Pana Tadeusza jesienią w 2. Przecież w 1 klasie jest większość zagadnień powtarzanych z gimnazjum. 3/4 tematów na ustnej maturze odnosi się do zagadnień współczesności.
Nie macie w szkole rozpisu tematów na dany rok?
Podręcznik nie ma tu nic do rzeczy. Podstawę programową możesz realizować nawet bez niego. Nie rozumiem skąd to niewolnicze przywiązanie do podręcznika.

wojtekge123
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-18, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: wojtekge123 » 2016-09-19, 18:41

Dzięki za odpowiedź, oczywiście każdy przerabia podstawę programową zgodnie tak jak uważa to za słuszne. Sam nie wtrącam się w metody starszej koleżanki i tego samego oczekiwałbym od niej. Teraz jestem przynajmniej trochę spokojniejszy i pozostaje mi czekać na wyniki przyszłorocznych matur. Jeśli moja klasa dobrze sobie poradzi, pani wicedyrektor nie będzie mogła mieć do mnie pretensji :)

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: fragola » 2016-09-19, 19:46

wojtekge123 pisze:Dzięki za odpowiedź, oczywiście każdy przerabia podstawę programową zgodnie tak jak uważa to za słuszne. Sam nie wtrącam się w metody starszej koleżanki i tego samego oczekiwałbym od niej. Teraz jestem przynajmniej trochę spokojniejszy i pozostaje mi czekać na wyniki przyszłorocznych matur. Jeśli moja klasa dobrze sobie poradzi, pani wicedyrektor nie będzie mogła mieć do mnie pretensji :)



Już sam podręcznik, który jest sprawą drugorzędną sugeruje od 2 klasy romantyzm, a od 3 dwudziestolecie. Nie macie w ramach zespołu przedmiotowego rozkładu tematów na kolejny rok?? Przecież dopiero od romantyzmu są lektury "kobyły" lub te sprawiające uczniom trudność. Całą pierwszą klasę bawicie się w powtórki z gimnazjum?

wojtekge123
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-18, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: wojtekge123 » 2016-09-19, 20:03

Według koleżanki całą pierwszą klasę powinniśmy wdrażać umiejętności maturalne (czytanie ze zrozumieniem, rozprawka problemowa, wypowiedź ustna). I tak np. u koleżanki wprowadzanie wypowiedzi ustnej zajmuje jakieś 3 tygodnie, bo każdy uczeń powinien na lekcji taką wypowiedź zaprezentować. Pani wicedyrektor sugeruje, że również powinienem wprowadzić takie rozwiązania. Poza tym u mnie uczniowie praktycznie sami nabywają umiejętność rozwiązywania zadań na czytanie ze zrozumieniem (podczas sprawdzianów, zadań domowych), natomiast u koleżanki to wszystko jest ćwiczone na lekcjach. Stąd obawa moich przełożonych, że moi uczniowie nie poradzą sobie na maturze, chociaż ja tego problemu nie widzę, gdyż według mnie nie potrzeba na to aż tak wiele czasu, a zostawianie chociażby wszystkich lektur z gwiazdką na 3 klasę nie jest najlepszym rozwiązaniem. 2 lata temu, gdy rozpoczynałem pracę w tej szkole, załamałem się, gdy ówczesnej 3 klasie zostały do omówienia takie lektury jak: Pan Tadeusz, Lalka + inne pozycje z Młodej Polski, międzywojnia i współczesności. Jak się okazało nie było tak źle, chociaż na literaturę powojenną zostało mi jakieś 10 lekcji.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Jak szybko przerabiacie materiał w liceum?

Postautor: fragola » 2016-09-20, 16:53

Jak można pisać, wypowiadać się nie mając zaplecza w postaci bazy? Te lektury w szkole średniej są po coś. Z całym szacunkiem do bajki o Kopciuszku, gier komputerowych, bo i do tego potrafią nawiązywać w rozprawkach, ale przecież uczeń na maturze ma wykazywać się pogłębioną argumentacją. Umiejętności nabywa się stopniowo. Nie wyobrażam sobie, by po gimnazjum (uczy się ich wtedy pod testy) każdy był w stanie wypowiedzieć się tak jak na maturze ustnej. Ja wybrałam te osoby, które w gimnazjum miały piątki i też marnie wyszło.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”