Dyktando - oceny nidostateczne

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

karolina92
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-28, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: karolina92 » 2017-01-28, 19:43

Drodzy poloniści,
w styczniu rozpoczęłam pracę w szkole podstawowej. W klasie IV po kilku lekcjach dotyczących pisowni "ch" i "h" zrobiłam zapowiedziane dyktando. Obecnych było wtedy 9 uczniów - 8 z nich otrzymało oceny niedostateczne, jedna osoba napisała na 3. Zastanawiam się jak to rozegrać - wpisywać te oceny do dziennika czy nie? W statucie mamy przyjęte, że powyżej 8 błędów ortograficznych wystawiamy ocenę niedostateczną, w tej klasie średnia błędów to 20-25, rekordziści mają 37-39! Tylko jeden uczeń ma opinię z PPP.
Mieliście podobną sytuację?
Proszę o rady, wskazówki. :roll:

Pozdrawiam!

adam445
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-29, 09:49
Kto: rodzic
Przedmiot: Matematyka, Biologia, Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: adam445 » 2017-01-29, 09:57

tak niekiedy bywa teraz
reklama

karolina92
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-28, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: karolina92 » 2017-01-29, 10:45

Dzieciaki piszą głównie na komputerze, jedynie w szkole robią notatki w zeszytach. Rodzice też najczęściej nie pracują z nimi w domu (ćwiczenie pisowni) i są efekty.
Miałam mieć wolne ferie, a od dwóch dni myślę jak to rozegrać... :?

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: lenaskaw » 2017-01-29, 11:15

Może zostanę "zakrzyczana" przez innych polonistów :D , że nie mam racji, ale wiem, że w dzisiejszym czasie, w dobie telefonów komórkowych i kultury obrazkowej ważne jest, by dzieci nie zrazić do pisania, czytania i poszerzania słownictwa. Na Twoim miejscu raz jeszcze omówiłabym te wyraz, które miałaś w dyktandzie,a które sprawiły uczniom trudność, zapisała je poprawie, wytłumaczyła zasady ortograficzne, a potem znów zrobiła - to samo dyktando i wówczas już konsekwentnie wypisałabym oceny - nawet te niedostateczne. Polecam jako metodę pracy - dyktando twórcze. Dzielisz klasę na zespoły - 3-4 osoby, dajesz im kilkanaście pociętych wyrazów z trudnością ortograficzną, a oni samodzielnie tworzą własne opowiadania, dodając rzecz jasna własne inne wyrazy. Ćwiczysz redagowanie formy opowiadania, słownictwo, ortografię i interpunkcję.
Powodzenia :D :D :D

karolina92
Posty: 3
Rejestracja: 2017-01-28, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: karolina92 » 2017-01-29, 11:51

Przejrzałam jeszcze raz te dyktanda. Wyodrębniłam błędy z "ch" i "h" (te zasady przede wszystkim chciałam sprawdzić). Średnia ocen to 3, ale i tak trzy niedostateczne musiałam postawić. Oczywiście omówimy to dyktando na najbliższej lekcji, dzieciaki przepiszą je również poprawione do zeszytów.
Na początku każdej lekcji polskiego będziemy ćwiczyć pisownię + raz w tygodniu będę oceniała czyjś zeszyt przedmiotowy, aby sprawdzić notatki i ewentualne błędy w nich.

historyk102
Posty: 7
Rejestracja: 2017-02-01, 12:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia sztuki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyktando - oceny nidostateczne

Postautor: historyk102 » 2017-02-01, 12:33

Jeśli chodzi o ortografie to typowe wśród uczniów. Polecam wpisać te oceny a w ramach poprawy będą musieli się nauczyć tego tekstu i napisać go jeszcze raz.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”