Zmiana lektury dodatkowej

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

neta79
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-19, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: neta79 » 2017-08-10, 14:55

Witam. Właśnie przejrzałam zestaw lektur do klasy 4, zaproponowany przez wybrane w naszej szkole wydawnictwo. W tok programu wmontowana jest jedna z powieści z listy lektur dodatkowych, bardzo ciekawa, ale wg mnie dla nieco starszego odbiorcy niż moje 9-latki (tak, tak- to ten rocznik, który zaczynał wcześniej). Moje pytanie brzmi: czy mogę sama zamienić tę lekturę na inną z listy dodatkowych, która - moim zdaniem - lepiej trafi do dzieci? Czy muszę to konsultować z innymi polonistami uczącymi w klasach równoległych?

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: silije » 2017-08-10, 20:48

Oczywiście, że lekturę dodatkową możesz sama zamienić i nie musisz tego z nikim konsultować. Nie jesteśmy niewolnikami wybranych programów, podstawę programową mamy na etap 4-6 i sami rozsądnie rozkładamy materiał, a program nam pomaga.
Ja od września będę uczyć aż dwie klasy z 9-latkami.

neta79
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-19, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: neta79 » 2017-08-10, 21:52

Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie myślałam, ale wolałam się upewnić :).

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: lenaskaw » 2017-08-11, 13:12

Też dokonałam korekty listy lektur uzupełniających, mając na uwadze zainteresowania uczniów i ich wiek, ale i dostępność książek w bibliotece. Niestety to też czasami istotne kryterium. W starszych klasach daję uczniom wybór - pokazuje i krótko omawiam tematykę książek, a oni decydują na którą z nich się decydują albo sami wskazują tę która ich intersuje.
Z jakich podręczników będziesz korzystać w nowym roku? Pytam z czystej babskiej ciekawości.

neta79
Posty: 3
Rejestracja: 2014-08-19, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: neta79 » 2017-08-11, 22:19

"Słowa z uśmiechem" WSiP-u, a w 7 klasie "Bliżej słowa". Takie decyzje zapadły na zespole. U nas w bibliotece nie ma akurat żadnej z proponowanych lektur dodatkowych, ciekawa jestem, jak to zostanie rozwiązane.

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zmiana lektury dodatkowej

Postautor: silije » 2017-08-12, 18:09

A my korzystaliśmy wcześniej z podręcznika "Słowa z uśmiechem" (bardzo lubiłam literacki, nie odpowiadały mi ćwiczenia gramatyczne), w tym roku wybieramy "Jutro pójdę w świat", też WSiP.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”