Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

anni
Posty: 30
Rejestracja: 2008-08-22, 15:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

Postautor: anni » 2018-01-29, 13:16

Drogie koleżanki i koledzy!

Po 14 latach pracy głownie jako anglistka (15h) i częściowo polonistka (5h) w gimnazjum, zostaję przeniesiona do szkoły podstawowej, gdzie będę uczyć języka polskiego. Pół biedy byłoby, gdybym tę przygodę rozpoczęła od klasy VI czy VII, ale mam uczyć klasy IV!!! Czyli jest to ogromny (jak dla mnie oczywiście) przedział wiekowy. Wprawdzie do września jeszcze sporo czasu, ale chciałabym się, do zupełnie nowej dla mnie funkcji, dobrze przygotować. Mam zatem kilka pytań,które ostatnio krążą w mojej głowie:
1. Lista lektur w klasie IV (wiem, wiem tu rządzi podstawa, ale podpowiedzcie, którą z lektur uzupełniających ogarną czwartoklasiści, a co raczej mogę sobie odpuścić).
2. Kwestia oceniania i sprawdzianów, za co oceniacie swoje dzieci - prace domowe, wypowiedzi ustne, testy, sprawdziany gramatyczne, literackie prace klasowe, recytacje itd.Czy robienie np.kartkówki ze znajomości lektury nie będzie zbyt dużym dla nich wyzwaniem? Czy w czwartej klasie sprawdza się jeszcze umiejętność głośnego czytania i stawia za to oceny?
Powiem Wam szczerze, że mam sporo obaw i bardzo przeżywam tę zmianę pracy. Dlatego z góry dziękuję za wszelkie sugestie i wskazówki (nawet te zupełnie niezwiązane z moimi pytaniami), jakimi się ze mną podzielicie. Proszę pisać wszystkie podpowiedzi jakie się Wam nasuną, od czego zacząć itp. Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

Postautor: wulina » 2018-02-01, 09:03

Witaj :D Mam podobną sytuację, jak Ty. Do tej pory pracowałam w gimnazjum, od września uczę dwie klasy czwarte. Na początku było mi trudno. Teraz jest lepiej :) Pomógł mi internet :wink: oraz to, że mam syna w czwartej klasie i uczy go polonistka, która pracowała do tej pory w podstawówce, więc trochę z niej "ściągam' :P Jeśli chodzi o lektury, to na chwilę obecną w klasie czwartej omawiamy "Akademię pana Kleksa", "Przygody Mikołajka", "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", "Król Maciuś Pierwszy". Być może coś jeszcze, ale w tej chwili nie pamiętam.
Jeśli chodzi o sprawdziany: z treści lektury - jak najbardziej, z gramatyki, recytacje, odpowiedzi ustne. Pisali już list i opis postaci na ocenę.
Ogólnie: dzieci są chętne do nauki i pracuje mi się lepiej niż z gimnazjalistami.
Gdybyś miała pytania - pisz na priv, a co będę mogła, to pomogę :)

english_teacher
Posty: 9
Rejestracja: 2017-08-22, 14:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

Postautor: english_teacher » 2018-03-28, 16:05

Witam,
Ja również od września będę uczyć klasy czwarte szkoły podstawowej języka polskiego. Przez ostatnie lata pracowałam jako anglista w gimnazjum, więc mam przed sobą nie lada wyzwanie. Z klasami czwartymi szkoły podstawowej pracowałam już, ale uczyłam angielskiego. Mam nadzieję, że możemy się tu trochę wesprzeć. Będę śledzić na bieżąco wpisy. A może doradzicie jakieś ciekawe materiały do przygotowania lekcji? Z jakich podręczników będziecie korzystać?

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

Postautor: oramge » 2018-03-28, 16:18

Gdybyś z uczelni wyższej trafiła do czwartoklasistów to byłoby to tąpnięcie. Z perspektywy swojego doświadczenia zawodowego twierdzę, że jest to szansa na odświeżenie, na wybicie z rutyny . Nie twierdzę, że będzie lżej, wprost przeciwnie, może być inaczej , a nawet trudniej. Jeśli jednak myślisz o pracy w szkole to takie zmiany są bardzo dobre dla Twojego rozwoju.

PaulA.sTR45632
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-03, 10:11
Kto: rodzic
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Język polski w IV klasie SP - czyli strach nauczyciela przed zmianą;)

Postautor: PaulA.sTR45632 » 2018-04-03, 13:08

Gdyby ktoś szukał pracy jako lektor języka polskiego: http://professordwarf.pl/


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”