ocenianie

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mariolka555
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-03, 22:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

ocenianie

Postautor: Mariolka555 » 2018-02-03, 23:08

Dobry wieczór.
Potrzebuję porady koleżanek i kolegów przedmiotowców w kwestii etyczno - prawnej. Rzecz dotyczy wystawionej przeze mnie oceny niedostatecznej z arkusza maturalnego. Podejrzewam, że koleżanka polonistka / przewodnicząca naszego zespołu /poprawiła wystawioną przeze mnie ocenę bez mojej wiedzy, a jeszcze inny nauczyciel uczący tego ucznia wpisał w diagnozie maturalnej inne punkty niż te, które wystawiłam. Dodam, że uczeń, którego to dotyczy, chodzi na korepetycje do kol., która prawdopodobnie poprawiła ocenę. Jeśli to się potwierdzi, chciałabym wiedzieć, jak powinnam zachować się w tej sytuacji.
Problem pojawił się po rozkodowaniu prac. Uczeń przyszedł do mnie z zapytaniem, dlaczego otrzymał ocenę niedostateczną, na co odpowiedziałam mu, żeby porozmawiał z p. polonistką, ponieważ nie miał przy sobie arkusza. Później pracę widziałam jeszcze raz. Była słaba, uczeń zmienił sobie temat wypracowania - nie pisał o tym, jak człowiek może zachowywać się w sytuacji odosobnienia, tylko o samotności człowieka. Na dodatek teza, jaką postawił, brzmiała: Człowiek w sytuacji odosobnienia może zachowywać się różnie i od razu przeszedł do podanego fragmentu "Wieży".
Z góry dziękuję za wszystkie porady i sugestie.
Mariola

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: ocenianie

Postautor: oramge » 2018-02-04, 08:47

Przykra sytuacja. Uchybienia prawne, wychowawcze i etyczne. W sytuacji, którą opisujesz oszukany został uczeń, dyrektor, rodzic i Ty. "Korzyść" odnosi tylko nauczyciel, który udziela korepetycji, dla paru groszy. Chęć zysku to niska motywacja. Aż przykro komentować jego/jej postawę. Jeżeli zgłosisz do prokuratury, a są do tego podstawy, to sąd orzeknie o niskiej szkodliwości społecznej, albo "winni" nauczyciele oświadczą, że była to zwykła omyłka pisarska i znajdziesz się w mega nieciekawej sytuacji. Może się tak zdarzyć, że grono pedagogiczne będzie solidarne z nimi, a nie z Tobą, a to cię jeszcze bardziej osłabi. Cóż pozostaje? Poinformować "sprawców" o wiedzy jaką posiadasz i prosić o poprawienie omyłki. Poinformować dyrektora o tym samym. Możesz to zrobić ustnie lub pisemnie.
Ciekawa jestem innych sugestii oraz tego co Ty zrobisz, oraz pozostali aktorzy dramatu?

Mariolka555
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-03, 22:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ocenianie

Postautor: Mariolka555 » 2018-02-04, 22:51

Koleżanka, która uczy tego ucznia, odpowiedziała mi na Librusie, że otrzymała od p. wicedyrektor polecenie, aby sprawdziła tę pracę tak, jak sprawdzała jej przydzielone i ta postawiła uczniowi 2.
Czy to było właściwe zagranie? Nikt mnie o tym fakcie nie poinformował ...


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”