Egzamin gimnazjalny - lektury

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: malgosi35 » 2008-04-24, 10:10

Mój syn jest w II G.
W tym roku na egzaminie gimnazjalnym pojawiła się charakterystyka bohatera lektury ,,Syzyfowe prace''. ,,Dzieci'' zdające egzamin nie omawiały tej lektury i pewnie będą miały 16pkt. mniej od uczniów z innych szkół.
Czy kanon lektur jest podzielony na obowiązkowy i uzupełniający. Jak uchronić syna przed taką wpadką.
Małgorzata

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: eoine » 2008-04-24, 21:43

Oczywiście, że kanon lektur jest podzielony na lektury podstawowe (czyli obowiązkowe) i lektury uzupełniające.
Lektury obowiązkowe muszą (a często nie są, jak pokazał tegoroczny egzamin) zostać przerobione w klasie, dla której są przewidziane programem nauczania. Lektury uzupełniające wybiera się też z zaproponowanego zestawu, choć oczywiście można wybrać z uczniami dowolną pozycję i ją przerobić, jeśli wystarczy na to czasu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: koma » 2008-04-24, 22:26

A kto powiedział, że wszystkie lektury muszą byc przerobione do czasu egzaminu??? Przecież nauczyciele na realizację programu mają jeszcze prawie 2 miesiące!!!

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: adner » 2008-04-24, 23:00

Dla mnie większy problem sprawiło to, że obie lektury miałem w drugiej klasie, a dość ciężko jest jednak pamiętać wszystkich bohaterów wszystkich lektur...
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: malgosi35 » 2008-04-25, 11:59

Pamiętać to może i się uda, ale napisać charakterystykę to już chyba trudniej.
Pamiętam że 3 miesiące temu mój syn miał Syzyfowe prace, dość szczegółow2o omawiane. Sprawdzałam mu wypracowania więc trochę się orientuję. Gdyby mi przyszło jednak napisać charakterystykę - zwłaszcza wygląd- to było by cienko
Małgorzata

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: dushka » 2008-04-25, 15:21

Słuchajcie a co w wypadku, kiedy nauczycielka nie przerobi żadnej z tych lektur? Syn koleżanki, też nauczycielki, ma taką sytuację. Strasznie fajny dzieciak, b. dobry uczeń, zależy mu na dostaniu się do dobrego LO. Zresztą - cała jego klasa taka jest raczej. Część dzieci napisało charakterystykę bohatera innej książki, a kilkoro - napisało notkę, że nauczycielka nie omówiła lektur.

Awatar użytkownika
haniux
Posty: 129
Rejestracja: 2007-08-06, 20:10

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: haniux » 2008-04-25, 17:14

dushka pisze:Słuchajcie a co w wypadku, kiedy nauczycielka nie przerobi żadnej z tych lektur?

Bodajże w wyborczej był artykuł, że w jakimś gimnazjum polonistka nie omówiła ani "Syzyfowych prac", ani "Kamieni na szaniec"... I także tam uczniowie opisywali innych bohaterów, żeby dostać punkty za styl, ortografię...
Polonistka ta tłumaczyła się, że pozostawiła omawianie jednej z tych książek na maj, bo równoległa klasa w innym miesiącu wypożyczyła książki, a biblioteka nie dysponuje odpowiednią ilością egzemplarzy.

A czytałam w internecie wypowiedzi innych uczniów (ale to już z klas, których uczniowie omówili te lektury), i osoby te mówiły, że ich klasowi koledzy opisali Syzyfa 8)
"Mów do mnie jeszcze, za taką rozmową tęskniłem lata [...]"

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: motylek8 » 2008-04-25, 17:23

haniux pisze:A czytałam w internecie wypowiedzi innych uczniów (ale to już z klas, których uczniowie omówili te lektury), i osoby te mówiły, że ich klasowi koledzy opisali Syzyfa


U nas w szkole też były takie przypadki - uczniowie omawiali lekturę, a mimio to opisali Syzyfa albo pisali, że 'Zośka' to dziewczyna :roll:

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: ann » 2008-04-25, 18:23

haniux pisze:Bodajże w wyborczej był artykuł, że w jakimś gimnazjum polonistka nie omówiła ani "Syzyfowych prac", ani "Kamieni na szaniec"...

W "Dzienniku Zachodnim" (takie nasze lokalne ;) ) był podobny artykuł. Z tym, że tutaj rodzice i uczniowie rozpoczęli walkę o powtórzenie egzaminu, m.in. dlatego, że zalecenie MEN-u (chyba...) jest takie, żeby "Kamienie..." omawiać równolegle z omawianie II wojny światowej na historii - a tego jeszcze zwyczajnie nie zdążono, mówiąć kolokwialnie, przerobić.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: chiczi » 2008-04-25, 18:53

eoine pisze:Oczywiście, że kanon lektur jest podzielony na lektury podstawowe (czyli obowiązkowe) i lektury uzupełniające.


Tak :?: To proszę, podaj podstawę prawną.

W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DZ. U. z dnia 31 sierpnia 2007. NR 157, poz 1100) pisze m.in:
Wybrane utwory z klasyki polskiej, wybrane utwory z klasyki światowej i są podane propozycje lektur.
A jeżeli wybrane, to nie ma odgórnego podziału na obowiązkowe i uzupełniające.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: Jolly Roger » 2008-04-26, 14:57

Podstawa programowa podaje dowolność w wyborze, noweli czy poezji XX wieku, ale Syzyfowe prace wymienione są już konkretnie więc ja rozumiem, że jest to lektura obowiązkowa. Nie ma bowiem wyboru miedzy Syzyfowymi pracami, a Don Kichote. Oba tytuły są podane i traktuję je jako obowiązkowe.

Zrobiła się afera i byłby to świetny przyczynek do dyskusji nad tym jak funkcjonuje nasza oświata, ale widzę, że sprowadza się do poszukiwania winnego. Poszukiwania dość jałowe, bo winnym jest nauczyciel, który nie "zrealizował" materiału, winnym jest system który dopuszcza sprawdzanie wiedzy z okresu 3 lat nauki gdy de facto nauka trwa o dwa miesiące krócej, winna jest też CKE, która odchodzi od sprawdzania umiejętności w kierunku sprawdzania wiedzy i to dość szczegółowej.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: dushka » 2008-04-26, 15:47

Nauczyciel wg mnie nie jest winny. Już prędzej ci, którzy układali testy - zrobili to bezmyślnie.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: Jolly Roger » 2008-04-26, 16:15

Nauczyciel nie jest winny temu, ze nie dopełnił obowiązku? Skoro egzamin jest z w kwietniu to do kwietnia powinno się zrealizować to co obowiązkowe. rzeczy dodatkowe zostawić na maj i czerwiec.
CKE też się nie popisało, ale ja bym się czepiał raczej nauczycieli, potem uczniów, a na końcu Komisji
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: eoine » 2008-04-27, 10:07

"Syzyfowe prace" są w drugiej klasie gimnazjum. Skoro więc lektura nie została przerobiona, to wina nauczyciela. Niestety! I naprawdę nie ma tu kogo usprawiedliwiać.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Egzamin gimnazjalny - lektury

Postautor: ann » 2008-04-27, 17:20

eoine pisze:"Syzyfowe prace" są w drugiej klasie gimnazjum.

Jak to są? U mojego brata w gimnazjum omawiają je w trzeciej klasie (w pierwszym semestrze)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”