Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

roi.soleil
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-07, 17:51
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: roi.soleil » 2008-07-07, 18:09

Witam

Odwiedziłem dzis OKE w celu objerzenia moich arkuszy maturalnych i mam watpliowsci co do dwóch odp nie wiem czy jest sens sie odwoływac i nie wiem czy mam jakies szanse ale

W pierwszej wersji uzyskałem 38 pkt potem zostalo to przekreslone i mam 36 i nie rozumiem dlaczego :

zad 21 ODP KLUCZ CKE:Przyczyną sporu były plany Dembińskiego wyprowadzenia polskich żołnierzy
z terenu Węgier do Galicji, czemu Kossuth był przeciwny, gdyż uważał,
że doprowadziłoby to do osłabienia powstania węgierskiego.

ODPOWIEDZ PRZEPISANA Z mojego ARKUSZA...

Przyczyną był termin wkrocznia armii do galicji z powodu słabego wojska,

odp uznana najpierw potem zrownana z O


zad 15 Decyzje władców węgierskich zależały od ich stosunku do Czech. Chęć
utrzymania dobrych relacji z władcami czeskimi wykluczała wspieranie planów
Kazimierza Odnowiciela.


odp moja przepiana z arkusza:

Dla Stefana Czechy były ważnym sojusznikiem, dla wegier. Niechcac psuć sobie z nimi stosunków nie wypuszczał polskiego władcy.
Dal jego następcy nie było to az tak istotne. Stefan był pro czeski a jego następca wiedział ze Polska będzie lepszym sojusznikiem dla Węgier.



odp uznana najpierw potem zrównana z O


Hmm..i pytanie dotyczące wypracowania bo choc na wynik z niego nie simę narzekać 15 p
to został mi postawiony zarzut ze odniesienie do literatury owszem było powierzchowne i z tym sie zgadzam bo można było to mocniej rozwinąć ale czy wymaga się korzystanie z literatury tzw. twardogłowej?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: ann » 2008-07-07, 18:57

roi.soleil pisze:Przyczyną był termin wkrocznia armii do galicji z powodu słabego wojska,

Co to jest słabe wojsko?
roi.soleil pisze:Dla Stefana Czechy były ważnym sojusznikiem, dla wegier. Niechcac psuć sobie z nimi stosunków nie wypuszczał polskiego władcy.
Dal jego następcy nie było to az tak istotne. Stefan był pro czeski a jego następca wiedział ze Polska będzie lepszym sojusznikiem dla Węgier.

Straszny chaos...
Nie znam się na ocenianiu matur ;) ale ja bym tego nie uznała. A już na pewno nie maturzyście. Przy uczniu szkoły podstawowej pewnie bym się zastanowiła.
BTW, mam nadzieję, że to, co zaznaczyłam na czerwono to tylko literówki...

PS. Chyba powinieneś poprawić wiek :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

roi.soleil
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-07, 17:51
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: roi.soleil » 2008-07-07, 19:08

spokojnie to tylko literówki:_) Wiek chciałem wpisać jeszcze wyższy ale bałem się ze nie zaakceptują:_)

W sumie bym tego wątku nie napisał gdyby nie fakt że najpierw te odpowiedzi zostały policzone jako dobre. Pomijam chaos bo dziś bym to ładniej ubrał w słowa ( stres i człowiek w amoku pisze to co wie)ale liczy się sens chyba bardziej tego niż sposób w jaki zostało to napisane ?

roi.soleil
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-07, 17:51
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: roi.soleil » 2008-07-07, 19:10

słaby czyli takie które nie jest zdolne do zwycięstwa (choć i od tej reguły są wyjątki zawsze można trafi na słabszego)

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: ann » 2008-07-07, 19:14

roi.soleil pisze:Pomijam chaos bo dziś bym to ładniej ubrał w słowa ( stres i człowiek w amoku pisze to co wie)ale liczy się sens chyba bardziej tego niż sposób w jaki zostało to napisane ?

Mam wrażenie, że pierwsza myśl sprawdzającego była właśnie taka - że bardziej liczy się treść niż forma, ale potem zmienił zdanie ;) Jakby nie patrzeć - to jest jednak praca maturalna (a pamiętam, że jak ja zdawałam maturę - jeszcze starą co prawda - to bardzo nas na styl uczulali). Albo sprawdzający dopatrzył się, że jednak nie napisałeś dokładnie tego, co było w kluczu ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

roi.soleil
Posty: 5
Rejestracja: 2008-07-07, 17:51
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Matura- klucz odpoweidzi historia Rozszerzona

Postautor: roi.soleil » 2008-07-07, 22:22

Nadmiar myślenia może być szkodliwy... ale coś mi się wydaje ze moja praca miała pecha i trafiła w ręce weryfikatora który nakazał skreślenie tych 2 punktów( tylko 20% prac ma ponoć tego pecha bądź szczęście w zależności od przypadku)...dobrze ze to tylko 4 %...no ale mimo wszystko szkoda


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”