Nauczyciel WOS-u, historii

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: niutek » 2010-11-15, 13:51

żeby rozpocząć drugi kirunek na studiach II stopnia trzeba zaliczyć dodatkowo brakujące różnice z licencjata tego kierunku.

dowiedz się o to na uczelni, bo możesz mieć dużo różnic. politologia a pedagogika dużo się różni w zakresie zaliczanych przedmiotów.
:)

aga44
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-11, 15:36
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: aga44 » 2011-01-12, 08:56

Heja! Jestem studentką administracji. Aktualnie robie magisterkę. Jednak chciałabym zostać nauczycielem historii i wosu . Pomóżcie , co powinnam zrobić w tej sytuacji???
Czy mam studiować kolejne 5 lat? :(

vego83
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-27, 14:20
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: mazowieckie

Pytanie

Postautor: vego83 » 2011-01-27, 14:48

Witam, ja również mam pytanie. Ponieważ nie znalazłem w tym wątku osoby która miałaby podobną analogicznie sytuację co ja, a co za tym idzie również odpowiedzi mnie satysfakcjonującej, pozwolę sobie przedstawić swoje położenie i poprosić o jakieś wskazówki.
Otóż jeśli chodzi o moje wykształcenie, to zarówno licencjata jak i magistra ukończyłem na wydziale nauk politycznych. Z kolei na studiach podyplomowych kontynuowałem owy kurs kończąc bezpieczeństwo narodowe na AON-ie. Czy z takim wykształceniem mogę zostać nauczycielem wosu chociażby z gimnazjum? Co należałoby zrobić by nim zostać od czego zacząć?
Za wszelkie odpowiedzi i próby pomocy z góry dziękuje...

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Studia podyplomowe czu SUM z historii ?????

Postautor: vego » 2011-02-01, 15:58

Witam,
Chciałbym zorientować się pewnej kwestii, mianowicie:
1) Ukończyłem 2 kierunki studiów: pierwsze to magisterskie z dziennikarstwa a drugie licencjackie z wosu z uprawnieniami pedagogicznymi.
2) Chciałbym nauczać historii w szkole średniej...Czy zatem chcąc to robić, wystarczy, że ukończę studia podyplomowe z historii ze specj.nauczycielską...?? Czy też muszę skończyć SUM nauczycielskie z historii??
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: mateoo » 2011-02-03, 18:09

Obawiam się, że podyplomowe nie wystarczą, a SUM nie wiem co to jest. Aby uczyć w średniej historii musisz mieć albo mgr z tego przedmiotu, albo skończyć mgr z wosu a później podyplomowe, bo w tej chwili wosu też nie możesz uczyć w szk.średniej, albo zdobyć mgr z historii.
Sztuka jest pokarmem duszy.

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: vego » 2011-02-04, 08:51

mateoo pisze:Obawiam się, że podyplomowe nie wystarczą, a SUM nie wiem co to jest. Aby uczyć w średniej historii musisz mieć albo mgr z tego przedmiotu, albo skończyć mgr z wosu a później podyplomowe, bo w tej chwili wosu też nie możesz uczyć w szk.średniej, albo zdobyć mgr z historii.


Tak też sądziłem. SUM to po prostu studia uzupełniające magisterskie. W moim przypadku muszę zrobić je z historii w innym wypadku nie będe mógł prowadzić zajęć w szkołach średnich...

vego83
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-27, 14:20
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: mazowieckie

pytanie- podejście II

Postautor: vego83 » 2011-02-06, 14:21

Z powodu braku odpowiedzi, ponawiam pytanie. Z góry dziękuje

Witam, ja również mam pytanie. Ponieważ nie znalazłem w tym wątku osoby która miałaby podobną analogicznie sytuację co ja, a co za tym idzie również odpowiedzi mnie satysfakcjonującej, pozwolę sobie przedstawić swoje położenie i poprosić o jakieś wskazówki.
Otóż jeśli chodzi o moje wykształcenie, to zarówno licencjata jak i magistra ukończyłem na wydziale nauk politycznych. Z kolei na studiach podyplomowych kontynuowałem owy kurs kończąc bezpieczeństwo narodowe na AON-ie. Czy z takim wykształceniem mogę zostać nauczycielem wosu chociażby z gimnazjum? Co należałoby zrobić by nim zostać od czego zacząć?
Za wszelkie odpowiedzi i próby pomocy z góry dziękuje...

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: pytanie- podejście II

Postautor: vego » 2011-02-07, 18:17

vego83 pisze:Z powodu braku odpowiedzi, ponawiam pytanie. Z góry dziękuje

Witam, ja również mam pytanie. Ponieważ nie znalazłem w tym wątku osoby która miałaby podobną analogicznie sytuację co ja, a co za tym idzie również odpowiedzi mnie satysfakcjonującej, pozwolę sobie przedstawić swoje położenie i poprosić o jakieś wskazówki.
Otóż jeśli chodzi o moje wykształcenie, to zarówno licencjata jak i magistra ukończyłem na wydziale nauk politycznych. Z kolei na studiach podyplomowych kontynuowałem owy kurs kończąc bezpieczeństwo narodowe na AON-ie. Czy z takim wykształceniem mogę zostać nauczycielem wosu chociażby z gimnazjum? Co należałoby zrobić by nim zostać od czego zacząć?
Za wszelkie odpowiedzi i próby pomocy z góry dziękuje...



Najprościej rzecz ujmując, wygląda to tak. Aby prowadzić zajęcia w gimnazjum wystarczy ukończyć studia licencjackie kierunkowe najlepiej z przygotowaniem pedagogicznym, które zdobywasz właśnie w trakcie tych studiów lub ewentualnie przygotowanie pedagogiczne można sobie "dorobić" w formie dodatkowego kursu...Analogicznie, chcąc uczyć np przysposobienia obronnego, wosu w szkołach średnich - musisz posiadać tytuł magistra danego kierunku także najlepiej z przygotowaniem pedagogicznym lub też ewentualnie można skończyć dodatkowy kurs pedagogiczny, który to właśnie daje Ci uprawnienia pedagogiczne. Poczytaj dobrze suplement do dyplomu i to, co tam jest zawarte. Powienien szczegółowo opisywać Twoje uprawnienia.

vego83
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-27, 14:20
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: mazowieckie

pytanie

Postautor: vego83 » 2011-02-17, 15:34

Witam ponownie.
Przeglądałem suplementy dołączone do dyplomów wszystkich ukończonych przez zemnie szkól wyższych i niestety w żadnym nie doszukałem się wzmianki na temat jakiegokolwiek kursu pedagogicznego odbytego w tuku realizacji programu nauczania, czy też uprawnień wynikających z tego.
Z powyższych informacji mniemam, iż w takiej sytuacji aby nauczać w jakiejkolwiek szkole, nie zależnie od poziomu, przy czym przez poziom rozumiem tutaj typ szkoły anie jakość świadczonych przez nią usług, muszę ukończyć kurs pedagogiczny. Jeżeli tak, to proszę o jak najwięcej informacji na temat: co to za kurs?; jak się na niego dostać?; gdzie się zgłosić?; ile trwa?
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: pytanie

Postautor: vego » 2011-02-18, 18:54

vego83 pisze:Witam ponownie.
Przeglądałem suplementy dołączone do dyplomów wszystkich ukończonych przez zemnie szkól wyższych i niestety w żadnym nie doszukałem się wzmianki na temat jakiegokolwiek kursu pedagogicznego odbytego w tuku realizacji programu nauczania, czy też uprawnień wynikających z tego.
Z powyższych informacji mniemam, iż w takiej sytuacji aby nauczać w jakiejkolwiek szkole, nie zależnie od poziomu, przy czym przez poziom rozumiem tutaj typ szkoły anie jakość świadczonych przez nią usług, muszę ukończyć kurs pedagogiczny. Jeżeli tak, to proszę o jak najwięcej informacji na temat: co to za kurs?; jak się na niego dostać?; gdzie się zgłosić?; ile trwa?
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.


Kurs pedagogiczny np taki:
http://www2.uj.edu.pl/ects/pl/wydzialy/ ... udped.html
Wpisz w google i wyskoczy tego multum...Tylko zawsze należy dobrze się zorientować, czy po ukończeniu takiego czy innego kursu osiągnie się cel, o który chodziło.
Co do tego wosu...tutaj również musisz się zorientować, czy możesz uczyć tego przedmiotu...kurs pedagogiczny ma sens np w sytuacji gdy ktoś ma np ukończoną ekonomię i chcę uczyć jej w szkole - wówczas kończy sobie taki kurs dający mu uprawnienia pedagogiczne...Dyrektorzy oczekują od przyszłych nauczycieli po pierwsze ukończonych studiów kierunkowych a po drugie uprawnień pedagogicznych a z Twoim wykształceniem trudno mi wypowiedzieć się co do tego wosu...przysposobienie obronne jak najbardziej, ale WOS...?? Tutaj jestem mało zorientowany...Polecam najlepiej telefon do kuratorium lub wizytę u jakiegoś dyrektora...

marcin_poznan
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-23, 23:03
Kto: student
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

Nauczanie Wosu i Historii

Postautor: marcin_poznan » 2011-06-23, 23:07

Witam serdecznie,
moja sytuacja wygląda następująco: skończyłem licencjat z administracji, obecnie kończe studia II stopnia z politologii, czy kiedy zrobię przygotowanie pedagogicznę będę mógł uczyć WOSu w liceum? I jeszcze jedna sprawa, czy w momencie kiedy ukończył bym studia podyplomowe z historii mógłbym nauczać również historii w liceum? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź .
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: mateoo » 2011-06-27, 01:08

Skoro wszyscy chcecie być nauczycielami to czemu nie wybieracie od razu studiów przygotowujących was do tego zawodu ;) ?

Prawdopodobnie będziesz mógł uczyć tego wosu i podyplomówki też możesz robić.
Sztuka jest pokarmem duszy.

eMka87
Posty: 1
Rejestracja: 2012-02-16, 15:44
Kto: student
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: eMka87 » 2012-02-16, 15:53

Przepraszam, że odkopuję tak stary temat, ale mam pewnie wątpliwości:)

Moje wykształcenie:
- pedagogika (5-letnie, specjalność: edukacja elementarna, zakończone mgr of kors;))
- europeistyka (licencjat)
- międzynarodowe stosunki gospodarcze (magisterskie, 2-letnie).

Czy w takim układzie mogę być nauczycielem WOSu w gimnazjum? Wiem, że mając mgr z europeistyki i przygotowanie pedagogiczne na pewno można nauczać WOSu, ale jako że wybrałam te stosunki gospodarcze, to mam wątpliwości. Czy ktoś jest w stanie udzielić mi takowej informacji?:)

mackovy
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-20, 10:41
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: mackovy » 2012-06-20, 10:50

witam!
wiele już było pytań tego typu, ale żadna z odpowiedzi nie rozwiała moich wątpliwości.

Moja sytuacja: skończyłam studia (mgr 5 letnie) filozoficzno-historyczne (tak, taki kierunek, studia interdyscyplinarne :wink: )- mam uprawnienia do nauczania filozofii etyki i historii oczywiście (pracę mgr pisałam z historii).

drugi kierunek to administracja, w 2010 - tytuł licencjata administracji, a dwa lata później tytuł magistra tejże administracji.

a teraz pytanie: Co muszę zrobić posiadając powyższe wykształcenie by uczyć WOS`u?
Inną kwestią jest, że z pewnością posiadam większą wiedzę na temat funkcjonowania państwa niż nie jeden absolwent studiów podyplomowych z zakresu WOS`u. Ale cóż... :D
Z góry dzięki za odp. i pozdrawiam!

basikolot
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-16, 22:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: basikolot » 2012-06-24, 11:59

Proponuję zajrzeć do ustawy o szczegółowych kwalifikacjach nauczycieli, jesli tam nie ma naszego przypadku to do suplementu dyplomu. W przypadku gdy nie ma tam napisane, że możesz być nauczycielem WOS-u to nim być nie możesz. I nie ma co wymyślać. Kryteria są jasno okreśnone. Jak nie ma wiadomości na suplemencie to trzeba robić podyplomówkę z WOS-u.
Podobnie jest ze szkoLami: licencjat - szkoła podstawowa i gimnazjum, magisterka - liceum, jak zrobisz podyplomówkę a masz tylko licencjat to nie możesz pracować w liceum.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”