Śpiewanie na WOKu

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Śpiewanie na WOKu

Postautor: mateoo » 2009-03-12, 19:02

Witam wszystkich :) Od 4 lat pracuję jako nauczyciel. Jestem magistrem sztuki muzycznej, mam tez licencjat z anglistyki. Przez 3 lata pracowałem w gimnazjum jako nauczyciel sztuki i angielskiego. W tym roku przeszedłem po liceum, gdzie uczę WOku, jezyka angielskiego i prowadzę chór.

Mam takie pytanie odnośnie zajęć z wiedzy o kulturze. Uczę w dwóch klasach i w obydwu wprowadzam też pieśni i piosenki. Może nie w takim stopniu, jak na przedmiocie muzyka, ale zawsze. Moje klasy śpiewały w listopadzie pieśni patriotyczne "Czerwone maki na Monte Cassino" i przepiękną, ale mniej znaną - "Wyzwolenie". Ponadto w grudniu uczyliśmy się kolęd z podziałem na 2 głosy. Teraz zamierzam wprowadzić w kwietniu również jakieś pieśni w zwiazku ze swietem 3 Maja.Uczniowie trochę się zdziwili, gdy w listopadzie podałem temat "Opracowanie pieśni patriotycznych", ale nie było większych oporów. W końcu oni nie wiedzą, co jest w programie. Oceniałem tutaj śpiew grupowy (po 5-6 osób). Co o tym myslicie? Spiewania nie ma w programie, ale moim zdaniem śpiew jest lub powinien być (a przynajmniej może być) fajnym urozmaiceniem zajęć z wiedzy o kulturze. Dodam, że plastyczka, również ucząca Woku w tym liceum, wprowadza z kolei malowanie i szkicowanie :)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Vilfredo
Posty: 59
Rejestracja: 2009-02-13, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Śpiewanie na WOKu

Postautor: Vilfredo » 2009-03-22, 16:40

Może troszkę zboczę z tematu, ale pamiętam jak prowadziłem w zastępstwie kolegi zajęcia WOKu. Mieli akurat mieć lekcje o muzyce rockowej, więc przyniosłem gitarkę, na której gram dosyć nieźle więc pośpiewaliśmy sobie grupowo Nirvanę, Alice in Chains, Lady Pank a nawet Czerwone Gitary - potem gitarką wymienili się uczniowie, którzy w miarę umieli grać więc pośpiewaliśmy sobie też jeszcze inne rzeczy i było bardzo sympatycznie. Jedna z najbardziej luźnych lekcji jakie kiedykolwiek przeprowadziłem :D
"Każdy cytat jest skrajnym uproszczeniem i uogólnieniem. Ten też"

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Śpiewanie na WOKu

Postautor: koma » 2009-03-22, 17:56

mateoo - dla mnie pomysł rewelacyjny!! śpiewamy coraz mniej, dzieciaki słuchają muzyki, ale w ogóle nie śpiewają.

Robisz dobrą robotę :D

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Śpiewanie na WOKu

Postautor: mateoo » 2009-03-22, 20:09

Dzięki koma ;)

Kiedy widzę jak moje koleżanki polonistki przeprowadzają lekcje wiedzy o kulturze to mnie ściska :/ Sucha historia sztuki, czasami w ciągu całego roku uczniowie nie wysłuchają ani jednego utworu muzycznego, co mi się w głowie nie mieści! :x Jeśli nie chcą "uprawiać" sztuki, to przynajmniej niech realizują zagadnienia z programu, gdzie historia muzyki jest na równi ze sztukami plastycznymi. Słuchanie utworów odpowiednich dla epoki to naturalne jak omawianie obrazów czy przykładów architektury... Ale nie każdemu chce się przygotować i licealiści tym sposobem mają dodatkowe 30 h historii sztuki i teorii kultury, czyli powielanie materiału, który był wałkowany w SP i gimnazjum... W sumie na pewno lepsze to niż nic, ale dla porównania u mnie to jest tak: ok 15 h na historię sztuki i muzyki (przelotem przypominam style od starożytności do XIX w., bo to było w gimnazjum, reszta to omawianie nurtów i stylów w sztuce i muzyce współczesnej, bo wiem, że w gimnazjum rzadko kiedy zostaje czas na te tematy), 5 h na lekcje o regionie, 3-4 h lekcje z teorii kultury (funkcje sztuki, funkcja animatorów w kulturze), reszta to chodzenie do galerii, domu kultury, szkoły muzycznej, śpiewanie, lekcje z miejscowymi artystami, których staram się ściągać do szkoły :D Tak to sobie ułożyłem na początku roku i jak narazie fajnie te lekcje wychodzą i jestem zadowolony ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Krysos
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-07, 22:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Śpiewanie na WOKu

Postautor: Krysos » 2009-06-07, 22:15

Witam,
Mam takie oto pytanie: czy nauczyciel WOK-u będzie mógł uczyć historii sztuki w liceum po wprowadzeniu nowej podstawy programowej w 2012 r.?...Pozdrawiam


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”