podręcznik-j.polski, gimnazjum

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wirtema
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-02, 12:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: wirtema » 2009-05-26, 13:12

Czy macie jakieś opinie o nowych podręcznikach? W przyszłym roku zaczynam uczyć w I klasie gimnazjum. Nie znam żadnych podręczników. Trochę książek przeglądałam, ale uważam, że takie pobieżne spojrzenie to dużo mi nie da. Proszę, podzielcie się zdaniem i doświadczeniami z pracy na różnych podręcznikach.

dorotka645
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-02, 18:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Jaki podręcznik do j.polskiego ( gimnazjum)?

Postautor: dorotka645 » 2009-06-02, 18:42

Czy ktoś zdecydował już w sprawie wyboru podręcznika? Z całej masy zatwierdzonych niektóre tylko pachną świeżością, reszta jest" po liftingu" ...
Co sądzicie o PWN? o Nowej Erze??

Awatar użytkownika
Tojka
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-25, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: Tojka » 2009-06-02, 20:45

Wybrałam Ery "Słowa na czasie". Nie wiem, czy to dobry wybór.. okaże się w praniu;)
Nie mniej - nie dysponowałam wszystkimi podręcznikami, jaki oferuje rynek, wybierałam więc z tego, co miałam; podoba mi się to, że są tylko dwa podręczniki - jeden do kształcenia językowego, drugi do kształcenia literackiego; przejrzysty układ treści; teksty raczej łatwe w rozumieniu, a u mnie szykują się roczniki odrobinę mniej zdolne; bardzo przystępnie podane treści gramatyczne.
Oczywiście praca z "żywym materiałem" :lol: zweryfikuje podręcznik, bo to, co często pozornie wydaje się proste, może okazać się nieźle zakręcone :?
Dla przykładu powiem, że do tej pory pracowałam z serią "Rozwinąć skrzydła" Nowej Ery - seria ze wskazaniem na filozofię i szeroko pojętą kulturę. Program raczej z tych trudniejszych. Ku mojemu zaskoczeniu uczniom bardzo to odpowiadało i dość dobrze sobie z tymi podręcznikami radzili, a klasy miałam też nie z tych ambitnych :wink:

wirtema
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-02, 12:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: wirtema » 2009-06-03, 16:56

Dziękuję! Póki co wstrzymuję się, czekam czy ZNAK dostanie dopuszczenie...chyba jednak lubię to wydawnictwo. Na podstawie prowadzonych zastępstw widzę,że uczniom dobrze się pracuje z tym podręcznikiem. Zresztą, i tak prawie wszystko zależy od nauczyciela i sposobu prowadzenia lekcji. Chyba...

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: akinomka » 2009-06-05, 13:32

My też wybraliśmy podręcznik "Słowa na czasie" z Nowej Ery. Spodobał nam się układ epokami, a nie motywami. Poza tym nawet wizualnie jest najlepszy: przejrzysty, wiadomości pogrupowane, każda ma swoje stałe miejsce. W podstawówce też pracowaliśmy na podręcznikach Nowej Ery "Słowa na start!" i jesteśmy zadowoleni.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: chiczi » 2009-06-06, 19:11

My wybrałyśmy podręcznik plus ćwiczenia "Bliżej słowa" (WSiP).

Goga
Posty: 48
Rejestracja: 2008-08-17, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: Goga » 2009-06-06, 21:09

MY mamy "Słowo za słowem" WSiP, ale chcemy prześć na Nową Erę

Awatar użytkownika
eoine
Posty: 49
Rejestracja: 2007-09-10, 20:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: eoine » 2009-06-07, 12:51

Do tej pory pracowałam na podręczniku "Świat w słowach i obrazach" WSiP, który to w ogóle mi się nie podoba.
Teraz wybrałam "Słowa na czasie" Nowej Ery, bo podobnie jak Wy uważam, że układ chronologiczny jest lepszy, a podręczniki są przejrzyste i mają ciekawą formę.
Mam nadzieję, że uczniom łatwiej będzie kojarzyć nazwiska poetów z określonymi okresami historycznymi, bo teraz - szczerze mówiąc - to jest katastrofa!

aniamer28
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-09, 16:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: aniamer28 » 2009-06-09, 16:09

A czy do podręczników "Słowa na czasie" jest dołączony rozkład materiału?? Czy ktoś z Was się orientuje??

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: akinomka » 2009-06-10, 08:38

Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: paweł_polonista » 2009-06-23, 17:43

Gdy uczyłem w gimnazjum ( 2 lata temu ) podręczniki, z których korzystaliśmy miały tytuł "Rozwinąć skrzydła" i powiem szczerze, że dobrze mi się z nimi pracowało. Natomiast teraz polecić mogę nowszą serię podręczników Nowej Ery " Słowa na czasie". Mam w domu ten podręcznik i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba. Naprawdę dużo treści, konkrety i zachowana chronologia, a to jest chyba w tym wszystkim największy plus.

wirtema, jak już się zdecydujesz i dokonasz wyboru, daj znać. Chętnie posłuchamy opinii o podręcznikach, których np. nie mieliśmy w ręku. Może znajdzie się ktoś, kto również będzie w rozterce.

Pozdrawiam.

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: abe » 2009-07-01, 09:55

A ja w tym roku zaczynam pracę w gimnazjum i wybrałam Swoimi słowami- Nowej Ery. Podręcznik wydawał mi się przejrzysty. Zachęciło mnie również to , że NE daje różne pomoce nauczycielowi.

wirtema
Posty: 9
Rejestracja: 2009-03-02, 12:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: podręcznik-j.polski, gimnazjum

Postautor: wirtema » 2009-07-03, 16:44

Witam, po bardzo długiej nieobecności na forum spieszę donieść, jakich wyborów dokonałam. Oczywiście nie oglądałam wszystkich podręczników i moja opinia to splot różnorakich przypadków: moje niedoświadczenie pedagogiczne, nawał informacji z różnych stron, antypatia do niektórych "wciskaczy" oferujących mi za zgodę na ich podręcznik złote góry, i - co najważniejsze - fakt, że będę uczyć w szkole katolickiej. Najbliższy światopoglądowo, czyli krążący wokół wyznawanych wobec mnie wartości, a przy tym wartości chrzescijańskich, okazał się jednak - w moim mniemaniu - Znak. Dopuszczenie dostał wyjątkowo późno, ale "Do Itaki" zaakceptowała również moja Dyrekcja. Choć muszę dodać, że inni nauczyciele korzystają także z innych pozycji, nie tylko tego wydawnictwa. Podoba mi się układ tematyczny i kilka wyborów, których dokonano w podręczniku. Sądzę jednak, że ma bardzo kiepską obudowę i to dla mnie, jako dla nauczyciela, duży minus. Oczyma wyobraźni widziałam jednak siebie jako prowadzącą kilka z lekcji z tego podręcznika...Mam tylko ogromną nadzieję, że i uczniom przypadnie do gustu. To przecież najważniejsze! Uczniowie klas drugich, z którymi pracowałam w tym semestrze na podręcznikach znakowskich ocenili bardzo dobrze swój podręcznik - jego budowę, ćwiczenia kończące każdy rozdział i uznali za ciekawe wszelkie odniesienia (zdjęcia reprodukcji, ścieżkę filozoficzną). Chciałabym, aby podobna ocena powtórzyła się i u mojej pierwszej pierwszej klasy. Dziękując Wam za podpowiedzi, - pozdrawiam i życzę udanych wakacji!


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”