Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
izmo
Posty: 57
Rejestracja: 2007-08-23, 21:21

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: izmo » 2007-10-14, 20:29

Filomatko. Ja pracuję na "Jutro pójdę w świat" WSiP-u. Też bywają różne opinie na temat tych podręczników, ale szczerze powiedziawszy, jest O.K. Wiadomo, że nie spełnia w 100% moich oczekiwań, ale nie narzekam. Przewodniki zawierają ciekawe scenariusze lekcji (nie musisz z nich korzystać, ale wiadomo, że możesz), pomoce do kserowania. Książki są nowo wydawane, więc format jest poręczny, ćwiczenia są ciekawe, książka kolorowa i też zaczyna łączyć poezję ze sztuką. Jest dużo tekstów (ćwiczę technikę głośnego czytania), dużo pytań pomocniczych do tekstów. Faktem jest, że dokupujemy zeszyty Pisanie nie jest trudne!Ćwiczenia redakcyjne, bo tego jest stanowczo za mało. To też WSiP. No i dla siebie kupiłam Czytanie nie jest trudne - zeszyt z ćwiczeniami do cichego czytania ze zrozumieniem i kseruję czwartej klasie.
Czasami mam wrażenie, że teksty w książce są troszkę zbyt dziecinne, ale tylko w piątej klasie. Kiedy wchodzę do mojej czwartej, widzę, że wszystko jest dla nich za trudne. Zależy to od umiejętności i uzdolnień danej klasy.
Generalnie jestem ZA...
P.S. Znam szkołę, gdzie pracują na To lubię w SP i w gimnazjum (zespół szkół), ale szczerze powiedziawszy, kiedy koleżanki dały mi pomysł lekcji, zostałam w tyle. I :ass: blada, jak to mówią. Ciemnota całkowita. Nie wiedziałam, czym to się je.
Dlatego uważam, że musisz sama popracować, ale jeżeli masz wybór i nie chcesz na tym pracować, to nie pracuj.
Pozdrawiam
No, to super.

Awatar użytkownika
Filomatka
Posty: 14
Rejestracja: 2007-09-10, 13:56

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: Filomatka » 2007-10-16, 18:57

Pytałam o opinię tylko, rzadko sięgam do poradników metodycznych, chyba że chcę mieć bibliografię do konspektu ( co jest konieczne na mojej uczelni :/) Najczęściej moje lekcje są oparte na moim pomyśle. Inna rzecz - do "To lubię!" przekonałam się bardziej kiedy zobaczyłam podręcznik "Między nami" :? Nawet zaczerpnęłam od "To lubię!" fragment "Opowieści z Narni",ponieważ w podręczniku na którym pracuje nic mi nie pasowało do lekcji o domu. Pozdrawiam.

JAGA01
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-10, 19:05

Co sądzicie o "Operonie"?

Postautor: JAGA01 » 2008-02-10, 19:14

Czy ktoś z Was ma okazję pracować z podręcznikami "Operonu"? Co o nich sądzicie? Z góry dzięki za informację!

Rysiob
Posty: 34
Rejestracja: 2007-04-10, 11:41

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: Rysiob » 2008-02-14, 16:58

Jako uczeń mogę powiedzieć kilka słów :)

Miałem do czynienia z podręcznikami Operonu do historii i powiem tak: są niezłe, ale sporo tam błędów merytorycznych (pewnie chochlik drukarski ale nie wiem może faktycznie nie zauważono potknięć). Poza tym, aby z tym podręcznikiem efektywnie pracować trzeba mieć pewien zasób wiedzy (mówię o uczniach :)). Osobiście nauka z Operonu mi nie przypadła do gustu, bo są tam informacje zarówno bardzo podstawowe, jak i te bardzo rozszerzone. Czasami pomieszane i podane w taki sposób, że nie łapie się o co c'mon.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: dushka » 2008-02-14, 17:34

Ja się uczyłam na operonowskiej biologii, sporo lat temu ;) Ale podręcznik lubiłam. Dużo grafiki, najważniejsze info wytłuszczone, jasno podane.

Awatar użytkownika
MarekC
Posty: 14
Rejestracja: 2008-02-15, 14:32

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: MarekC » 2008-02-15, 14:47

O! Moje dziecko uczyło się na tej książce, i jakoś nawet ja nie miałem problemu z wytłumaczeniem mu tego, o co w niej chodzi (a z biologii nie grzeszyłem inteligencją).

Widziałem po prawdzie i lepsze podręczinki, ale operonowskie są całkiem ok.

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: otaka » 2008-02-19, 22:58

Operon wydaje również serię "Ortograffiti" program edukacyjno - terapeutyczny dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Niektóre zeszyty są niezłe, przy ich tworzeniu robili badania pilotażowe, w których brałam udział. Jest to dobra propozycja dla nauczycieli, którzy chcą "swoich" dyslektyków zmobilizować do pracy na poprawą jakości pisania. Proste - regularnie zadajesz do domu konkretne strony, sprawdzasz ich wykonanie. Łatwe, szybkie i mierzalne. Co najważniejsze dla nauczycieli awansujących się (polonistów i pedagogów) - można przystąpić do ich programu. Na początku roku szkolnego wypełnić zgłoszenie, przyślą segregator z materiałami informacyjnymi. Potem trzeba zrealizować z uczniami po kolejne zeszyty. Na koniec roku wysyłają certyfikat (przydaje się do punktu o współpracy). W międzyczasie można korzystać bezpłatnie z ich szkoleń (pobliżu miejsca zamieszkania).
otaka

Awatar użytkownika
DHoffer
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-18, 16:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jakie podręczniki?

Postautor: DHoffer » 2008-05-19, 14:33

Witajcie! W przyszłym roku szkolnym zaczynam pracę w nowej szkole (prywatnej). W poprzedniej pracowałem na podręcznikach "Między nami", lecz uznałem je za nieciekawe i chcę je zmienić. Na jakich podręcznikach Wy pracujecie? Dlaczego to właśnie je powinienem wybrać? Proszę, pomóżcie.
Ostatnio zmieniony 2008-06-17, 16:51 przez DHoffer, łącznie zmieniany 2 razy.

muzzik man
Posty: 24
Rejestracja: 2008-06-13, 19:54
Kto: uczeń
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: muzzik man » 2008-06-13, 20:37

Ja w swojej szkole (już prawie skończonym gimnazjum) byłem uczony na podręcznikach WSiP-owskich "Świat w słowach i obrazach" i "Język ojczysty". W podstawówce zaś na serii "Między nami". Ten ostatni tytuł mi się podobał - te dwa pierwsze - niekoniecznie.
'Idź tam gdzie słyszysz śpiew, tam ludzie dobre serca mają. Źli ludzie - ach wierzaj mi - ci nigdy nie śpiewają.'
Goethe

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: ann » 2008-06-13, 20:55

DHoffer pisze:Witajcie! W przyszłym roku szkolnym zaczynam pracę w nowej szkole (prywatnej). W poprzedniej pracowałem na podręcznikach "Między nami", lecz uznałem je za nieciekawe i chcę je zmienić.

Dobrze byłoby, żebyś określił jaka to szkoła - podstawówka? gimnazjum?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Ziaba
Posty: 23
Rejestracja: 2008-06-11, 01:19
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: Ziaba » 2008-06-14, 00:46

"Między Nami" wyrzuciłam na makulaturę jak skończyłam gimnazjum :P "Pamiętajcie o ogrodach" to był pierwszy podręcznik do polskiego który naprawdę polubiłam. Miałam wrażenie, że ktoś rozumie, że będą z tego korzystać licealiści, a nie cyborgi (i nie głupiutkie nastolatki, ha). Dało mi to też kilka fajnych "narzędzi". Nawet przez trudne (np. napisane archaicznym językiem) teksty dało się "przegryźć" dzięki zadaniom, a podobne do tamtych pytania mogę potem stawiać sama, kiedy czytam jakiś trudny tekst. Cóż, oczywiście, że to nie jest profesjonalna opinia, nie miała być, przecież jestem tylko uczniem :P Ale to było fajne, że oprócz zrealizowania programu można się nauczyć mniej intuicyjnie, a bardziej świadomie rozumieć tekst.

muzzik man
Posty: 24
Rejestracja: 2008-06-13, 19:54
Kto: uczeń
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: muzzik man » 2008-06-14, 10:08

Ziaba pisze:"Między Nami" wyrzuciłam na makulaturę jak skończyłam gimnazjum


Być może ich oferta dla gimnazjum była gorsza, ale w SP ta seria moim zdaniem była jedną z najciekawszych pozycji :)

Awatar użytkownika
DHoffer
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-18, 16:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Szkoła podstawowa

Postautor: DHoffer » 2008-06-15, 20:42

Jak nazwa tematu wskazuje zaczynam pracę w szkole podstawowej.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szkoła podstawowa

Postautor: ann » 2008-06-16, 08:30

DHoffer pisze:Jak nazwa tematu wskazuje zaczynam pracę w szkole podstawowej.

Nazwa tematu brzmi: jakie podręczniki? Albo jestem ślepa ;) Dopiero w tym poście napisales. No ale już się nie czepiam
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
izmo
Posty: 57
Rejestracja: 2007-08-23, 21:21

Re: Podręczniki - język polski (szkoła podstawowa)

Postautor: izmo » 2008-06-16, 21:40

Do tej pory pracowałam na WSIPie "Jutro pójde w świat", ale uznałam, że są tam zbyt wielkie braki gramatyczne. Niestety. Teraz sama zmieniam na NOwą Erę "Daję słowo" i jestem pełna optymizmu. Nie ukrywam, że zapoznałam się już z ich ofertą, poznałam podręczniki i uważam je za ciekawe, pełne i użyteczne. Jest wersja z płytą CD i bez. Z płytą jest extra. Anatol to mój idol.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
No, to super.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”