Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: olla » 2009-08-23, 13:55

Zaczynam pracę w szkole podstawowej. Chciałabym na początku jasno przedstawić uczniom, czego od nich oczekuję i porozmawiać o organizacji pracy na lekcji języka polskiego. Wśród "moich oczekiwań" znajduje się także zeszyt z tego przedmiotu. Uważam, że powinien być prowadzony porządnie i powinny się w nim znajdować wszystkie notatki z lekcji oraz zadane prace domowe (jak w tytule - zeszyt z języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu ==> poza tym, jaki zeszyt, taki uczeń). Ustaliłam nawet listę kryteriów oceny zeszytu. Przedstawię ją poniżej (nie jest jeszcze skończona, na razie tyle uznałam za stosowne na nią wpisać).
Mam jednak pewne wątpliwości - czy zeszyt to moja sprawa, czy sprawa ucznia? Czy nie powinien on mieć zeszytu takiego, jak sam chce (krótko mówiąc, czy to ja mam decydować o tym, że on numeruje lekcje itd itp). Dlatego też proszę o rady i wskazówki.
(Przedstawiony poniżej zapis zamierzam - jeśli zdecyduję się oceniać zeszyt - albo przedyktować do zeszytu albo dam uczniom do wklejenia. Może byłoby dobrze, gdyby podpisali to i uczniowie i rodzice?
Mój zeszyt z języka polskiego
1) przy każdej lekcji zapisuję numer i datę
2) tematy lekcji oraz prace domowe są wyróżnione tak, bym łatwo mógł je odnaleźć
3) okładki zeszytu nie mogą być porysowane
4) w razie nieobecności na lekcji uzupełniam notatki i zadania domowe

Mój zeszyt podlega ocenie dwa razy w semestrze. Jego zawartość oraz wygląd świadczą o moim stosunku do przedmiotu
Ostatnio zmieniony 2009-08-23, 14:50 przez olla, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: dushka » 2009-08-23, 14:38

Owszem, oceniać, ale wyrzuciłabym ten numer lekcji - po co? Data jak najbardziej, ale numer wg mnie zbędny.

A poza tym te wymagania powinny tyczyć się każdego przedmiotu, nie tylko polskiego ;)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: dushka » 2009-08-23, 14:39

Aha, nie wiem, czy poprawny jest zapis "zeszyt Z języka polskiego"?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: malgala » 2009-08-23, 14:48

dushka pisze:Aha, nie wiem, czy poprawny jest zapis "zeszyt Z języka polskiego"?

Moim matematycznym zdaniem bardziej pasowałoby "do".
dushka, o możliwości edycji zapomniałaś :D

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: olla » 2009-08-23, 14:52

Poprawiłam. Zastanawiam się także nad tym, jak wpleść w to informację o ortografii i interpunkcji oraz charakterze pisma (wiadomo, że nie powinno się wymagać kaligrafowania, ale pismo powinno być czytelne).

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: dushka » 2009-08-23, 14:57

Dodałabym informację o nieużywaniu korektorów w płynie - to, co uczeń z nimi robi, to koszmar :D

Malgalko, nie zapomniałam, mam problemy z netem i nie chciało się edytować :/

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: olla » 2009-08-23, 15:27

Reasumując, sprawdzacie zeszyty? Co bierzecie pod uwagę? Jak często i jak ważna na tle innych ocen jest ocena z zeszytu?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: dushka » 2009-08-23, 15:31

Mniej ważna niż ocena ze sprawdzianu i odpowiedzi, ale mówi jednak o stosunku ucznia do przedmiotu. Jeśli uczeń mimo dobrych ocen ogólnych ma zeszyt jak kawałek szmaty, nie powinien otrzymać 5 na koniec.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: malgala » 2009-08-23, 15:46

olla pisze:Co bierzecie pod uwagę?

Kompletność notatek z lekcji, brak luk w pracach domowych i estetyczny wygląd na zewnątrz i w środku.

zanetaceglinska
Posty: 67
Rejestracja: 2009-08-07, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: zanetaceglinska » 2009-08-23, 16:02

Jako polonistka sprawdzam zeszyt dokładnie.Podkreślam każdy błąd, nawet edytorski.
Wypracowania uczniowie przynoszą na osobnych kartkach formatu A-4, lepiej się czyta i nie trzeba dźwigać tylu ton papieru.Zgadzam się z dushką,numer lekcji jest jak najbardziej zbędny, data wystarczy :)

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: akinomka » 2009-08-23, 17:23

malgala pisze:
dushka pisze:Aha, nie wiem, czy poprawny jest zapis "zeszyt Z języka polskiego"?

Moim matematycznym zdaniem bardziej pasowałoby "do".


Moim też.

malgala pisze:Kompletność notatek z lekcji, brak luk w pracach domowych i estetyczny wygląd na zewnątrz i w środku.


Zwracam uwagę na to samo.

Co do numerków przy słowie "Lekcja" - popieram, żeby z nich zrezygnować, choć uważam, że ten wyraz jest też nie potrzebny i od razu zapisujemy "Temat: ...".
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: malgala » 2009-08-23, 18:00

akinomka pisze:od razu zapisujemy "Temat: ...".

Mam tak samo i data na marginesie.

zanetaceglinska
Posty: 67
Rejestracja: 2009-08-07, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: zanetaceglinska » 2009-08-23, 22:34

Zeszyt jest dla ucznia.To są jego notatki, z których się uczy.Estetyczne prowadzenie zeszytu wyrabia w uczniu wiele pozytywnych cech :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: edzia » 2009-08-23, 23:19

zanetaceglinska pisze:Zeszyt jest dla ucznia.To są jego notatki, z których się uczy.
Solidny uczeń o tym wie i przede wszystkim dla siebie, dla własnej wygody, nie dla nauczyciela, czy dla oceny, prowadzi go starannie. Ucznia niesolidnego trzeba mobilizować, motywować i wymagać. :) Zeszyt to niby sprawa ucznia, ale musi on go mieć i prowadzić według Twoich oczekiwań :) Masz jak najbardziej prawo oczekiwać od uczniów starannego prowadzenia zeszytu przedmiotowego, szczególnie do języka polskiego.

Umów się jeszcze z uczniami, jak mają się zachować w razie zapomnienia zeszytu. U mnie na przykład wiedzą, że nie muszą mi tego zgłaszać, ale muszą pisać i rozwiązywać zadania w jakimś notatniku, czy na kartce, a potem to wkleić albo przepisać.

Numerowanie lekcji ja uważam za zbędne, bo czasem na jednej lekcji realizujemy dwa różne zagadnienia (które zalecam im ładnie wyróżnić), a czasem jedno zagadnienie realizowane jest przez kilka kolejnych lekcji. Ale wydaje mi się, że w szkole podstawowej numerowanie jest potrzebne, służy większej dyscyplinie, jeśli chodzi o staranność prowadzenia zeszytu.

olla pisze:Zastanawiam się także nad tym, jak wpleść w to informację o ortografii i interpunkcji oraz charakterze pisma (wiadomo, że nie powinno się wymagać kaligrafowania, ale pismo powinno być czytelne).
Na przykład tak: „Należy pisać starannie i czytelnie; staranność i czytelność pisma, jak również poprawność ortograficzna i interpunkcyjna będą podlegać ocenie.”

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zeszytdo języka polskiego świadectwem stosunku do przedmiotu

Postautor: olla » 2009-08-24, 14:25

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :) Za moich czasów (szkolnych) z zeszytami było tak, że na początku roku szkolnego nauczyciel "obiecywał" (czyt. groził :) ), że będzie je sprawdzał a potem tylko zauważał te zeszyty, które wyglądały jak przeżute przez psa i groźby realizował. Na ładnie prowadzone zeszyty w ogóle nie zwracał uwagi. Sama uważam nieco inaczej - jeśli każe się uczniom prowadzić porządnie zeszyt za porządnie prowadzony także warto wynagrodzić oceną.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”