edukacja filmowa na języku polskim

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

edukacja filmowa na języku polskim

Postautor: abe » 2010-05-14, 21:18

nauczyciele poloniści- czy prowadzi ktoś z was edukację filmową lub w jakiś sposób wykorzystujecie film na zajęciach ? Otrzymałam ostatnio zaproszenie na warsztaty dla nauczycieli dotyczące filmu i zastanawiam się czy warto z tego skorzystać, dodam, że osobiście nie przepadam za filmem, ale z drugiej strony pracuję z bardzo słabą młodzieżą- jeśli macie jakieś doświadczenia to proszę o jakieś - nawet drobne - sugestie/ opinie :)

Conan
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-26, 10:25
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: edukacja filmowa na języku polskim

Postautor: Conan » 2010-06-26, 10:39

Cześć!
Film można dobrze wykorzystać do zajęć, szczególnie z przedmiotów humanistycznych. Z doświadczenia wiem, że kiepskim rozwiązaniem jest oglądanie całego filmu. Nauczyciel musi bardzo dobrze znać film i wybrać kilkuminutową scenę, która przedstawia jakiś problem, a później wokół tego budować lekcję.
np. wybierasz scenę z "Mrocznego rycerza" (Batman) gdzie Batman rozmawia z Jokerem w więzieniu, bądź inną gdzie w dialogu widoczna jest walka dobra ze złem, wyrafinowanie zła itp.
Ja robię tak na lekcjach religii.
pozdrawiam

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: edukacja filmowa na języku polskim

Postautor: justyna605 » 2010-06-26, 21:38

Film jest świetną pomocą dydaktyczną, często go wykorzystuję, ale raczej w "dobrych" klasach, czyli takich, w których rzeczywiście mozna o czyms porozmawiać. Słabe klasy ograniczą sie do radości z tego, że mają luźną lekcję ;( Na języku polskim sprawdzą się na pewno adaptacje lektur - dyskusja na temat wierności z oryginałem. Ciekawe są jednaka takie lekcje, które wykorzystują inne filmy - Matrix (nawiazania do Biblii, filozofii...) Dzień świra (ryzykowne ze względu na język, ale świetny portret inteligenta, np w zestawieniu z Weselem). Byłby super, gdybyś umiała pokazać młodzieży, że w filmie ważna jest nie tylko treść, ale i forma. Mozna porozmawiać o muzyce, planach, aktorstwie... , po to, żeby Twoi uczniowie nie mówili, że im się coś nie podoba, tylko - dlaczego im się nie podoba.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: edukacja filmowa na języku polskim

Postautor: paweł_polonista » 2010-07-01, 09:10

Czasem oglądamy adaptacje bądź ekranizacje lektur. Zdarza się to jednak rzadko i polecam uczniom oglądanie w domu.

A to wszystko przez to, że nie moge nadążyć z materiałem. :roll:


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”