Prezentacja maturalna z języka polskiego

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Prezentacja maturalna z języka polskiego

Postautor: mateoo » 2010-09-27, 18:37

Drodzy koledzy i koleżanki, mam pytanie co do matury ustnej z polskiego i chciałbym utwierdzić się w swoim przekonaniu bądź je skorygować, jeżeli źle myślę. Dzieciaczkowi znajomych będę trochę pomagał w przygotowaniu do matury, zwłaszcza z angielskiego, ale też mam go nakierować przy prezentacji maturalnej n.t. "Malarskie, muzyczne i literackie impresje na temat pór roku. Przedstaw zagadnienie na podstawie wybranych tekstów kultury." Nie jestem polonistą, ale temat nie jest stricte literacki, a z zestawu tematów o korespondencji sztuk. Pracę będzie pisał sam, ale pomogę mu w zorganizowaniu tego wszystkiego, np. tekstów kultury. I tutaj pytanie. Czy w tym temacie należałoby zwrócić uwagę na wszystkie 4 pory roku ? Byłoby to trochę kłopotliwe w ciągu 15 min. omówić po 4 wiersze, obrazy i utwory muzyczne. Stąd moje pytanie - czy można skupić się np. na dwóch wybranych porach roku? Bo moim zdaniem jak najbardziej..
Sztuka jest pokarmem duszy.

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prezentacja maturalna z języka polskiego

Postautor: justyna605 » 2010-09-28, 09:14

Oczywiście,że można! Należy jednak we wstępie zaznaczyć, że to ograniczenie spowodowane jest ograniczeniem czasowym. Podpowiem piosenkę grechuty - Wiosna, ach to ty i Czerwonych Gitar -Jesień.

Majrzena
Posty: 88
Rejestracja: 2008-12-08, 19:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Prezentacja maturalna z języka polskiego

Postautor: Majrzena » 2010-09-28, 18:18

Oczywiście, ze młody tematu nie wyczerpie. Nie da się w ciągu 15 minut. Układa się je tak, by dawały pewną swobodę interpretacji. Dlatego bardziej liczy się pomysł, koncepcja, oryginalność.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prezentacja maturalna z języka polskiego

Postautor: mateoo » 2010-09-28, 19:08

Dzięki za odpowiedzi ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”