Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

QPR358
Posty: 2
Rejestracja: 2012-02-09, 21:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: opolskie

Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: QPR358 » 2012-02-09, 22:00

Witam
W mojej szkole został utworzony program wspólfinansowany przez Unie Europesjską o nazwie "Indywidualizacja szansą na lepszy start". Dla mnie został przeznaczony program zajęc obejmujących nauke dzieci szczególnie uzdolnionych w naukach matematyczno-przyrodniczych. W ramach tych zajęc muszę przeprowadzi 30 godzin lekcyjnych. Chciałabym poprosic o pomoc w stworzeniu planu pracy podzieleniu się doświadczeniami oraz pomysłami na prowadzenie zajęc.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-02-09, 22:36

Też to będziemy robić. Co prawda ja mam inne przydzielone zajęcia, ale orientuję się, "czym to się je". Jak masz to zrealizować: w całej grupie wiekowej czy na poziomach klas czy też w jednej klasie? Istotne jest w planowaniu, czy to klasa I czy np. III, bo poziom wiedzy jest różny. W tym miejscu, nauczona doświadczeniem realizacji kilku unijnych projektów, bardzo uczulam na zapisy w dokumentacji o wykorzystaniu wszystkich zamówionych pomocy do realizacji tych zajęć. Prowadzenie zajęć to pikuś w porównaniu z prowadzeniem dokumentacji. Skrzętnie notuj wszystko włącznie z listą obecności. Z tego, co mi wiadomo, nie można rozdzielać zajęć na matematykę i przyrodę, dlatego też musisz umiejętnie łączyć doświadczenia przyrodnicze z matematyką.
Czy Wy też to będziecie robić w ramach godzin karcianych? U nas ten projekt ma zasięg gminny.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

QPR358
Posty: 2
Rejestracja: 2012-02-09, 21:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: opolskie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: QPR358 » 2012-02-12, 16:13

W całej grupie wiekowej. Największy problem mam z ułożeniem planu zajęc i prowadzeniem dokumentacji szukałam w internecie jakis informacji niestety nic konkretnego znaleźc nie mogłam. Tak zajęcia prowadzone będą w ramach godzin karcianych.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-02-12, 18:18

Nie szukaj w Internecie, nie znajdziesz, szkoda czasu. Trzeba samemu układać. Na pw napisałam przykłady. W sumie to najważniejsze jest tak napisać plan, by wykorzystać wszystkie pomoce przewidziane do tych zajęć.
Najpierw piszesz plan, potem scenariusze, w tym lista obecności z każdych zajęć. Później pisze się sprawozdanie uwzględniając rezultaty miękkie i twarde. W sprawozdaniu piszesz liczbę dziewcząt i chłopców (równość płci), koniecznie wykorzystane pomoce. Jak możesz, to rób zdjęcia. Z nich możesz później zrobić fotoreportaż. Konieczne jest promowanie projektu w środowisku (np. na stronie szkolnej) lub w lokalnej prasie. Na zakończenie projektu wskazana jakaś wystawka. Po prostu zapisuj wszystko. Później koordynator projektu powinien Cię poprowadzić. Powinniście mieć jakieś szkolenie.
To mój 11 projekt unijny, w którym biorę udział, stąd wiem, "jak to działa".
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: partita400 » 2012-02-13, 11:02

QPR358 pisze:W całej grupie wiekowej. Największy problem mam z ułożeniem planu zajęc i prowadzeniem dokumentacji szukałam w internecie jakis informacji niestety nic konkretnego znaleźc nie mogłam. Tak zajęcia prowadzone będą w ramach godzin karcianych.


Płatne zajęcia w ramach godzin karcianych ?? Czy to możliwe ?? No chyba ,że nie pobieracie za nie wynagrodzenia .

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-02-13, 14:17

To bez wynagrodzenia w ramach karcianych. Pieniądze idą na pomoce. Na super pomoce. W przeciwnym razie nic by szkoła nie zyskała.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: Peonia » 2012-02-13, 15:19

Jesli to sa zajęcia unijne, to dochodzą dodatkowe dokumenty: deklaracje uczestników i nauczycieli do uczestnictwa w projekcie, upowaznienia opiekunów na przerwarzanie danych osobowych.

W zeszłym roku pisałyśmy program zajęć. Do dziennika plan na I i II semestr. Na drzwiach sal lekcyjnych przyczepiałyśmy logo projektu, że oto tutaj odbywaja się unijne zajecia. Przy salach wieszałysmy na tablicach wypracowane przez uczniów materiały. Zajęcia unijne były opatrzone umową na okresloną liczbę godzin, za dodatkową opłatą. miałyśmy 42zł/godz.

W tym roku też prowadzę zajęcia matematyczno - przyrodnicze o zasięgu chyba gminnym, jako koło dla uczniów zdolnych. Mam 5 osób na tym kole i zarabiam, jak za godziny nadliczbowe. Ja prowadzę dla klas III.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-02-13, 16:01

Wszystkie poprzednie projekty tak realizowaliśmy, jak piszesz Peonio. Teraz zgodziliśmy się na inny sposób realizacji. Po rozpatrzeniu za i przeciw, takiego dokonaliśmy wyboru.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-06-25, 19:26

Zabieramy się za ten projekt. Na początek piszemy programy i robimy listę pomocy dydaktycznych. Zakup będzie w formie przetargu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

agagornik
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-04, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: agagornik » 2012-09-07, 21:59

Witam! Mam prowadzić zajęcia matematyczno- przyrodnicze dla zdolnych dla I- III w ramach projektu "indywidualizacja nauczania....". Może ma ktoś propozycje tematów zajęć. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: iluka » 2012-09-08, 09:51

:?: To jak wygrałaś przetarg na prowadzenie zajęć :?:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

agagornik
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-04, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: agagornik » 2012-09-08, 11:11

U nas w szkole będziemy prowadzić zajęcia w ramach godzin z KN. Jedynie szkoła ma dostać pomoce, ale na razie nie ma terminu, a zajęcia mają ruszyć od października. Szukam propozycji tematów takich zajęć.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-09-08, 15:30

1.Panel słoneczny i jego właściwości. Projektowanie osiedla energooszczędnego. Obliczanie obwodów figur. (kl. III)
2.Zrobiłabym o trzech stanach skupienia wody, ale bardziej szczegółowo, bo jako taki jest w programach - 3 tematy (obliczać będziecie pojemność, ciężar)
3.Hałas - dźwięki szkodliwe dla ucha (obliczanie decybeli szkodliwych)
4.Prognoza pogody w życiu człowieka - tu układanie prognozy, umiejętność interpretacji prognozy, obliczenia amplitud dobowych, obliczenia ciężaru)
5.Węgiel i jego pochodne (z ołowiem włącznie) w życiu człowieka. Obliczenia ciężaru.
6.Najmniejsze i największe wysokości na Ziemi. Praca z mapą. Obliczanie różnic.
Tak mi się nasunęło przykładowo. Możesz też realizować główny temat, np. Kalejdoskop krain geograficznych w Polsce. I tu hulaj dusza. Tu przyroda ożywiona, tam nieożywiona, tu wody i ich głębokość, tam znowu ochrona przyrody. Do tego różne zadania matematyczne i projekt z głowy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

agagornik
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-04, 23:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: agagornik » 2012-09-08, 15:42

O super. Dziękuję za te konkretne tematy i za pomysły.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Program Kapitał Ludzki dla uczniów szczególnie uzdolnionych

Postautor: linczerka » 2012-09-08, 18:49

Podaj na pw adres mailowy. Pewnie mam, tylko nie wiem, który jest Twój. I wrzuć tu kawę wirtualną. :mrgreen:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”