Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AgaQ
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-06, 13:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: AgaQ » 2012-05-06, 14:11

Witam

Obecnie jestem wychowawcą drugiej klasy SP. Mam problem z zachowaniem jednego ucznia, który jest niedostosowany społecznie, wulgarny i agresywny wobec rówieśników, a ostatnio wobec mnie. Bardzo trudno zmotywować go do pracy, rzuca podręcznikami, niszczy pomoce szkolne i protestuje. Zachowuje się głośno w czasie zajęć, dyskutuje ze mną i przeszkadza innym uczniom. Nie mogę poświęcić temu uczniowi tyle czasu ile on wymaga, ponieważ jestem w klasie sama i muszę być do dyspozycji innych dzieci. Uczeń nie może otrzymać na chwilę obecną orzeczenia, gdyż ono mu nie przysługuje w myśl nowych przepisów. W związku z tym nie może być przeniesiony do klasy integracyjnej. Proszę o rady, co mogę jeszcze zrobić w tej sprawie ?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Peonia » 2012-05-06, 14:52

To trudna sprawa. Wszystko zalezy od sytuacji rodzinnej, bo jeśli to na dodatek rodzina powiedzmy patologiczna, to kłopot wiekszy. Miałam podobnego ucznia, który wzrasta w rodzinie z problemem alkoholowym, w rodzinie bez środków do zycia i poprawa zachowania ucznia dokonała się dopiero po nasłaniu na rodzinę kuratora. Naciski na rodzinę z dwóch stron spowodowały, że pijący ojciec się boi się o utratę dzieci, chodzi do pracy, udał się nawet na leczenie. Zachowanie dziecka zupełnie wiązało się z sytuacją rodzinną, bo niedostosowanie, agresja i wulgaryzm u dziecka było przeniesieniem zachowania ojca. Dziecko zapisałam na zajęcia terapeutyczne w szkole, na zajęcia sportowe, żeby chłopiec tam spalał nadmiar swojej energii, no i wyczułam, że ma zdolności matematyczne i plastyczne, zapisałam więc na takowe koła. Osiągnięcia w ulubionych dziedzinach podniosły samoocenę ucznia. A jeszcze, dokonałam umowy z mamą, tzw. system kar i nagród. Mama na szczęscie była w porządku. Obecnie w klasie 3 nie mam tego dziecka, bo rodzinka przeprowadziła się na wieś. Nie ukrywam, że jestem z tego względu szczęsliwa.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: linczerka » 2012-05-06, 17:19

AgaQ, a ma dziecko opinię PPP? Bo może bazuj na zaleceniach. Może pomogłyby systematyczne wizyty u szkolnego pedagoga. Póki co, to nie daj się wytrącić z równowagi, gdzie możesz, to ignoruj. Być może chce zwrócić na siebie uwagę. Nie komentuj przy klasie jego zachowania. Upominaj go krótko. A co na to rodzice?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

AgaQ
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-06, 13:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: AgaQ » 2012-05-06, 20:10

Dziewczyny, dzięki za odpowiedź

Sytuacja wygląda tak, że uczeń pochodzi z pełnej rodziny, o dobrym statusie materialnym. Rodzice są nieco starsi, bo mogliby być już dziadkami. Matka OK, zainteresowana ale nadopiekuńcza i pozwala synowi manipulować sobą, a ojciec mało uczestniczy w wychowaniu syna.
Uczeń od klasy pierwszej posiada opinię Poradni Psychologicznej i w pracy stosuję zalecenia. Sugerowałam matce aby zapisała syna na jakieś zajęcia sportowe, aby uczył się współzawodnictwa i odreagowywania emocji, ale nic jak grochem o ścianę.
Nie powiem, bo w porównaniu z klasą I udało mi się trochę utemperować niepożądane zachowania chłopca ale tracę nadzieję na "normalne" prowadzenie zajęć.
Proszę jeszcze o dobre rady i sprawdzone sposoby - dzięki.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: linczerka » 2012-05-06, 20:53

Takie zachowanie musi mieć swoją przyczynę. Może dzieciak potrzebuje pomocy i sygnalizuje takim zachowaniem? Ciekawa jestem, jak się wypowiada na temat rodziny, szczególnie ojca. Tu dość ciekawy artykuł. http://www.ore.edu.pl/strona-ore/phocad ... kolnym.pdf
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

AgaQ
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-06, 13:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: AgaQ » 2012-05-06, 21:44

Dziękuję

Artykuł jest ciekawy i pouczający. Spróbuję odnieść zawarte w nim propozycje do mojego przypadku, jednak nie wiem czy coś to pomoże. Mój uczeń nie ma w ogóle motywacji do poprawy no ale spróbuję i zobaczę.

Dzięki - pozdrawiam.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-05-07, 19:39

linczerka pisze:Tu dość ciekawy artykuł. http://www.ore.edu.pl/str...%20szkolnym.pdf
AgaQ pisze:Artykuł jest ciekawy i pouczający.
Basso profondo pisze:Ja uważam inaczej, mnie się niedobrze robi, jak takie coś czytam
Basso, aleś pojechał po autorytetach.

AgaQ
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-06, 13:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: AgaQ » 2012-05-07, 20:54

Basso

Strasznie się rozpisałeś ale nic z tego nie wynika.
Prosiłam życzliwych o pomocne rady i sposoby rozwiązań dla tego konkretnego przypadku wychowawczego, a nie o krytykowanie wszystkich i wszystkiego.

AgaQ
Posty: 6
Rejestracja: 2012-05-06, 13:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: AgaQ » 2012-05-07, 21:37

Bosso

Uważam, że nauczyciel nie jest w stanie wychować ucznia w szkole, jeśli nie został on dobrze wychowany od małego przez dom rodzinny.
Wobec tego przypadku nie skutkują komisje wychowawcze w gabinecie Dyrektora, uwagi, wezwania rodziców do szkoły ani inne podobne. Chłopak nie ma motywacji do poprawy zachowania, bawi go dokuczanie innym.
A co byś zrobił gdyby uczeń odnosił się wulgarnie wobec Ciebie w obecności klasy, wychodził z ławki w czasie zajęć, prowokował innych swoim niewłaściwym zachowaniem, był agresywny wobec rówieśników ?. Ja wyczerpałam już możliwe pomysły.
Może masz jakieś sprawdzone pomysły z własnej praktyki szkolnej ?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-07, 23:57

Basso profondo pisze:
AgaQ pisze:Uważam, że nauczyciel nie jest w stanie wychować ucznia w szkole, jeśli nie został on dobrze wychowany od małego przez dom rodzinny.
Też tak uważam. Nie jest w stanie wychować. Jest jednak w stanie wychowywać.
Nie da mu tego, co porządna rodzina, ale jednak coś mu da.

Szkoła może wspierać wychowanie a nie wychowywać. Od wychowania są rodzice a jak sobie nie radzą to inne instytucje, które winny ich wspierać (np. szkoła) albo inaczej działać i ograniczać prawa rodziców stosując sankcje wobec nich lub dziecka

Basso profondo pisze:
AgaQ pisze:Wobec tego przypadku nie skutkują komisje wychowawcze w gabinecie Dyrektora, uwagi, wezwania rodziców do szkoły ani inne podobne.

Bo to są pozorne konsekwencje. Takie przeciwskuteczne pierdu-pierdu.

Rypnąć w dziup od razu delikwenta z klasy 1-3?

Basso profondo pisze:
Basso profondo pisze:
AgaQ pisze:A co byś zrobił gdyby uczeń odnosił się wulgarnie wobec Ciebie w obecności klasy

Pewnie bym go jakoś w umiejętny sposób przestraszył, najlepiej na osobności.

a czemuż to na osobności, coś do ukrycia jest?.. Teorie Gordona i wychowanie bez porażek uważam za błąd ale teorie Dobsona i przytrasnięcie palucha, który brząd pcha cały czas mimo upomnień raczej trudno w szkole stosować w naszej "demokracji"

AgaQ pisze:wychodził z ławki w czasie zajęć

Wziąłbym delikatnie szczeniaczka za kark i siłą odprowadziłbym do ławki.

eee... za kark? nie wystarczy po prostu za ramię?

Basso profondo pisze:
AgaQ pisze:był agresywny wobec rówieśników

Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem agresywny, bo słowo to coraz częściej nabiera w szkołach dziwnych dla mnie znaczeń.

np. oplucie, przepychanie się, kopanie, używanie wulgaryzmów, wywywanie.. to są przejawy agresji...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-08, 00:30

Basso profondo pisze:Szkoła wspiera wychowawczą rolę rodziny, bo wychowuje ucznia, nie zaś wspiera, więc nie wychowuje.

niech będzie co nie oznacza, że ma być spolegliwa więc jesli środki zaradcze oraz okreslone zasady współpracy z domem rodzinnym nie skutkują to szkoła powinna sprawe kierować do innych instytucji

Basso profondo pisze:Nie, ale niepotrzebne mi dochodzenie w tej sprawie. Wolę załatwić po swojemu i po cichu.

skoro dochodzenie to jednak coś do ukrycia jest. Bo to jak pędzić bimber "po swojemu i po cichu" by dochodzenia nie było :-)

Basso profondo pisze:Ja bym raczej coś pomiędzy zastosował albo kombinację tych dwu podejść.

to jasne

Basso profondo pisze:No gdzieś w tych okolicach. Gdyby dziecko się mojej interwencji wewnętrznie podporządkowało, to za ramię, a jeśli nie, trzeba by mu trochę karku przygiąć ;)

na osobności wtedy przy klasie sie nie da więc co z tym, więc trzeba by "po swojemu i po cichu" raczej
:-)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-08, 00:36

Basso profondo pisze:
Jethro Tull pisze:na osobności wtedy przy klasie sie nie da więc co z tym, więc trzeba by "po swojemu i po cichu" raczej

No nie wiem. Ja to jakoś tak umiem zrobić, że skarg nie ma :)


Pamiętaj choćby o komisji dyscyplinarnej :-)
dobrej nocy

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-08, 00:39

Basso profondo pisze:Jak skarg nie ma, to i komisji nie będzie.


do czasu miwuesie :-)

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: JHN » 2012-05-08, 01:24

Śledzę wątek, staram się nadążać, ale...
Jethro Tull pisze:Rypnąć w dziup od razu...

nie zrozumiałem :?
Pozdrawiam
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problemy z zachowaniem ucznia podczas zajęć

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-08, 08:34

JHN pisze:Śledzę wątek, staram się nadążać, ale...
Jethro Tull pisze:Rypnąć w dziup od razu...

nie zrozumiałem :?
Pozdrawiam


ale czego?
Rypnąć? to chyba jasne
dziup? to... dziup inaczej pisany

:-)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”