Jakie podreczniki i ktore lepsze?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: maia3 » 2015-05-17, 20:34

laurka78 pisze:Zauważyłam, że OPERON daje już 4 ćwiczenia i 2 zeszyty i one zmieszczą się w dotacji z podręcznikiem i ćwiczeniami do język obcego. Jeszcze dwa tygodnie temu było inaczej.. dla mnie super!!!


Czy masz te wiadomości od wydawnictwa?

Współpraca z nimi :? raczej żadna :cry:

Ale gdyby to była prawda to byłoby super! :)

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-17, 22:13

Dziewczyny taką informacje znalazłam dzisiaj na ich stronie, widocznie zmienili ofertę. Chodzi oczywiście o klasę 1, bo w drugiej jest 8 ćwiczeń; poniżej zamieszczam link do strony
:https://www.operon.pl/oferta_ew/wydawnictwa_jezykowe

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-18, 11:42

Co by nie dawali, ja nie zdecyduję się na coś, czego nie miałam w ręku. Dla mnie ważna jest nie tylko warstwa merytoryczna, ale np jakość papieru (pamiętam ćwiczenia sprzed kilku lat jednego z wydawnictw, gdzie nie dało się kredkami rysować, bo papier był cienki i śliski). Prosiłam Operon o przesłanie ćwiczeń, do okazania, mogą sobie je potem zabrać - mieli "zobaczyć co da się zrobić" i od tamtego czasu cisza (a to ponad miesiąc temu było). Dziękuję za taką współpracę.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: graga71 » 2015-05-18, 11:50

Basiek masz rację , na razie nikt nam niczego nie dał do ręki . Wszystkie wydawnictwa latają przy pierwszych klasach. My znowu mamy wybierać po paru stronach , co roku to samo . Podobno w tym tygodniu wsip ma mieć już coś wydrukowane czekam na przedstawiciela . Zobaczymy czy się doczekam :) A co do operonu to jakaś żenada, po co na rynku wydawnictwo które nie ma swoich przedstawicieli, a kontakt telefoniczny jest żaden . Szkoda bo już w ubiegłym roku miałyśmy mieć ich ćwiczenia ale mimo wielu monitów z sekretariatu nie przysłali swojej oferty zapytania o cenę i nie przystąpili do procedur.
pogodna71

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-18, 16:55

WSiP jak pisałam dostarczył mi w zeszłym tygodniu do drugiej klasy 1 część matematyki i dwa dodatkowe zeszyty które będą w pakiecie, w tym ma dostarczyć ćwiczenia. Nowa Era do 1 klasy oraz Elementarz do 1 i 2 dowiozła z miesiąc temu po czym zamilkła. Pozostałe wydawnictwa nie są zainteresowane szkołą, w której jest obecnie 7 klas 1 i ma być tyle samo w przyszłym roku (dziwne dla mnie) - nawet MAC, którego ćwiczenia są w obecnych 1 klasach, się nie pojawił.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

aglod
Posty: 36
Rejestracja: 2010-09-22, 09:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: aglod » 2015-05-18, 19:54

Waham się między ćwiczeniami do rządowego elementarza Nowej Ery a ich pakietem Elementarz XXI w. Może ktoś ma jakieś przemyślenia!

W dodatkowo jakoś tak dziwnie przedstawiciel tłumaczył możliwość wzięcia Elementarza XXI w, chcemy rządowy brać by ewentualnie leżał w bibliotece. Może ktoś czuje się lepiej poinformowany?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ms.elephant » 2015-05-18, 20:22

Ano możesz wziąć Elementarz XXIw., korzystać tylko z niego, a nie korzystać z podręcznika MEN. Ale to wszystko nieoficjalnie. W dzienniku i planie wynikowym musi to wyglądać tak, jakbyś korzystała z podręcznika MEN. Dodatkowa praca, bo idziesz na dwa fronty, a w razie kontroli może być trudno się wytłumaczyć.

U mnie zdecydowano się do 2 klasy na Ćwiczenia Nowej Ery, ale te dostosowane do podręcznika MEN. A tak na prawdę, to w nim wiele stron z Elementarza XXIw. jest, tak więc nawet Multibooka będzie można normalnie używać.

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-19, 07:28

Masz racje w Naszych Ćwiczeniach NE jest bardzo dużo ćwiczeń z Elementarza XXI w, graficznie ćwiczenia wyglądają jak okrojony i to mocno EXXI w. Wiem, bo trzeci rok na nim pracuje, gdyby nie aż tak okrojone ćwiczenia, to pewnie bym je wzięła. Zresztą czas nagli, a ja ciągle nie podjęłam decyzji na czym będę pracowała, koszmar...nic nie jest w 100% super :D

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ms.elephant » 2015-05-19, 14:10

laurka78 pisze:nic nie jest w 100% super :D


I tu się z Tobą zgodzę. Ja też w każdych ćwiczeniach widzę jakieś braki i tak naprawdę nie znalazłam czegoś, z czego byłabym w 100 % zadowolona, a nawet w 90% ;)
Ale niestety tak już jest, musimy się z tym pogodzić i wybrać coś, co leży nam najbliżej na sercu - a brakującą resztę tworzyć samodzielnie.
Ja wiem, że na pewno nie chcę męczyć się i kombinować z planami wynikowymi, tematami w dzienniku, nie chcę truchleć, że przyjdzie kontrola i będę miała jakieś problemy. Dlatego Elementarz XXI odrzuciłam od razu. Wolę korzystać z jego okrojonej wersji i mieć spokojną duszę.

Anita_123
Posty: 12
Rejestracja: 2013-10-24, 19:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Anita_123 » 2015-05-19, 16:12

"Czy nauczyciel może uczyć dzieci w klasie pierwszej bez podręcznika, korzystając jedynie z materiałów ćwiczeniowych wybranych przez nauczyciela (innych niż oferuje ministerstwo)? Jeżeli tak, to czy w przyszłym roku szkolnym nauczyciel, który będzie uczył w klasie I będzie mógł (jeśli będzie chciał) korzystać z rządowego elementarza, a dyrektor szkoły złożyć zamówienie na podręczniki?

Wszystkie publiczne szkoły podstawowe otrzymają odpowiednią (do liczby uczniów) ilość egzemplarzy podręcznika Nasz elementarz. Zakres, w jakim nauczyciel będzie korzystał z tego podręcznika w pracy dydaktycznej, jest indywidualną decyzją nauczyciela. Dotacja celowa na zakup materiałów ćwiczeniowych może być przeznaczona na zakup dowolnie wybranych przez nauczycieli materiałów ćwiczeniowych do każdego z obowiązkowych zakresów edukacji wczesnoszkolnej."

To informacja ze strony ministerstwa, a więc wydaje mi się, że nie ma żadnego obowiązku realizowania tematów zgodnie z podręcznikiem MEN.

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-19, 16:31

Ms.elephant dokładnie przeanalizowałam Nasze ćwiczenia Nowej Ery i chyba je wybiorę. Teraz pracuję na Elementarzu XXI w i jestem zadowolona, matematyka na dobrym poziomie, oczywiście są jakieś ale i pewnie zawsze mogłoby być lepiej :D Ciągle kusi mnie OPERON, ale brak przedstawiciela, brak możliwości obejrzenia ćwiczeń mnie zniechęca.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: linczerka » 2015-05-19, 16:45

Porównuję MACa z NE.
MAC wychodzi korzystniej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-19, 18:30

Linczerko, również porównałam pierwszą część Nowej Ery i Maca i dla mnie korzystniej wypadła NE, więcej ćwiczeń na stronie, chociaż zeszyty uboższe. Mac ma domowniczek, ale czy rodzice zechcą go kupić?? nie wiem. A Ty na które ćwiczenia się zdecydowałaś???

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: linczerka » 2015-05-19, 18:40

Jeszcze nie zdecydowałam :)
Na razie porównuję. Wybiorę trudne ćwiczenia. Znam swoją przyszłą klasę. Sporo osób czyta sylabowo i wyrazowo.
I to jest odniesieniem do mojego wyboru.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-19, 18:42

linczerka pisze:Wybiorę trudne ćwiczenia..


To chyba nie MACa? Sześciolatkom dziewczyny dokserowują, bo nie starcza im tych ćwiczeń.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”