Jakie podreczniki i ktore lepsze?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-19, 22:11

Mi również obiecali przysłać, obiecali ale słowa do tej pory nie dotrzymali!!!!

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: dushka » 2015-05-20, 06:25

linczerka pisze:Laurko, w MACu wg mnie i przedstawiciela praca bardziej skupiona na działaniu. Stąd tych zadań jest tyle, ile jest :)
Tu widzę sześciolatków. Nie wyobrażam sobie, by posadzić w ławkach sześciolatków i kserówki, kserówki...
I jest MAC jak najbardziej pod wielorakie inteligencje (jeden z dwóch programów ministerialnych).
A że nie lubię narzuconych zadań, to mi w to graj. Dlatego pisałam o innym potraktowaniu tych ćwiczeń.
Na ich bazie można sporo zrobić.


To sobie wyobraź salę, w której jest 16 dużych ławek i nie da się już kolejnej wcisnąć - tak ciasno. A potem bez problemu wyobrazisz sobie 6latków w tych ławkach - bo miejsca na poruszanie się nie ma.
Tyle, że staramy się praktycznie działać.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-20, 11:28

No to zaszaleli...
Dlatego nie zdecyduję się na ich publikację, przy takim kontakcie i podejściu do tematu nie odważę się.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: linczerka » 2015-05-20, 15:49

Basiek, podobnie, jak ja WSiPu :mrgreen:
Ja lubię bardzo wszelaką dowolność, mam ku temu warunki i lokalowe i bazę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-20, 17:33

I to jest właśnie kwestia indywidualnej interpretacji linczerko :)
bo ja, stawiając na dowolność, działanie i kreatywne podejście, nie widzę szans na to w materiałach z MACA, a przynajmniej nie takie, jakie dają mi WSiPowskie (od sześciu lat, więc sprawdzone w praktyce, jak wiele można z nimi "po swojemu" i w działaniu)
najważniejsze, że każda z nas może mieć to, na czym jej się najlepiej pracuje
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-21, 10:48

Dziewczyny, który program nauczania realizujecie w klasach I - III? jeden z dwóch ministerialnych: ,,Doświadczanie świata" lub
,,Drogowskazy wielointeligentnej edukacji" czy ten który oferuje wydawnictwo? Moja dyr twierdzi, że koniecznie ma to być jeden z ministerialnych.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ms.elephant » 2015-05-21, 13:59

laurka78 pisze:Dziewczyny, który program nauczania realizujecie w klasach I - III? jeden z dwóch ministerialnych: ,,Doświadczanie świata" lub
,,Drogowskazy wielointeligentnej edukacji" czy ten który oferuje wydawnictwo? Moja dyr twierdzi, że koniecznie ma to być jeden z ministerialnych.


Odpowiedź MEN:

Czy nauczyciel może wybrać program nauczania do klasy pierwszej zaproponowany przez wydawnictwo?

Tak, nauczyciel może zdecydować się na inny program nauczania niż udostępniony przez MEN. Przykładowy program nauczania, który do końca czerwca br. zostanie opublikowany na stronie MEN, będzie jedynie propozycją dla nauczycieli, którzy chcieliby z niego skorzystać.

Natomiast trzeba popatrzeć, jak wygląda program wydawnictwa. Te zamieszczone na stronie MEN są ogólne i w sumie można je zastosować do każdego podręcznika i materiałów ćwiczeniowych. W programach niektórych wydawnictw były zamieszczane szczegółowe cele opierające się konkretnie na zadaniach z ich książek, czasem były zamieszczane kręgi tematyczne, szczegółowe tematy dnia. Jeśli będziesz pracowała na podręczniku MEN, może się okazać, że musisz trochę kombinować by zrealizować konkretny cel szczegółowy na ćwiczeniach tego samego rodzaju, które były w książce danego wydawnictwa. Nie będzie ci się też zgadzała tematyka. Ale oczywiście na to zwracać uwagę tylko trzeba, gdy możesz się spodziewać kontroli - czy to z zewnątrz, czy też własnej dyrekcji. Jeśli wiesz, że nikt Ci nie zagrozi i nie będzie szczegółowo sprawdzał czy zrealizowałaś każdy punkt programu - to luzik.
Tak naprawdę, dla mnie program nauczania to zupełnie niepotrzebny papierek. W ogóle z niego nie korzystam. Mam podstawę programową. Zdaję sobie sprawę co chcę osiągnąć, jakie cele zrealizować. Wiem, jakimi pracować metodami i tyle. Reszta to taka książeczka do poczytania sobie, z nią czy bez niej moja praca wyglądałaby tak samo.

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-21, 14:05

Dziękuję za odpowiedź, stoję przed wyborem programu i dumam który z ministerialnych wybrać, zbędna robota☺

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ms.elephant » 2015-05-21, 14:10

Mnie się bardziej podobały "Drogowskazy wielointeligentnej edukacji", natomiast z tego co wiem aktualne pierwszoklasistki z mojej szkoły wybrały "Doświadczanie świata".

Anita_123
Posty: 12
Rejestracja: 2013-10-24, 19:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Anita_123 » 2015-05-22, 19:20

Mnie kusi jednak Elementarz XXI wieku. Do dziś nie widziałam papierowej wersji ćwiczeń do drugiej klasy. To co można uzyskać od przedstawicieli lub obejrzeć na stronie, to stanowczo za mało. Nadal nie ma 3 części podręcznika, a co dopiero mówić o 4. Prawdę powiedziawszy po szczegółowym obejrzeniu i przeanalizowaniu dostępnych części podręcznika nie czuję się nim "oczarowana". Może jednak warto wziąć materiał znany i sprawdzony.

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-22, 21:54

Anito, ja właśnie kończę trzyletnią pracę z Elementarzem XXIw i wybrałabym go ponownie, ale brak korelacji z rządowym elementarzem mnie zniechęca. Przeglądałam cały pakiet do klasy I i jest bardzo zbliżony do starej wersji, tylko okrojony. NE ma o wiele trudniejszą matematykę od WSiPu przyroda też jest ciekawa. Ja polecam :D :D

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2015-05-22, 22:58

Z tą matematyką polemizowałabym, tylko - po co?

Co do meritum - mamy już spokój, zamówienie złożone :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: graga71 » 2015-05-23, 07:54

My tez, wybrałyśmy WSiP do elementarza . Powoli się rozkręcają :)
pogodna71

Anita_123
Posty: 12
Rejestracja: 2013-10-24, 19:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Anita_123 » 2015-05-23, 09:12

Brak korelacji z podręcznikiem MEN mi nie przeszkadza. Przeczytałam wszystkie pytania i odpowiedzi zamieszczone na stronie ministerstwa. Wynika z nich, że rozkład materiału zależy tylko od nauczyciela. W dzienniku i tak wpisujemy konkretne działania, przynajmniej u nas. Co do WSiPu, nie jest on nami zainteresowany. Nie mamy konsultanta, a przez infolinię otrzymujemy tylko ogólne informacje.

laurka78
Posty: 59
Rejestracja: 2012-05-08, 15:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: laurka78 » 2015-05-25, 22:18

Jak tam Wasze wybory ćwiczeń? Na które się ostatecznie zdecydowalyscie?


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”