Jakie podreczniki i ktore lepsze?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ewka2504
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-02, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

praca z podręcznikami Wesoła Szkoła i Przyjaciele kl 1

Postautor: ewka2504 » 2009-11-02, 17:27

Proszę o pomoc.Po raz pierwszy pracuję z tymi podręcznikami , w rozkładzie materiału opracowanym przez WSiP brakuje mi tematów do poszczególnych części podręczników n.p w części 1 wrzesień-październik brakowało mi na 6 dni . Jak rozwiązać ten problem?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-11-02, 22:26

ten program przewiduje czas na inwencję własną nauczyciela, czyli dni bez podręcznika - tak podejrzewam, bo tak jest w również WSiP Razem w szkole. I to jest świetne! Poza tym należy sobie policzyć jak się będzie układał materiał po przerwie świątecznej i feriach zimowych i do tego dostosować ilość przerabianego materiału.
Ja np na razie "idę" po kolei, do przodu, bez przerw - zrobię je w grudniu. I wreszcie jest czas, zeby z dziećmi rozmawiać, kształtować umiejetność mówienia i słuchania, formułowania opinii, argumentowania ich; żeby procować w grupach, robić różne projekty; tworzyć praco- i czasochłonne prace plastyczne. Ja jestem zachwycona!
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

ewka2504
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-02, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ewka2504 » 2009-11-03, 12:42

Slicznie dziękuję za odpowiedź, zapytam tylko czy w tym czasie będziesz tworzyć własne zapisy w dzienniku czy będziesz je dopasowywać z innych programów?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-11-03, 17:43

oczywiście że własne :) zresztą ja często tworzę własne zapisy, bo te z rozkładu mi nie odpowiadają.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

wiatraczek
Posty: 13
Rejestracja: 2009-11-08, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: wiatraczek » 2009-11-08, 22:08

mateoo pisze:O to właśnie chodzi, ale niestety coraz rzadziej uczniowie klas 1-3 mają kontakt z instrumentami, nauczycielem, który ich poprowadzi w ich zamiłowaniach, a przecież niezwykle ważne jest, by w tym wieku rozbudzić zainteresowania artystyczne maluchów. Kto się czuje na siłach- bardzo dobrze, niech prowadzi muzykę i plastykę, ale jeśli ma to być raz w miesiącu puszczona piosenka z magnetofonu, z którym dzieciaki mają śpiewać, bo nauczycielowi słoń nadepnął na ucho- lepiej dla nich samych, żeby reforma weszła w życie.


Ja napiszę dlaczego mi osobiście nie podoba się wprowadzenie plastyki i muzyki jako oddzielnego przedmiotu z innym nauczycielem. Burzy to całą ideę nauczania zintegrowanego. Ot, jeśli prowadzę zajęcia o jesieni, rozmawiamy o lesie, barwach, idziemy na wycieczkę podziwiać kolorowe drzewa, to naturalnym efektem tego jest, że potem idą w ruch kartki i wykonuje się pracę w barwach jesieni. Omawiamy lekturę i wykonujemy wspólnie ilustracje do poszczególnych rozdziałów. Dzień Górnika- wyciągamy flety i ćwiczymy śląską piosenkę. Dlatego zdecydowanie jestem przeciwna rozdzielaniu poszczególnych edukacji.
wiatraczek

wiatraczek
Posty: 13
Rejestracja: 2009-11-08, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: wiatraczek » 2009-11-08, 22:14

No i trochę podnoszę temat, szczególnie pytanie w stronę tych co to w I klasie walczą. Jak nowe podręczniki po dwóch miesiącach nauki? Czy Razem w szkole, okazało się takie dobre w praktyce?
wiatraczek

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-11-08, 22:18

wiatraczek pisze:No i trochę podnoszę temat, szczególnie pytanie w stronę tych co to w I klasie walczą. Jak nowe podręczniki po dwóch miesiącach nauki? Czy Razem w szkole, okazało się takie dobre w praktyce?


ja jestem zachwycona!
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

okularnik
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-13, 18:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: okularnik » 2009-12-02, 19:31

Mam za sobą wiele lat pracy i sporo doświadczenia. Pracowałam przez kilka lat z Didasko i mam o tych podręcznikach jak najlepsze zdanie. Niestety miałam zbyt daleko na spotkania i warsztaty i musiałam zrezygnować.
Obecnie w klasie pierwszej pracuję w oparciu o podręczniki Razem w szkole. Są w porządku. Nareszcie nastąpił powrót do czasów, kiedy nauczyciel nie realizuje podręcznik tylko podstawę. Jest to dosyć istotna zmiana. Podręczniki to zaledwie minimum podstawy. Liczy się głównie własna inicjatywa i dobry pomysł. Bardziej patrzę na podstawę programową niż na podręczniki.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-12-02, 20:00

znalazłam wadę tych książek
mam nadzieję że zrobią jakieś konsultację i poprawią to
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: partita400 » 2009-12-03, 17:23

niebo77 pisze:A dla mnie brak poleceń w początkowej fazie nauki jest ciekawym pomysłem. Polecenia na końcu są dla rodziców (jeżeli chcą wiedzieć o co chodziło), nie dla dzieci. Na początku dzieciaki i tak nie czytają co mają zrobić, więc po prostu przyzwyczajają się, że coś tam jest napisane, ale nie muszą wcale tego czytać... n-l i tak wyjaśni...

Ostatnio przeglądałam w księgarni Elementarz Falskiego .Może jest i archaiczny,ale tam nie znalazłam żadnego polecenia .Wprawdzie były jeszcze ćwiczenia do uzupełniania kiedyś ,ale tych pisanych poleceń było naprawdę mało, nauczyciel miał wtedy pole do popisu.
Pozdrawiam

kasiaslezak71
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-23, 17:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: kasiaslezak71 » 2010-01-06, 19:07

Basiek70, Ale rozumiem, że Razem w szkole to pozycja super? Jak pisałaś wcześniej? Zamierzam pracować na tym jak zakończę swoją ?Przygodę z klasą" - wszelkie sugestie mile widziane :o

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2010-01-06, 19:11

Podtrzymuję swoją pozytywną opinię, a zaczęłam już 5 część :)
Owszem, jest coś do poprawienia, udoskonalenia właściwie, ale generalnie książki są naprawdę bardzo dobre
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

kasiaslezak71
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-23, 17:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: kasiaslezak71 » 2010-01-06, 22:34

Dzięki :wink:
Na pewno skorzystam z tych podręczników!

Alaa
Posty: 12
Rejestracja: 2009-10-27, 17:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Alaa » 2010-01-07, 22:52

A czy ktoś pracuje na podręcznikach Didasko? Jakie jest Wasze zdanie na ich temat?

durszlewiczt@gmail.com
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-02, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

opinie o podręcznikach w klasach I-III

Postautor: durszlewiczt@gmail.com » 2010-03-03, 21:59

Witam serdecznie wszystkich!
Zależy mi bardzo na Waszej opinii, jeżeli chodzi o dobór podręczników. W tej chwili pracuję na Wesołej szkole, ale zastanawiam się bardzo, czy od nowego roku szkolnego nie przejść na MACa na Odkrywam siebie. Jeżeli ktoś pracuje na MACu proszę się podzielić wrażeniami. Czy zamiana Wesołej szkoły na Odkrywam siebie MAC-a wyjdzie dzieciakom na dobre. Proszę o wypowiedzi na ten temat. Będę wdzięczna. Pozdrawiam!


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”