Jakie podreczniki i ktore lepsze?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
karenyna
Posty: 6
Rejestracja: 2008-01-31, 12:51

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: karenyna » 2008-02-04, 22:31

Bardzo dziękuje wszystkim za uwagi i podpowiedzi - teraz tylko analiza i podjęcie decyzji :D

Serdeczne ukłony dla dushki :flower: :flower: :flower:

kasiaslezak71
Posty: 5
Rejestracja: 2008-02-23, 17:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: kasiaslezak71 » 2008-02-23, 17:21

Hej pracuję na Przygodzie... Uczę na dwóch poziomach i mogę powiedzieć Ci jedno. Jest to jedyny podręcznik, który naprawdę daje efekty u dzieci z upośledzeniem. Widać je po trzech latach pracy!!!! a nie po roku. Osóbka, która odradza Ci tej pozycji jest w błędzie. Może dlatego , że to podręcznik dla nauczycieli twórczych... Moi rodzice też go sobie chwalą... Mając porównanie oczywiście. Wierz mi Wesoła Szkoła to "pikuś" pracowałam na niej 6 lat /nie licząc innych pozycji/ i nigdy w życiu bym do niej nie wróciła jest po prostu nudna. Jeśli jesteś twórczą osobą polecam Przygodę... naprawdę warto!!! :D :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: dushka » 2008-02-24, 09:41

Łagodniej, łągodniej ;)

Nie jestem w błędzie. Podręcznik sam w sobie mógłby być dobry - jest pomysłowy, owszem. Ale zawiera rażące błędy dydaktyczne i merytoryczne po prostu. Twórczą osobą jestem, i jako taka - potrafię pracować nie tylko na jednym podręczniku ;)

BTW, z łaski swojej - nie nazywaj mnie osóbką. To lekceważące i niekulturalne.

novvika
Posty: 14
Rejestracja: 2008-06-04, 08:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: novvika » 2008-06-06, 10:27

Odświeżę wątek, chyba warto.
Jestem na Forum nowa, ale pozwolę sobie dołożyć swoje 3 grosze.
Pracuję jednocześnie na: "Ja i mojej szkole", "Świecie ucznia", "Wesołej szkole", "Mojej szkole". Inne - bardzo rzadko.
Moja ocena:
Lubię Mac-e, a co do "Ja i mojej szkoły" - zauważam pewien problem z Domowniczkiem. Nauczyciele traktują go czasem jako główne źródło prac domowych. Niby fajnie, ale spotykałam dzieci czekające z odrabianiem lekcji do późnego wieczora, aż mamusia wróci z pracy, albo bojące się iść do szkoły, bo nie odrobiły lekcji - rodzic nie miał czasu. Co nauczyciel, to inne wykorzystanie Domowniczka.
Jednak ogólnie- Mój faworyt.
"Wesoła szkoła" - treść niby OK, ale gruba "księga" ćwiczeń, do tego matematyka - i mamy kilogramy (dla mnie ważne, noszę książki do I-III trzech wydawnictw naraz, zważyłam - 15 kg :shock: ) .
"Świat ucznia" rzadszy, niewiele jeszcze o nim wiem, ale ostatnio trafił się uczeń z tematem o sadzie - porażka.
Może dziwne te uwagi, ale pracuję w szkole w szpitalu, dzieciaki są z miasta i okolicznych wsi, każdy uczy się czego innego, z czego innego (ileż to ja się napatrzę i naporównuję! :wink: )

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: niebo77 » 2008-06-06, 14:41

Zmieniłam " Już w szkole" Nowej Ery na " JA i moja szkoła" MAC-a.
Z tą drugą lepiej mnie się pracuje, choć czasami ćwiczenia mogą wywoływać znużenie, szczególnie matematyka. Co do "Domowniczka", to jest to materiał na zadania domowe i w tym celu został stworzony. Zwykle ćwiczenia są identyczne z tymi przerabianymi w szkole... Zwykle, bo zdarzały się "kwiatki", że coś w domu trzeba zrobić, a nie wiadomo jak, bo w szkole nie było.
Teraz ciekawi mnie jak będzie wyglądać klasa 3 dopasowana do nowej podstawy...

novvika
Posty: 14
Rejestracja: 2008-06-04, 08:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: novvika » 2008-06-06, 17:43

chodzi mi tylko o małą samodzielność niektórych dzieci przy odrabianiu prac domowych. Nie mam nic przeciwko samemu Domowniczkowi.
Ciekawe, co się stanie z podręcznikami po zmianach podstawy programowej.

dzanita
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-18, 13:19
Kto: uczeń
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Muzyka
Lokalizacja: małopolskie

podręczniki JUZ W SZKOLE . . .

Postautor: dzanita » 2008-10-22, 22:22

czy ktoś korzysta z tych podręczników? do tej pory mialam stycznosc z WESOLA SZKOLA ale chce zobaczyc cos nowego. czy sa lepsze? gorsze? wie ktoś ?

ewita
Posty: 29
Rejestracja: 2007-11-15, 20:51

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ewita » 2008-10-23, 18:31

Moja klasa z nich korzysta ale nie mam porównania z wesołą szkołą. Zresztą ja tylko n-l wspomagajacy w klasie integracyjnej. Jak dla mnie to są ok jedyna wada to mimo że zmieniły się lektury to w ćwiczeniach dalej są tematy z "Oto jest Kasia" a brakuje "Pana Kleksa"

Awatar użytkownika
karaeska
Posty: 295
Rejestracja: 2008-08-22, 00:57
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: karaeska » 2008-10-24, 17:06

W pierwszej klasie miałam Już W Szkole, a w drugiej i trzeciej Wesołą Szkołę, i powiem, że zdecydowanie drugi podręcznik jest lepszy.
Oczywiście, to tylko opinia uczennicy ;-)

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ms.elephant » 2008-10-24, 18:45

Pracowałam tylko pół roku na "Już w szkole". Było bardzo sympatycznie - mimo, że nie tak kolorowo, jak w "Wesołej Szkole".
Zamieszczone w książkach ćwiczenia uczą konkretnych umiejętności, wprowadzają i ćwiczą konkretne wiadomości. Jest ich niezbyt dużo, toteż swobodnie zdążyłam wszystkie zrealizować, nawet ze słabszą klasą oraz dziećmi niedosłyszącymi, czy też upośledzonymi w stopniu lekkim. Poza tym mogłam swobodnie wprowadzać wiele innych Kart Pracy, dodatkowych zadań. Bez problemu miałam czas na realizację dodatkowych autorskich programów.
Przewodniki dobrze opracowane, łatwo z nich korzystać. Ciekawa forma Dzienniczka Ucznia - duże ułatwienie dla osób, które muszą prowadzić Kartę obserwacji ucznia. Niemal gotowe oceny opisowe. Także obrazkowe karty samooceny ucznia. Rewelacyjne papierowe składanki, na zasadzie origami. Dla mnie dużo bardziej przyjazne niż "Wesoła Szkoła".

Wszystko zależy od klasy i nauczyciela. Jeśli klasa jest mocna i zdolna, a nauczyciel chce mieć dużo ćwiczeń zawartych wyłącznie w podręczniku - polecam "Wesołą Szkołę", jeśli natomiast klasa należy do słabszych, a nauczyciel lubi pracować jeszcze na dodatkowych materiałach z innych źródeł, zachęcam do "Już w szkole".

A przy okazji - dla zdolnych klas świetny wydaje się "Ekoludek". Niestety nie miałam okazji na nim pracować. Zachęca jednak układ treści, zamieszczanie piosenek wraz z nutami, ciekawe wyszczególnienie lektur oraz propozycji prac plastycznych i technicznych. Ładnie skorelowana matematyka w osobnej książce i dużo zadań. :)

dzanita
Posty: 5
Rejestracja: 2008-09-18, 13:19
Kto: uczeń
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Muzyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: dzanita » 2008-10-25, 22:19

dziekuje bardzo. wesołą szkoła jest zdecudowanie przeładowana ćwiczeniami dla dzieci . . .

ulik
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-15, 13:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: ulik » 2009-02-15, 13:52

Uczę dopiero pierwszy rok, tak więc nie mam porównania, co do innych innych podręczników. Chciałabym jednak wyrazić opinie na temat podręcznika "Ja i moja szkoła" kl.1, na którym pracuje. Uważam, że to dobra książka, aczkolwiek rozkład materiału czasami mnie denerwuje. Są miesiące kiedy mam "za mało" podręcznika i jeden temat spokojnie mogę rozłożyć na 3 lekcje, a bywają takie miesiące (tak jak np. teraz) kiedy nie nadążam z tematami. Po takiej lekcji i ja jestem zmęczona i przede wszystkim dzieci. Dlatego czasami robię tylko niektóre zadania. Matematyka w "Ja i moja szkoła" jest dosyć monotonna, podobne zadania, zmieniane są tylko cyfry. Koleżanka korzysta z "Wesołej szkoły" i jak dla mnie podręcznik ten "pędzi" trochę za szybko. Moje dzieci do tej pory nie poznały wszystkich literek (jesteśmy przy "ż"), a tam już dawno przerobiono cały alfabet. Obawiam się, ze dla moich dzieciaczków, takie tempo byłoby za szybkie.

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: niebo77 » 2009-02-15, 13:58

"Ja i moja szkoła" To książka, do której trzeba się przyzwyczaić. Kończę właśnie cały cykl (ma teraz 3 klasę) i jestem zadowolona. Co do ćwiczeń... nie trzeba robić wszystkich, tematy tez można łączyć... przynajmniej ja tak czasami robię.

maja1965
Posty: 26
Rejestracja: 2008-02-10, 14:42

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: maja1965 » 2009-02-20, 18:18

Przez wiele lat pracowałam na "Wesołej Szkole". To dobra seria, liczne ćwiczenia do wyboru. Bogata obudowa metodyczna. W związku ze zmianą podstawy programowej odwiedzają nas przedstawiciele różnych wydawnictw. Czy warto zmieniać podręczniki ? Jeśli tak, to na jakie ? Wydawnictwa :edukacja polska, nowa era, juka, wesoła szkoła, mac - wszystkie mają ciekawe rozwiązania. Ale jak sprawdzają się w praktyce ? Proszę o refleksje nauczycieli pracujących na tych podręcznikach . Będę wdzięczna.

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: niebo77 » 2009-02-21, 10:44

Trudno będzie teraz porównać podręczniki, bo we wszystkich będą zmiany dostosowane do nowej PP.
Ja zamierzam pracować na "Ja i moja szkoła" z MAC, choć wiem, że będą zmiany w porównaniu do książek na których pracowałam. Do tej pory pasował mi dobór tematów ( nastawione na naukę zachowania w różnych sytuacjach), nowe lektury dostosowane do czasów współczesnych, ćwiczenia wymagające myślenia nie tylko odtwarzania, "Domowniczek" czyli dostosowane do tematów gotowe zadania domowe. Były też minusy - czasem zbyt monotonna matematyka, piosenki nie zawsze ciekawe, czasem mało lub za dużo ćwiczeń. Nie wiem ile z tego zostanie, wiem tylko, że autorka nowej serii nie zmieni się, więc i tematy nie powinny ulec większej zmianie.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”