Jakie podreczniki i ktore lepsze?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maja1965
Posty: 26
Rejestracja: 2008-02-10, 14:42

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: maja1965 » 2009-02-21, 17:22

Dziękuję za odpowiedź. Może ktoś z Państwa pracuje na Macu lub Juce ? Jesteście zadowoleni? Proszę jeszcze o wymianę doświadczeń. Mam podjąć decyzję zmieniać , czy nie?

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: niebo77 » 2009-02-21, 19:35

Jeszcze coś dorzucę...
Koleżanki z pracy powiedziałyby, że "Wesoła szkoła" lepsza (co prawda jedna z nich ma porównanie, ale tylko z punktu widzenia rodzica).
Co do wyboru to najlepszym wyjściem jest porównanie poszczególnych podręczników.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-04-06, 15:52

witam drogie kolezanki
jak bylam dotad zachwycona MACem, tak teraz zobaczylam nowa oferte i zdecydowanie jestem na nie! popsuli doskonale ksiazki i juz
jezdzilam na prezentacje roznych podrecznikow, przegladalam je i mam obecnie faworyta zdecydowanego
jest to nowa propozycja WSiP, "Razem w szkole". Pozytywne zaskoczenie, bo ma wszystko to, co powinna, a przede wszystkim najcenniejszą wg mnie rzecz: trzystopniowy poziom trudności, kiedy to z każdym dzieckiem można zrealizować odpowiednią czesc; zaczerpnela tez z dotychczasowych wydawnictw to, co w nich bylo najciekawsze - pewnie dlatego, ze byla tworzona przez nauczycieli - praktykow
nie chce teraz sie rozpisywac na temat tej pozycji, ale zachecam do zapoznania sie z nia
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: mateoo » 2009-04-06, 17:30

ja tak z innej beczki: czy z tych samych podręczników będą korzystali muzycy i plastycy w 3 klasie na oddzielnych lekcjach ?
Sztuka jest pokarmem duszy.

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: hanamat » 2009-04-07, 18:49

Jeżeli zajęcia będą prowadzone w formie zintegrowanej to tak, a taka forma jest zalecana w podstawie programowej, gdzie zaleca się też by w I-III uczył jeden nauczyciel-wychowawca bez podziału na przedmioty....Ja dla muzyka i plastyka miejsca w nauczaniu początkowym/edukacji wczesnoszkolnej nie widzę, specjalistami w tym zakresie są nauczyciele klas I-III....no chyba, że muzyk/plastyk bedzie prowadził z dzieciakami zajęcia pozalekcyjne. :P

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: mateoo » 2009-04-07, 19:06

Nieprawda; w klasie 3 te przedmioty będą wyodrębione. Ciekawe, czy będzie potrzebny kurs z wczesnoszkolnej, ale podjrzewam, że nie bo np. teraz katecheci nie muszą mieć. W nowej podstawie programowej dla nauczania zintegrowanego w szkole podstawowej jest określone:

Obrazek
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: malgala » 2009-04-07, 19:28

mateoo pisze:Nieprawda; w klasie 3 te przedmioty będą wyodrębione.

Mogą być wyodrębnione, co nie znaczy, że muszą.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: mateoo » 2009-04-07, 20:03

Dlaczego mogą, a nie muszą ? Ehh, wobec tego pewnie w większości szkół nic się nie zmieni, a chciałem się spróbować w Sp.. :|
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-04-08, 15:53

dlatego, ze każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej miał metodykę zajęć muzycznych i plastycznych i jest przygotowany do prowadzenia tych lekcji
co nie znaczy że każdy ma zamiłowanie i każdemu się chce - niektórzy "nie czują bluesa" plastycznego i muzycznego
ja czuję, mam klasę rozśpiewaną, rozegraną (na dzwonkach chromatycznych) i rozmalowaną
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: mateoo » 2009-04-08, 16:52

O to właśnie chodzi, ale niestety coraz rzadziej uczniowie klas 1-3 mają kontakt z instrumentami, nauczycielem, który ich poprowadzi w ich zamiłowaniach, a przecież niezwykle ważne jest, by w tym wieku rozbudzić zainteresowania artystyczne maluchów. Kto się czuje na siłach- bardzo dobrze, niech prowadzi muzykę i plastykę, ale jeśli ma to być raz w miesiącu puszczona piosenka z magnetofonu, z którym dzieciaki mają śpiewać, bo nauczycielowi słoń nadepnął na ucho- lepiej dla nich samych, żeby reforma weszła w życie.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-04-10, 14:24

mateoo pisze:O to właśnie chodzi, ale niestety coraz rzadziej uczniowie klas 1-3 mają kontakt z instrumentami, nauczycielem, który ich poprowadzi w ich zamiłowaniach, a przecież niezwykle ważne jest, by w tym wieku rozbudzić zainteresowania artystyczne maluchów.


a tu się zgadzam w pełni
nauczyciele się często tłumaczą, że jest tyle rzeczy w programie, że na muzykę i plastykę nie starcza czasu
ja sobie nie wyobrażam, żeby nie starczyło!
ba! idę dalej w herezjach i twierdzę, że na inne rzeczy będą mieli jeszzce mnóstwo czasu, a muzyka i plastyka jest w starszych klasach w zaniku; poza tym czym skorupka nasiąknie... więc śpiewamy, muzykujemy, malujemy, tworzymy non stop
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

agusia100_00
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-14, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: agusia100_00 » 2009-05-14, 19:58

Witam Was serdecznie. Mam problem i liczę na to, że pomożecie. Otóż od września będę uczyła pierwszą klasę i nie wiem na jaki podręcznik się zdecydować. Do tej pory korzystałam z Wydawnictwa Mac, ale nowa pozycja po reformie rozczarowała mnie. Ciekawie wygląda oferta Wydawnictwa Edukacja Polska i Operon. Proszę o Wasze opinie, bo jestem przekonana, że wiele z nas ma podobny problem.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-05-14, 20:14

mnie też Mac nowy rozczarowuje
obejrzalam z kilkoma koleżankami różne propozycje i już zdecydowałyśmy: będziemy pracowały na nowej propozycji WSiP "Razem w szkole". Naszym zdaniem to najlepsza pozycja.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

agusia100_00
Posty: 7
Rejestracja: 2009-05-14, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: agusia100_00 » 2009-05-14, 20:23

Dziękuję za Twoją opinię. Szukam w internecie podobnych temetów na forum i niczego nie mogę znaleźć. Czy tylko ja mam taki problem?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jakie podreczniki i ktore lepsze?

Postautor: Basiek70 » 2009-05-14, 20:26

na pewno nie
ale powinien pomóc Ci też dyrektor
w całej Polsce odbywają się konferencje na których prezentowane są nowe propozycje podręczników zgodnych z nową podstawą programową
np 25 maja takie spotkanie jest w Warszawie
wcześniej regionalni przedstawiciele wydawnictw organizowali spotkania i prezentacje dla nauczycieli, informacje były przysyłane do szkół
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron