Początki, początki :)

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kelem
Posty: 16
Rejestracja: 2013-05-22, 19:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Początki, początki :)

Postautor: kelem » 2013-08-17, 20:07

Witam, zaczynam we wrześniu pierwszą pracę tzn. pracowałam już w świetlicy szkolnej od razu po studiach i teraz dostanę swoją klasę.
Moje pytanie :
Co powinnam już sobie przygotować tzn.
- nie mam wyznaczonego jeszcze opiekuna stażu i czy bez niego pisać samej program nauczania, plan pracy z rodzicami ??

- jakie dokumenty muszę znać oprócz podstawy programowej i statutu szkoły ??

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Początki, początki :)

Postautor: Andulencja » 2013-08-17, 22:04

Cyba nie chodzi ci o program nauczania, tylko plan pracy wychowawcy. Możesz sobie poszukać przykładów, a na początku roku się dowiesz szczegółów. U mnie w szkole pisze się wspólne plany dla równoległych klas (w zespołach wychowawczych), ale w poprzedniej szkole pisałam sama. Ja pisałam wg książek ze scenariuszami - potem było mi łatwiej.

Statut z systemem oceniania musisz znać. Przyda ci się też program wychowawczy i profilaktyczny.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki, początki :)

Postautor: linczerka » 2013-08-17, 22:19

Witaj
Jeszcze plan współpracy z rodzicami
Nim zaczniesz tworzyć, zapoznaj się z planami/programami szkolnymi, bo na ich bazach piszesz plany obowiązujące wychowawcę.
A w sumie to potocznie mówimy profilaktyczny, choć zwie się programem profilaktyki
http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Pr ... ychowawczy
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki, początki :)

Postautor: kitek2013 » 2013-08-18, 23:37

kelem, musisz przygotowac program wychowawczy z klasą. Jezeli chodzi o program nauczania to zazwyczaj w szkolach jest tak, ze wybiera go zespol klas 1-3 i jest on obowiazujacy dla wszystkich klas 1-3 od danego roku szkolnego przez nastepne trzy lata. Plan pracy z rodzicami to nie musisz pisac, poniewaz nie ma czegos takiego chyba ze dyrekcja tego wymaga, to wtedy piszesz: zebrania, rozmowy indywidualne itd. W programie wychowawczym dobrze jest zawrzec rozne swieta np: jaselka, dzien babci itd. i zrobic dla rodzicow, wlaczac dzieci w takie akcje z Twojej klasy, rodzice bardzo lubia jak sie ich dzieci chwali, wiec chwal, ale trzymaj dystans. Pamietaj ze rodzic nie jest Twoim znajomym.
Miau

syllwia17
Posty: 12
Rejestracja: 2013-08-19, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Początki, początki :)

Postautor: syllwia17 » 2013-08-19, 11:09

Witam serdecznie,
Jestem w podobnej sytuacji jak "kelem" w tamtym roku zostałam zatrudniona pierwszy raz w szkole w szkolnej świetlicy. Pracowałam na zastępstwo także umowa skończyła mi się w styczniu 2013 roku. Od września idę do tej samej szkoły uczyć pierwszą klasę 6-latków. Jestem trochę zaniepokojona czy dam sobie rady(nie mam takiego doświadczenia i warsztatu pracy jak pozostali nauczyciele).Dlatego proszę was o pomoc co będzie mi potrzebne w pierwszych dniach pracy i co powinnam przygotować. Pozdrawiam

syllwia17
Posty: 12
Rejestracja: 2013-08-19, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Początki, początki :)

Postautor: syllwia17 » 2013-08-19, 11:13

Witam
Jestem w podobne sytuacji jak kelem. We wrześniu 2012 roku dostałam prace w szkole na zastęstwo na świetlicy. Pracowałam tam do stycznia 2013. Teraz od września w tej samej szkole będę miała pierwsza klase 6-latków. Jestem trochę przerazona bo nie mam takiego doświadczenia i warsztatu pracy jak pozostali nauczyciele. Dlatego bardzo was proszę pomóżcie mi co powinnam sobie przygotować aby rozpocząć prace z moimi uczniami we wrześniu. Bardzo proszę was o pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki, początki :)

Postautor: kitek2013 » 2013-08-19, 17:54

syllwia17, witaj :D tak jak wyzej napisałam. Resztę dopytaj nauczycieli ze szkoły, w każdej szkole jest inaczej. I nie martwcie się, przeszkolenie w szkole macie, a to duzy plus :)
Miau

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki, początki :)

Postautor: linczerka » 2013-08-19, 20:55

Witaj syllwia17 :D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

syllwia17
Posty: 12
Rejestracja: 2013-08-19, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

początki

Postautor: syllwia17 » 2013-08-20, 20:46

Witajcie kochane, Jestem pod wrażeniem linczerka Twojego doświadczenia, czytałam Twoje posty i chciałabym mieć taka wiedze jak ty, mam nadzieje że kiedyś się to uda. Powiedzcie mi proszę co powinnam przygotować na pierwsze zajęcia, czy macie może jakieś ciekawe karty pracy?. Z jakich dodatkowych książek korzystacie, w których można znaleźć pomoce do lekcji?

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Początki, początki :)

Postautor: kitek2013 » 2013-08-20, 20:50

Karty pracy to masz pełno za darmo na chomikuj. Natomiast ciekawe pomoce daje też zazwyczaj wydawnictwo np wielka linijka kolorowa, ja korzystam też z gier planszowych różnorakich, składanych zwierzaków, itd.
Miau

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki, początki :)

Postautor: linczerka » 2013-08-20, 21:19

syllwia17 pisze:co powinnam przygotować na pierwsze zajęcia

Na 2 września?
Zakładam, że nie.
Przede wszystkim zabawy integracyjne. Zabawy z głoskami i sylabami. Rozmowy - niech opowiadają o sobie, zorientujesz się o zasobie słownictwa, o wypowiedzi na temat, o problemach logopedycznych. Praca plastyczna. Resztą pokieruje Cię pakiet (A jakim programem idziesz?) Będziesz robiła wstępną diagnozę?
W żadnym wypadku w pierwszym dniu jakieś karty pracy. Ma być praca twórcza dzieci.
A na pw (na forum nie podawaj takich namiarów dla własnego dobra) podeślij maila, wyślę Ci karty pracy - tak w międzyczasie do pracy indywidualnej (cała klasa złożona z sześciolatków?)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Początki, początki :)

Postautor: iluka » 2013-08-20, 22:12

syllwia17 pisze:Jestem pod wrażeniem linczerka Twojego doświadczenia,
No , ba... :!: A kto nie jest?!
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

kelem
Posty: 16
Rejestracja: 2013-05-22, 19:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: początki

Postautor: kelem » 2013-08-21, 13:03

syllwia17 pisze:Witajcie kochane, Jestem pod wrażeniem linczerka Twojego doświadczenia, czytałam Twoje posty i chciałabym mieć taka wiedze jak ty, mam nadzieje że kiedyś się to uda. Powiedzcie mi proszę co powinnam przygotować na pierwsze zajęcia, czy macie może jakieś ciekawe karty pracy?. Z jakich dodatkowych książek korzystacie, w których można znaleźć pomoce do lekcji?


Mam dokładnie tak samo :) Zawsze jestem pod wrażeniem wypowiedzi Linczerki
Można spytać o staż pracy ?? Chciałabym mieć takiego opiekuna stażu <marzenie> Heh :)
Chociaż w mojej szkole też są wspaniałe nauczycielki :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Początki, początki :)

Postautor: linczerka » 2013-08-21, 13:19

of topic :)
Jestem nauczycielem dyplomowanym. Staż pracy to wieki albo i jeszcze więcej :)
Kelem, podeślij maila na pw :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

swietliczAnka
Posty: 9
Rejestracja: 2013-08-22, 17:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Początki, początki :)

Postautor: swietliczAnka » 2013-08-22, 17:20

Witam!
Również jestem nowa na tym forum i z ciekawością przyglądam się Waszym postom :) Jestem nauczycielem dyplomowanym z 12 letnim stażem, ale od poczatku pracowałam w szkolnej świetlicy. Od września zaczynam pracę jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i pomimo tego, że znam szkołę, grono pedagogiczne, zasady "u nas" panujące, przeżywam ogromny stres :) Jak wiadomo specyfika pracy w świetlicy bardzo różni się od "nauczania", stąd mnóstwo moich obaw "czy sobie poradzę". Także również będę wdzięczna za podpowiedzi, ciekawe pomoce, karty pracy - wszystko co może się przydać w nauczaniu - w moim przypadku chodzi głównie o tą stronę metodyczną, dydaktyczną. Bo w kwestiach opiekuńczo - wychowawczych chyba radzę sobie nieźle ;)
Pozdrawiam serdecznie :)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”