Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: haLayla » 2014-06-25, 00:21

dushka pisze:HaLayla, no właśnie nie powoli. I nie porównuj ze sobą, bo w tamtych czasach ;) zerówka uczyła liter. Teraz z większości nie, więc uczeń przychodzi - aż chce się rzec - tabula rasa - do szkoły.


Tylko, że znowu - za moich czasów zerówka nie była obowiązkowa. Faktem jest, że większość zerówkę i przedszkole zaliczyła, ale byli też i tacy, którzy do przedszkola nie chodzili.

Dlaczego mówimy o latach 90 w kontekście zamierzchłej przeszłości? :ble: Aż taki stary to jeszcze nie jestem :mrgreen:
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 12:13

W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: dushka » 2014-06-30, 13:10

No, typowe dla frondy ;) nie tylko tam święte oburzenie, a chyba ktoś zapomina, że edukacja wczesnoszkolna to nie religia.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: Peonia » 2014-06-30, 13:36

O matko kochana. Sami rzeczoznawcy wokół. I kto by przypuszczał, że tak dużo ludzi wnikliwie będzie przeglądać strony elementarza :D

Nadal się cieszę, że "zdałam" do klasy 2. :lol:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 13:47

Peonia pisze:Nadal się cieszę, że "zdałam" do klasy 2. :lol:
Gratuluję :D
Peonia pisze:I kto by przypuszczał, że tak dużo ludzi wnikliwie będzie przeglądać strony elementarza :D
Tylko, że niektórzy bardzo wybiórczo :mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
NiebieskiKoralik
Posty: 56
Rejestracja: 2014-05-31, 19:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: NiebieskiKoralik » 2014-06-30, 15:00

Też zwróciłam uwagę na brak tematyki Bożego Narodzenia. Przykre :(
W pierwszej części brak też tematów patriotycznych - o Polsce, godle, fladze itp. :( A wydaje mi się, że to istotne tematy (patriotyzm), które na początku pierwszej klasy powinny być i chyba były... Jeśli nie to poprawcie, ale mam takie wrażenie...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: dushka » 2014-06-30, 15:14

Od razu widać, że niedokładnie przestudiowałaś podręcznik.
Dni lekcyjnych będzie 63, a tematów - nawet jeśli chcesz się ściśle trzymać propozycji menu - 47. Masz 2 tygodnie do dyspozycji, które każdy przecież wykorzysta też na tematykę patriotyczną w okolicach 11 listopada. Po co bić pianę?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 15:21

dushka pisze:Masz 2 tygodnie do dyspozycji
O! I to mi się akurat bardzo podoba :)
dushka pisze:Dni lekcyjnych będzie 63
Powstanie warszawskie tyle trwało...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: haLayla » 2014-06-30, 18:05

NiebieskiKoralik pisze:Też zwróciłam uwagę na brak tematyki Bożego Narodzenia. Przykre :(
W pierwszej części brak też tematów patriotycznych - o Polsce, godle, fladze itp. :( A wydaje mi się, że to istotne tematy (patriotyzm), które na początku pierwszej klasy powinny być i chyba były... Jeśli nie to poprawcie, ale mam takie wrażenie...


Nie za wcześnie na wciskanie dzieciom trybalizmu? Dlaczego w ogóle patriotyzm jest w szkole prezentowany jako jedyna opcja, a resztą postaw program szkolny wzgardził?
<3

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: dushka » 2014-06-30, 19:43

Iluka, mnie ta dowolność też. Tym bardziej, że tematy są tak podane, że po pierwsze - jakieś kręgi/ośrodki tematyczne trzeba do tego dorobić samodzielnie, po drugie - nie każdy temat w książce jest dla mnie tematem dziennym. Trudno, bym temat "Jak zachowujemy się na placu zabaw" traktowała jako temat dzienny w momencie, gdy placu szkoła nie ma :D I nie będę lecieć z 3 literami pod rząd w trzy dni - M, T, I . Pokazana w książce gra planszowa to przecież też nie temat.

Awatar użytkownika
NiebieskiKoralik
Posty: 56
Rejestracja: 2014-05-31, 19:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: NiebieskiKoralik » 2014-07-01, 13:15

dushka - dzięki za wyjaśnienie. Istotnie nie wgryzałam się w ilości tematów tak bardzo.

HaLaya - spuść parę. Dla mnie patriotyzm jest dość ważny i uważam że od małego należy uczyć dzieci szacunku dla swojego kraju, języka itp.

Dobrze, że jak zauważyła dushka, będą 2 tygodnie do dowolnego zagospodarowania. Niech każdy wtedy robi, co uważa za konieczne i przydatne.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: dushka » 2014-07-01, 21:01

COś wam napiszę :D

Jestem zadowolona, że ten podręcznik. Tzn. podręcznik nadal uważam za kiepski, ale właśnie ta możliwość zagospodarowania czasu BARDZO mi się podoba. Co prawda trudno z tym, że nie wiem jakie dni wolne będą (bo np. Nowy Rok to czwartek, potem jest piątek - do szkoły czy wolne jakoś? Trzech Króli wtorek - a co z poniedziałkiem?) no ale to potem sobie ogarne najwyżej.

Zaczęłam pisać dla siebie rozpiskę tematów, bo plan wynikowy tylko tygodniowy dam, bez tematów szczegółowych.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: haLayla » 2014-07-01, 22:07

NiebieskiKoralik, a ja mam inne zdanie. Dzieci powinno się uczyć szacunku do drugiego człowieka, uczciwości i szacunku do przyrody. Kraj i język to jest czysty przypadek. Równie dobrze teraz mogłoby Polski w ogóle nie być i ty najprawdopodobniej mówiłabyś po rosyjsku, a ja po niemiecku. Ale drugi człowiek nadal by istniał i nadal by posiadał uczucia, które możesz zranić. Tak samo nadal otaczałaby nas przyroda, o którą należałoby zadbać. A uczenie dzieci patriotyzmu, szczególnie w wydaniu zerojedynkowym: Powstanie Warszawskie - dobrze, PRL - źle; zalatuje Orwellem na kilometr.
<3

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: dushka » 2014-07-02, 14:33

Padłam :D

http://fakty.interia.pl/polska/news-boz ... lock=facts

naprawdę nie ma większych problemów już ?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nie będzie problemu - jaki podręcznik dla pierwszaka?

Postautor: iluka » 2014-07-02, 14:54

Instytut Na Rzecz Kultury Prawej

Aaaaa to jest i kultura Lewa - Nieprawa???!!
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”