Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: ms.elephant » 2014-08-24, 17:45

fiona85 pisze:Czy w 1 klasie dzieci korzystają z zeszytu do nut?


Też miałam w 1 klasie zeszyt do nut, kontynuacja go była w klasie 2, a teraz będzie w 3. W 1 klasie dzieci uczyły się zapisywać klucz wiolinowy i pierwsze nutki, w 2 klasie kończyliśmy znajomość nut, zapisywaliśmy lub wklejaliśmy proste melodie do gry na dzwonkach chromatycznych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: iluka » 2014-08-24, 17:47

iluka pisze:iluka, dziękuję....
:)
znalazłmisietrocheczasuuu... :mrgreen:
Przypominamy, że zgodnie z instrukcją należy wprowadzić liczbę wszystkich uczniów klasy pierwszej (sumę uczniów ze wszystkich oddziałów tej klasy) WAŻNE: Aplikacja automatycznie nie mnoży podanych przez Państwa wartości. Liczbę podręczników należy zwiększyć o dwa egzemplarze dla każdego oddziału klasy pierwszej. Otrzymają Państwo dokładnie taką liczbę egzemplarzy podręcznika, jaką wpisali Państwo w polu Liczba podręczników.
http://sio.men.gov.pl/index.php/aktualn ... 4-18072014

Nie wiem, czemu tak głupio zacytowało.
To oczywiscie do DilSe
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

justine55
Posty: 22
Rejestracja: 2014-08-21, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: justine55 » 2014-08-24, 19:13

od razu przepraszam za moje głupie pytania, ale dopiero zaczynam pracę w szkole panstwowej i jestem zupełnie zielona w tym temacie. Nie mam też nikogo, kto mógłby mi jasno wytłumaczyć o co chodzi w tych wszystkich "papierach".
Tak więc dostaję naszelementarz (tzn, mogę go wypożyczyć z biblioteki). Jest też poradnik dostępny na stronie men do pierwszej część elementarza. I tutaj rodzą się moje wątpliwości: w poradniku np nowej ery miałam scenariusze na cały dzień/blok zajęć a w poradniku men mam proponowane treści nauczania na cały tydzień. Czy muszę sama rozplanować sobie co będę robić każdego dnia, tzn podzielić te treści tygodniowe na poszczególne dni? Wcześniejszy mój poradnik był przejrzysty i mniej więcej wiedziałam co robić a tutaj przeglądając poradnik men i czytając forum jestem coraz bardziej zagubiona.

To samo dotyczy programu nauczania. Na stronie men są dwa, czy muszę koniecznie wybrać jeden i go realizować? Czy mam to komuś (np. dyrekcji) zgłaszać jaki program realizuje?

Plan wynikowy - skąd mam do niego wziąć treści? bo wiem że mam go napisać sama.. z poradnika? z programu?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-24, 19:50

justine55 pisze: Czy muszę sama rozplanować sobie co będę robić każdego dnia, tzn podzielić te treści tygodniowe na poszczególne dni?

Tak. Nie oczekuj, że to będzie.
Podstawę programową w rękę, kalendarz, wybrany program też i kombinujesz. I to tak, żeby się zmieścić w siatce godzin. Pamiętać trzeba, że po całym cyklu rozliczana będziesz z realizacji poszczególnych edukacji.
justine55 pisze:czy muszę koniecznie wybrać jeden i go realizować?

Musisz wybrać i zgłosić.
justine55 pisze:Plan wynikowy - skąd mam do niego wziąć treści?

Ułożyć. Jak wyżej - kierując się podstawą programowa i wybranym programem.
A czas goni...
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-24, 20:14

justine55 pisze:Czy muszę sama rozplanować sobie co będę robić każdego dnia, tzn podzielić te treści tygodniowe na poszczególne dni?


Nie musisz, ale... nie bardzo widzę możliwość pracy bez tego. Uprzedzam, schodzi na to masa czasu.

Popatrz jaką tematykę zaplanowałam na kilka pierwszych miesięcy, gdzieś na początku wątku wrzucałam, 2-3 strona?

justine55
Posty: 22
Rejestracja: 2014-08-21, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: justine55 » 2014-08-24, 20:48

jeśli będę miała 12 godzin (e. polonistyczna, matematyczna, społ-przyrod i chyba muzyka) to mam zaplanować tylko te edukacje czy wziąć pod uwagę wszystkie? Wydaje mi się że tylko te które będę sama prowadzić ale wolę się upewnić.
Dushko patrzyłam na tematy, myślę że na pewno coś skorzystam:)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-24, 20:55

To nie prowadzisz zajęć komputerowych, wf, plastyki, muzyki?

justine55
Posty: 22
Rejestracja: 2014-08-21, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: justine55 » 2014-08-24, 20:57

Właśnie nie.. Dyrektorka stwierdziła że innym nauczycielom brakuje do etatu wiec musi im dać, a ja jestem nowa więc mogę mieć te 12 godzin

fiona85
Posty: 8
Rejestracja: 2014-08-19, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: fiona85 » 2014-08-24, 21:25

Słuchajcie wytłumaczcie pierwiosnkowi skąd mam wiedzieć jak zaplanować ile mam mieć w tygodniu np. edukacji muzycznej, plastycznej itd... 1 już niebawem a ja jestem zupełnie zielona....

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-24, 21:28

Zacznij może od przeczytania na forum działu o wczesnoszkolnej? naprawdę tam ogrom wiedzy jest, trudno wszystko jeszcze raz tu pisać. Na szybko - po 1j muzyki, plastyki, zajęć komputerowych, 3h wf, 12h edukacji wczesnoszkolnej, 2h j. ang., 2h religii.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-24, 21:38

justine, ja też tak mam.
EW 12 godz to bez muzyki
w to wchodzi: j.polski, matematyka, treści środowiskowe i zaj. techniczne. Czyli to, co nie jest wydzielone.
Piszesz wszystko do tego, co Ty będziesz uczyć. Resztę pomiń.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-24, 21:44

fiona85 pisze:skąd mam wiedzieć jak zaplanować ile mam mieć w tygodniu np. edukacji muzycznej, plastycznej itd

siatka godzin
Musisz wyrobić godziny w całym cyklu nauczania
EW- 1150
WF-290
muzyczna, plastyczna, komputerowe - po 95 godz.
I to nie jest tak, że musisz co tydzień mieć np. plastykę. Możesz w jednym tygodniu nie mieć, a w drugim 2 godz.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

justine55
Posty: 22
Rejestracja: 2014-08-21, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: justine55 » 2014-08-24, 21:58

linczerka pisze:justine, ja też tak mam.
EW 12 godz to bez muzyki
w to wchodzi: j.polski, matematyka, treści środowiskowe i zaj. techniczne. Czyli to, co nie jest wydzielone.
Piszesz wszystko do tego, co Ty będziesz uczyć. Resztę pomiń.


właśnie tak podejrzewałam że to będą zajęcia techniczne, ale dyr sama do końca nie wie co wchodzi w skład tych 12 h więc wolałam się upewnić

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Basiek70 » 2014-08-24, 22:01

justine55 pisze:właśnie tak podejrzewałam że to będą zajęcia techniczne, ale dyr sama do końca nie wie co wchodzi w skład tych 12 h więc wolałam się upewnić


jak rany, jak dyrektor może tego nie wiedzieć??????????
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-24, 22:08

My wynikowych pisać nie musimy uffffff... Mam plan do stycznia rozpisany co chce robić z dziećmi-dla siebie. Programu nie wybrałam-muszę to skonsultować z pozostałymi nauczycielami, jednak wydaje mi sie (czy słusznie?) ze nie ma siły nie zrealizować tego co przewiduje na kl 1 dowolny z tych programow. Wydają sie one mocno elementarne i przewidywalne-treści i osiągnięcia. podział na edukacje w dzienniku musimy miec sztywny, przypisany do konkretnego dnia -ed plastyczna np we wt itd. Jednak... Zycie, życiem-nie wyobrażam sobie plastyki jedynie raz w tyg i to sztywno w jednym, przypadkowym dniu...


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”