Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-14, 21:35

Gromadze właśnie gry i zabawy oraz karty pracy na pierwsze dni. Jakie u Was sie sprawdzają najlepiej, jakie dzieci lubią? Boje sie ze to co mam bedzie dla nich za proste/za trudne/ za nudne :-((( nie wiem czego sie spodziewać. Bardzo prosiłbym o jakieś fajne propozycje zabaw z głoskami/szlabami bo z tym u mnie cieżko :-/

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-14, 22:05

Najpopularniejsze: łańcuszek - mówię słowo (np. krowa), dziecko następne ma powiedzieć na ostatnią głoskę i tak dalej. Możesz tematycznie - związane ze szkołą (czyli pomieszczenia, imiona uczniów, wyposażenie klasy czy tornistra), z wakacjami, z ruchem drogowym. To samo - ale z sylabami, mówię kla-sa, a kolejne dziecko mówi coś na sa (sa-la, la-to itd.)

Szykujesz po 1 obrazku na parę (czyli mając 24 dzieci machniesz 12 obrazków - niewielkich, takich na środek dłoni), rozcinasz je na pół (każdy obrazek inny), dzieciaki losują i mają się prędko dobrać w pary, potem np. w parach zabawa w udawanie lustra.

Wykładasz na podłodze jakieś 10 przedmiotów (też np. szkolnych), dzieci zamykają oczy, zmieniasz położenie 2-3 z nich, mają odgadnąć o co chodzi.

WIeszasz rózne dziwne rzeczy w klasie, niepasujące - dzieciaki mają określić, co w klasie nie pasuje, używając określeń NAD< POD< NA OBOK itd.

Mówisz różne zdania, dzieciaki mają określić liczbę słów. Rzucasz słowo - układają zdanie z nim.

Na utrwalenie pojęć prawa, lewa - dzieciaki musztrę lubią ;) polecenia w tył zwrot, w prawo/w lewo zwrot, do przodu marsz i tak dalej.

Poszukaj różne zagadki tematyczne.
Grajcie w kalambury - też tematycznie, dzieciaki losują kartkę z napisem albo obrazek - i mają przedstawić np. czynność

Wrzucasz do plecaka różne rzeczy - trzeba zapamiętać. Można wrzucić tyle, ile uczniów, potem wyciągasz po kolei i każde dziecko ma podac słowo na sylabę tego wyciągniętego przedmiotu, np. LInijka - LIpiec, wyciągasz ZEszyt - mówi ZEbra

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-15, 21:26

Dushka; świetne twórcze zabawy! Na pewno skorzystam. A nosem mi juz wychodził kot pana Polikarpa ;-). - ten który jest na podana głoskę (np. Różowy, romantyczny, rozbrajający ;-). )

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-15, 21:50

O, a ja tego nie znam :D

DilSe
Posty: 37
Rejestracja: 2012-09-02, 10:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: DilSe » 2014-08-16, 10:17

linczerka pisze:dushka, fajnie, że zamieściłaś tematy edukacji muzycznej.

Dushka, rozumiem, że już sobie opracowałaś samodzielnie edukację muzyczną. Zainspirowana Twoimi tematami i sugestiami linczerki zacznę analizować zasoby swoich wszelkich pomocy dydaktycznych.

A swoja drogą czuję się tak jakbym znowu miała 23 lata i zaczynała pracę... Wszystko samemu trzeba przygotować, obmyśleć, napisać konspekty, wyciąć szablony z kartomu.
I to mnie troszkę martwi - bo już sprawność nie ta, co 28 lat temu.

Odkurzam właśnie zbiór konspektów z muzyki, plastyki, techniki i kultury fizycznej z 1986. Może coś mi się przyda.... Najbardziej jestem zadowolona z kopert z szablonami z techniki - pamiętam jak je wycinałam w pierwszym roku pracy razem z mamą i babcią. Pomagały mi, bo gro czasu zajmowało mi pisanie konspektów,

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: iluka » 2014-08-16, 12:28

DilSe pisze:A swoja drogą czuję się tak jakbym znowu miała 23 lata i zaczynała pracę... Wszystko samemu trzeba przygotować, obmyśleć, napisać konspekty, wyciąć szablony z kartomu.
Ale to cudowne - tak odmłodnieć :) Znajdziesz siły, jak się tylko wciągniesz - najgorzej zacząć...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

DilSe
Posty: 37
Rejestracja: 2012-09-02, 10:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: DilSe » 2014-08-16, 15:21

iluka pisze: Znajdziesz siły, jak się tylko wciągniesz - najgorzej zacząć...

Oby tak było, jak piszesz...... :)

Bastet
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-01, 21:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Bastet » 2014-08-17, 15:06

Czekam aż zacznie działać "Kreator Kart Pracy" - ma ruszyć w drugiej połowie sierpnia...Jestem ciekawa propozycji menowskich kart pracy, bo materiały ze strony scholaris połączone z przewodnikiem nauczyciela nie urzekły mnie ;/

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-17, 19:51

Dlatego ja robię swoje ;)

mmiwona
Posty: 12
Rejestracja: 2013-07-22, 21:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: mmiwona » 2014-08-18, 21:36

witaj Dushka:) Dziękuję, za owocne wpisy. Od września rozpoczynam swoją przygodę z pierwszakami:) i chyba nie w najlepszym momencie:) biorąc pod uwagę zaistniałe zmiany. Mam do Ciebie pytanie na jakich ćwiczeniówkach będziesz pracować? chodzi mi o wydawnictwo. I jeszcze jedno skąd czerpiesz pomysły na tworzenie kart pracy i innych pomocy dydaktycznych? jestem na starcie i nie mogę wystartować, mam ogromny chaos w głowie. do tej pory pracowałam w świetlicy jako wychowawca. Mogłabyś mi troszkę pomóc ? nie wiem od czego zacząć?. proszę:)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-08-18, 22:23

Wybrałam Didasko, a ty? ale ostrzegam - to są ćwiczenia wymagające dość dużej samodzielności od dziecka, nauczyciela i takiego podejścia... twórczego. Jeśli lubisz raczej mieć konkret podany, to wybrałabym coś innego.

A skąd - z głowy, czasem patrzę na inne ćwiczeniówki z 1 klas. czasem z 2 i 3 tylko zmieniam poziom trudności. Szukaj na chomiku choćby - ogrom rzeczy, wg których możesz robić własne ćwiczenia - pierwsze z brzegu:

http://chomikuj.pl/tajm62/Dokumenty/karty+pracy+klasa+1
http://chomikuj.pl/Duszkam/Edukacja/szk ... cy+klasa+1

tu masz ze strony wsipu Wesołą szkołę:

http://nauczyciel.wsipnet.pl/serwisy/we ... 130518.pdf

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-19, 22:03

Ja tez postawiłam na didasko, mimo wszystko. Juz na nim pracowałam. Jako karty pracy do lektur polecam książeczkę (mimo ze jej opis jest bzdura...) http://aros.pl/ksiazka/lektury-dla-klasy-1

Moze otwórzmy nowy wątek pt karty pracy, materiały do nowego elementarza?

Awatar użytkownika
kingadaw
Posty: 17
Rejestracja: 2008-10-26, 23:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kingadaw » 2014-08-21, 10:39

Jeśli się nic nie zmieni będziemy pracować na Oto ja - czyli na materiałach ćwiczeniowych.

A czy myślicie o jakiejś wycieczce jeszcze na jesień? albo ognisku integracyjnym?

Lavender
Posty: 34
Rejestracja: 2014-07-12, 21:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Lavender » 2014-08-21, 18:55

My sie integrować będziemy w szkole, obserwować na przygotowaniCh do ślubowania. Wyjście pierwsze jak wszystko bedzie zgodnie z planem planuje na listopad, jesli do tego czasu będę wiedziała czego sie po nich moge spodziewać i przetetrenuje musztre typu chodzenie w parach i tematy związane z zachowywaniem sie właściwym w miejscach publicznych ;-)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-08-21, 19:03

I cały czas "siedzicie" w szkole???
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”