Asystent nauczyciela

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: dushka » 2014-04-03, 11:36

Kitek, nie siej zamętu niepotrzebnie.

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: kitek2013 » 2014-04-03, 19:51

Nie sieje, koncza sie dobre czasy, jak zarzad nie podejmie strajku to bedzie jak bedzie, przeciez to logiczne :)
Miau

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: dushka » 2014-04-03, 20:44

Siejesz, siejesz, podajesz kilka postów wcześniej bzdury wyssane z palca.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: Peonia » 2014-08-08, 16:48

No i stało się. Od września będę miała asystenta, ze względu na to, że do mojej klasy w wakacje dopisano dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (jakim, nie wiem, szczegółów jeszcze nie znam).
A w rozporządzeniu czytam, że:

1g. Asystentowi, o którym mowa w ust. 1e, nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 3.”;

W rozporządzeniu nie ma mowy o szczegółowych obowiązkach asystenta, co mnie martwi. Mam te obowiązki niebawem ustalić z dyrekcją. Tylko jakie? Macie jakieś pomysły? Mój asystent ma mieć licencjat z e. wczesnoszkolnej. Klasę mam niedobrą pod względem wychowawczym, są dzieci z problemami w nauce. Asystent mi się przyda, ale martwię się, jak będzie wyglądała moja praca w trudnej klasie, na dodatek z dzieckiem posiadającym orzeczenie, jak asystent nie może pełnić roli nauczyciela wspomagającego. :(

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: linczerka » 2014-08-08, 17:50

Peonia pisze:będę miała asystenta, ze względu na to, że do mojej klasy w wakacje dopisano dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym

A co do tego ma asystent?
Asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Asystent ma wspierać nauczyciela, a nie zastępować go.

-Na pewno w zakresie obowiązków pojawi się zapis o pomocy podczas wyjść/wyjazdów (jasno należy kreślić, czy może być opiekunem na wycieczce).
-Pomoc przy organizacji zajęć (kserowanie, rozdawanie pomocy itp)
-Pomoc przy czynnościach samoobsługowych
-pomoc w organizowaniu uroczystości klasowych i ewentualnie szkolnych (uściślić, jaka ta pomoc)

Na szybkiego to wpadło mi do głowy.
Ale i zastanawiam się, czy asystent może uczestniczyć w radach i na zebraniach z rodzicami.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: Peonia » 2014-08-08, 18:20

No właśnie.

W Rozporządzeniu na temat asystenta są tylko punkty 1e. 1f. 1g. Masakra. Brak nawet uzasadnienia do rozporządzenia (przynajmniej ja nie znalazłam).

linczerka pisze:Asystentowi nie powierza się zadań określonych dla nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Asystent ma wspierać nauczyciela, a nie zastępować go.


No właśnie, a sekretarka dzisiaj mi powiedziała, że ze względu na to dziecko będę miała asystenta. Chyba, że to będzie cicha umowa i babeczka będzie pracować, jak nauczyciel wspomagający, aby mi pomóc, bo moja klasa nie jest integracyjna.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: Basiek70 » 2014-08-21, 00:59

ale jeszcze nie wiesz, jaki jest powód orzeczenia
dziecko może wymagać właśnie asystenta, nie oligofrenopedagoga
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: linczerka » 2014-08-21, 06:31

Basiek70 pisze:dziecko może wymagać właśnie asystenta

Wówczas jest asystent dziecka niepełnosprawnego, nie asystent nauczyciela.
Możliwość zapewnienia osoby asystującej dziecku w szkole dają także zapisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r., Nr 61,poz. 624 z późn. zm.) - załącznik nr 2 określający ramowy statut szkoły podstawowej
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: Peonia » 2014-08-21, 07:53

Już wiem, że będzie to dziecko słabosłyszące z Zespołem Nijmegen, z rozwojem poniżej normy. Co to takiego Nijmegen? Muszę poczytać.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: iluka » 2014-08-21, 09:09

Peonia pisze:będzie to dziecko słabosłyszące z Zespołem Nijmegen, z rozwojem poniżej normy
linczerka pisze:Wówczas jest asystent dziecka niepełnosprawnego, nie asystent nauczyciela.
Moim zdaniem jak linczerki.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: Basiek70 » 2014-08-21, 15:58

ok
dziecko może nie wymagać oligofrenopedagoga ani asystenta, natomiast jego obecność może sprawiać trudności, które ciężko byłoby opanować nauczycielowi, stąd dostaje on do pomocy asystenta
jedyny problem w tym układzie, jaki widzę, to jaką osobą jest asystent
dobry asystent wg mnie na wagę złota
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: linczerka » 2014-08-21, 16:58

dziecko może nie wymagać oligofrenopedagoga ani asystenta, natomiast jego obecność może sprawiać trudności, które ciężko byłoby opanować nauczycielowi, stąd dostaje on do pomocy asystenta

Nie rozumiem.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Asystent nauczyciela

Postautor: dushka » 2014-08-21, 17:31

Dziecko może być np. nadmiernie pobudzone, może nie poruszać się samodzielnie czy - jak ja miałam, ale ja oligowcem byłam - mimo doskonałego II nie być w stanie samodzielnie pisać ani czytać. Wówczas asystent jest dobrym rozwiązaniem.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”