Powtarzanie klasy pierwszej

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

embe
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-06, 08:56
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Powtarzanie klasy pierwszej

Postautor: embe » 2014-05-06, 09:09

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania... "W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I—III szkoły podstawowej na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia."

Otóż mam w klasie taki wyjątkowy przypadek - dziecko zna tylko kilka liter, nie czyta. Będę składała wniosek o powtarzanie klasy.

Moje pytanie brzmi: jak udokumentować zasięgnięcie opinii rodziców? Przygotować jakiś dokument do podpisania, co w nim powinno się znaleźć. Raczej nie mogę oczekiwać, że rodzice sami na piśmie wyrażą tę opinię.

Wszelkie sugestie mile widziane.

ewellka
Posty: 2
Rejestracja: 2014-05-04, 16:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Powtarzanie klasy pierwszej

Postautor: ewellka » 2014-05-06, 16:46

Ja miałam taki przypadek w zeszłym roku, w dzienniku miałam zapisane rozmowy w dzienniku z informcją o zaległościach i w przypadku braku postępów w nauce o możliwości powtarzania klasy I. Pierwsza wzmianka w marcu (+ skierowanie do PPP) , kolejna w maju na początku i ostatnia w czerwcu - już z informacją o pozostawieniu w klasie I - w związku z dalszymi zaległościami w nauce (- tu już wzmianka z informacją w stylu po zapoznaniu się z opinią rodzica...) - pod KAŻDĄ z tych notatek były podpisy - moje i matki chłopca.
Właściwie to miałam 2 takie przypadki, ale w jednym mama się nie zgodziła, obiecała nadrobić zaległości - ten chłopiec nie radzi sobie do dzisiaj w klasie II (w porównaniu z tamtym, który powtarzając poczynił znaczne postępy :) )

A jaka jest postawa matki wobec tego faktu?

maryniaa
Posty: 36
Rejestracja: 2013-05-01, 22:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Powtarzanie klasy pierwszej

Postautor: maryniaa » 2014-05-06, 19:55

Właśnie mam taki sam przypadek. W tym tygodniu wysyłam ucznia na ponowne badania do PPP ( pierwsze miał w listopadzie). Nie potrafi czytać, nie pisze z pamięci i niekształtnie przepisuje tekst z tablicy. Umiejętności rachunkowe ok, ale na zadaniach tekstowych polega. Szkoda chłopaka, bo w pierwszej klasie nie lubi już nauki, jest strasznie zdemotywowany i chociaż staram się dostrzegać jego najmniejsze sukcesy, to jednak porównuje się do pozostałych...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Powtarzanie klasy pierwszej

Postautor: linczerka » 2014-05-06, 20:02

embe pisze:dziecko zna tylko kilka liter, nie czyta

embe pisze:W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy

Nie wiem, czy to, co napisałaś mieści się w określeniu "wyjątkowe przypadki". Nic nie piszesz o innych edukacjach. A inne umiejętności dziecka? A czy dziecko miało jakieś wsparcie?
Myślę, że to wszystko trzeba napisać.
Opinia rodzica jest tylko opinią.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron