Tablica interaktywna

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Tablica interaktywna

Postautor: dushka » 2014-05-07, 21:43

Pytanie mam - dostanę klasę z tablicą interaktywną, jak to wykorzystać bez multibooka? Być może pytanie banalne, ale po prostu nie miałam okazji z tym sprzętem pracować i kompletnie nie wiem, jak to zjeść, a koleżanki to albo multibook albo nic ;) a mnie szkoda tylko patrzeć i nic.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: vuem » 2014-05-07, 22:38

Nie znam się na edukacji wczesnoszkolnej, ale tablicę wykorzystaj do:
1. pokazu grafik, zdjęć itp., w tym np. skanów pewnych części podręczników tradycyjnych - łatwiej o koncentrację,
2. internetu - strony internetowe przydatne w nauce, zasoby inne
3. filmów
4. multimediów, w tym np. programów edukacyjnych
5. pisania i zapisywania notatek
6. gier i zabaw interaktywnych,w tym z udziałem dzieci

... to tak na chybcika ;0

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: haLayla » 2014-05-07, 23:28

Możesz wyświetlać zadania z komputera i pozwalać dzieciom po niej pisać (o ile ma taką funkcjonalność) specjalnym markerem. Ja w szkole językowej coś podobnego miałem na zajęciach :P
<3

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Tablica interaktywna

Postautor: dushka » 2014-05-08, 11:43

Vuem, czyli normalnie jako rzutnik wykorzystać mogę? Filmy czy fotki to wiem, dziękuję.
haLayla, marker jest. Fajnie, w wakacje się pobawię :D

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: Andulencja » 2014-05-08, 14:51

Ja mogę pobrać sobie gotowe gry ze strony tablicy (przygotowane przez innych nauczycieli) Sama też już takie gry tworzę. Dzieciaki lubią je

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2014-05-08, 17:44

Taka tablica ma swoje oprogramowanie, które pozwala wykorzystać ją jak wielki zeszyt. Morze być tylko ekranem, albo elektroniczną kartką, na której można duuużo pokazać, zrobić. Jest cała masa materiałów interaktywnych do wykorzystania i filmów szkoleniowych do nauki pracy z tablicą. Fajne narzędzie - zapewniam.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Tablica interaktywna

Postautor: daughter » 2014-05-09, 11:03

Niektóre podręczniki mają teraz też oprogramowanie do tablicy w zestawie dla nauczyciela. Jest tam np. elektroniczna wersja podręcznika, dodatkowe ćwiczenia itp. Może do Twojej książki też coś takiego jest.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: Peonia » 2014-05-09, 16:44

To się właśnie nazywa multibook :D

Przez 4 lata nie miałam multibooka i wykorzystywałam tablicę na maxa, bo można korzystać z gier na płytach, mnóstwo rzeczy znajdziesz na chomiku, są tam gry ortograficzne, multimedialne prezentacje, animacje, a na innych stronach edukacyjnych wyszukasz gotowe programy. Nie wszystkie współgrają z daną tablicą, bo to zależy od oprogramowania, ale warto próbować. Kupiłam też kilka np. z GWO.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: haLayla » 2014-05-09, 17:21

dushka pisze:Vuem, czyli normalnie jako rzutnik wykorzystać mogę? Filmy czy fotki to wiem, dziękuję.
haLayla, marker jest. Fajnie, w wakacje się pobawię :D


No to świetnie. Myśmy mieli takie zabawy językowe:
1. pisanie historyjki - zaczynała się zazwyczaj zwrotem w rodzaju "W ostatnią sobotę..." i tutaj można puścić wodze fantazji. Zazwyczaj końcówka wychodziła nam absurdalna.
2. uzupełnianie ćwiczeń - lektor przygotowywał arkusz z pustymi polami a my wpisywaliśmy odpowiednie słowa (najczęściej rodzajniki).
3. kalambury - klasyka gatunku, tłumaczyć nie trzeba.
4. kiedyś graliśmy nawet w koło fortuny - nasz lektor rzucał kością, by ustalić stawkę, a my zgadywaliśmy hasła.
<3

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: kirlan » 2014-05-13, 11:38

Markery są zwykle w kilku kolorach... a już samo to daje ogromne możliwości.
Np puszczasz z rzutnika jakąś fotkę, a dzieciaki mają za zadanie zaznaczyć na kolorowo szukany obiekt - tak ćwiczysz spostrzegawczość wizualną, znajomość obiektów (np zakreśl czerwonym krzewy, a czarnym drzewa), że nie wspomnę o zabawie typu znajdź x różnic ...
Nawet kaligrafii tak możesz uczyć - połącz kropki a powstanie litera itd. w starszych klasach i w nauce zawodu rewelacyjnie kreśli się dynamiczne schematy - rysujesz markerem po fotce.

Jeśli tablica ma "skaner kursora" to nie musisz korzystać z myszki komputerowej tylko używasz specjalnego wskaźnika - kwestia kto co woli (ja wole z myszki)

A gier jest mnuuustwo - te najlepsze NIE mają wcale łatki "edukacyjnych" i ministerialnej pieczątki - porostu znajdujesz je w internecie i uruchamiasz w przeglądarce. Wiem co piszę - prowadzę o tym bloga.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Tablica interaktywna

Postautor: daughter » 2014-05-13, 12:02

Peonia pisze:To się właśnie nazywa multibook :D

dobrze wiedzieć ;) Korzystałam z tego 3 lata i nigdy nie słyszałam tej nazwy ;)

Danula
Posty: 1
Rejestracja: 2008-12-07, 13:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tablica interaktywna

Postautor: Danula » 2017-09-16, 17:23

Uczę w klasie 1. Często więc korzystam z liniatury i kratek. Rysowanie ich jest dość czasochłonne. Czy istnieje jakiś program aby po jednym kliknięciu pojawiały się linijki lub kratka?


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”