Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

karolina2015
Posty: 1
Rejestracja: 2014-07-29, 20:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: karolina2015 » 2014-08-19, 22:45

Od wrzesnia rozpoczynam prace na zastepstwo w 2 klasie szkoly podstawowej. Jest to moja 1 praca jako nauczyciel, wczesniej pracowalam jako pomoc nauczyciela w przedszkolu i jako opiekunka w zlobku/klubie malucha. Bardzo się stresuje, gdyz sa to dzieci które poszly rok wczesniej do szkoly i twierdza ze trzeba im bardzo duzo czasu poswiecic, zeby cos przyswoily. Zalezy mi zeby nauczyc te dzieci jak najwiecej, pomoz im. Dlatego tez prosba do Was, czy moze mi ktos z was napisac : jakie metody nagradzania macie, czy tylko stosujecie oceny opisowe czy tez dla rodzicow oceny wpisujecie, czy mam zrobic dzieciom sprwdzian co wiedza po tej 1 klasie, by sprawdzic ich stan wiedzy?? Prosze o takie poczatkowe informacje co musze wiedziec. CZy prowadzicie zszytty dodatkowe : do dyktand, do liczenia( Matematyka), Bardzo prosze o pomoc.


Pozdrawiam

Zmieniłam nazewnictwo i przeniosłam do tego wątku
Ostatnio zmieniony 2014-08-19, 23:03 przez karolina2015, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: linczerka » 2014-08-19, 23:16

karolina2015 pisze: jakie metody nagradzania macie

Różnie stosowałam: znaczki, całoroczna gra motywacyjna (zdobywanie żetonów w określonych krainach wiedzy), zdobywanie różnych tytułów, np. mistrz rachowania, pochwały, wpisy do zeszytów, ustalone (wg zasad szkolnych) nagradzanie w zachowaniu
karolina2015 pisze:tylko stosujecie oceny opisowe

Też, tym bardziej, że wkrótce mogą obligatoryjnie obowiązywać.
karolina2015 pisze:czy tez dla rodzicow oceny wpisujecie

Ja mam specjalną tabelkę. Popytaj w szkole lub przeczytaj statut szkoły dotyczący oceniania (czy praktykujecie oceny cząstkowe wyrażone cyfrą)
karolina2015 pisze:czy mam zrobic dzieciom sprwdzian co wiedza po tej 1 klasie, by sprawdzic ich stan wiedzy??

Możesz, ale pytanie, co to Ci da? Słaby uczeń może napisać dobrze i odwrotnie, szkoda się sugerować. Sama podejmij decyzję.
karolina2015 pisze:CZy prowadzicie zszytty dodatkowe : do dyktand, do liczenia( Matematyka)

A wyrobisz się skoro masz pakiet, a w nim multum ćwiczeń? Dyktanda robię w przedmiotowym.
karolina2015 pisze:Prosze o takie poczatkowe informacje co musze wiedziec.

Pisz plan wychowawczy, popytaj, co z karciankami, poczytaj podstawę programową i program, którym będziesz "szła". Jakim wydawnictwem?
Porozmawiaj z nauczycielami z młodszych klas.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: ms.elephant » 2014-08-20, 02:11

karolina2015 pisze:jakie metody nagradzania macie, czy tylko stosujecie oceny opisowe czy tez dla rodzicow oceny wpisujecie, czy mam zrobic dzieciom sprwdzian co wiedza po tej 1 klasie, by sprawdzic ich stan wiedzy?? Prosze o takie poczatkowe informacje co musze wiedziec. CZy prowadzicie zszytty dodatkowe : do dyktand, do liczenia( Matematyka),


Jednym ze sposobów nagradzania - a raczej motywacji jest u mnie "drzewko sukcesów"/ "wyspa sukcesów". Uczniowie za dodatkowe zaangażowanie, pracę społeczną, wysoką ocenę, udział w konkursie, pomoc koleżeńską, itp. zbierają palemki. Na koniec semestru otrzymują dyplomy i drobne nagrody.
Prowadzę też całoroczny konkurs czytelniczy - na największą liczbę przeczytanych książek ze szkolnej biblioteki - zwycięzcy są nagradzani.
Zamieszczam na klasowym blogu zadania dodatkowe - za poprawne ich wykonanie dzieci otrzymują oceny celujące i naklejki, na koniec semestru dla tych najsystematyczniejszych - nagroda.
Ponieważ miałam kłopot z zachowaniem chłopców - codziennie ocenialiśmy zachowanie - czerwone, zielone i czarne kropki. Na koniec tygodnia osoby, które miały tylko czerwone kropeczki dostawały naklejkę motywacyjną do swojego albumiku. Pod koniec semestru wyróżnieni zostali najgrzeczniejsi uczniowie. (Naklejki motywacyjne i albumy kupowałam w jednym ze sklepów internetowych - nie chcę robić reklamy, ale polecam - dzieciom się bardzo podobały - mogę podać na priv.)

W mojej szkole obowiązują bieżące oceny cyfrowe, toteż mam tabelkę w zeszycie informacyjnym, gdzie je systematyczne wpisuję. Na zebrania przygotowuję wykaz ocen na osobnej kartce. Koniec semestru i koniec roku - ocena opisowa. W razie konieczności także w trakcie roku szkolnego wpisywane są w zeszycie informacyjnym notki dotyczące konkretnej umiejętności.

Sprawdzian diagnozujący możesz zrobić, jak najbardziej. W niektórych szkołach są takowe obowiązkowe na początku i końcu roku. U mnie na szczęście już nie ;)
Aby poznać poziom umiejętności poszczególnych uczniów proponowałabym Ci poświęcić troszkę czasu w pierwszych dniach i po prostu każdego zapytać czytania, zrobić pisanie z pamięci, w trakcie zabawy w kole - każdego odpytać z rozpoznawania podst. części mowy, itd., przeprowadzić kartkówkę z dodawania i odejmowania. To chyba w większym stopniu pokaże Ci co ogólnie dzieci już umieją i z jakiego poziomu wystartować w klasie II. Możesz także w ramach KN w pierwszych tygodniach zapraszać do siebie po kilkoro dzieci i rozmawiać z nimi "indywidualnie". Ja tak przeprowadzałam część wstępnej diagnozy w klasie I.

Co do zeszytów dodatkowych - czyli poza zeszytem w 3 linie do ed. polonistycznej i w kratkę do ed. matematycznej w klasie II miałam zeszyt do ćwiczeń w pisaniu - uczniowie w domu układali i zapisywali zdania (dowolne i z podanymi wyrazami), oddawali do sprawdzenia w określonych terminach; uczniowie, którzy wyrazili chęć rozwiązywania zadań dodatkowych - także mieli do nich osobne zeszyty. Dyktanda robiłam na osobnych karteczkach.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: iluka » 2014-08-20, 09:09

ms.elephant pisze:Co do zeszytów dodatkowych - czyli poza zeszytem w 3 linie do ed. polonistycznej i w kratkę do ed. matematycznej w klasie II miałam zeszyt do ćwiczeń w pisaniu - uczniowie w domu układali i zapisywali zdania (dowolne i z podanymi wyrazami), oddawali do sprawdzenia w określonych terminach; uczniowie, którzy wyrazili chęć rozwiązywania zadań dodatkowych - także mieli do nich osobne zeszyty. Dyktanda robiłam na osobnych karteczkach.
I to mi się bardzo podoba, choć w ostatnich latach to taka rzadkość.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

marffa2
Posty: 5
Rejestracja: 2014-08-26, 15:47
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: marffa2 » 2014-08-26, 15:55

Witam,
Jestem pierwszy raz na tym forum, a dodatkowo zaczynam od września pracę w szkole - druga klasa. Jestem mega zestresowana. Pracowałam wcześniej w przedszkolu ale to inna bajka. Może jakieś dobre rady od koleżanek po fachu :wink:

LadyM
Posty: 8
Rejestracja: 2012-07-13, 16:52
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: LadyM » 2015-01-08, 15:36

podłączam się pod pytanie koleżanki powyżej :) Też zaczynam pracę na zastępstwo od poniedziałku. W klasie drugiej. Wcześniej pracowałam z grupą 5-latków w zerówce. Teraz nawet nie wyobrażam sobie co może mnie czekać..Czy powinnam kontynuować DOKŁADNIE to, na czym skończyła obecna nauczycielka? Jutro dowiem się co i jak,ale jakieś rady zawsze mile widziane. Zapewne każdy z Was (tych już doświadczonych) przeżywał podobny stres :shock:

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Edukacja Wczesnoszkolna klasa II

Postautor: Peonia » 2015-01-08, 22:59

W drugiej klasie raczej musisz kontynuować, bo narzuca ci to podręcznik, książki są przecież w pakiecie.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”