1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-02, 19:40

O matulu! Muszę przystopować.
My już pisaliśmy 2 zdania z pamięci. Nieźle poszło, jak na pierwszy raz.
Spróbujcie narysować na tablicy w liniach domek. Taki schematyczny. I zamiast linii operujcie miejscem pisania w domku.
M jest wysokie od podłogi do sufitu. Małe m jest od okna do podłogi.
Na dachu domku są kropeczki jak przy i. W piwnicy będzie np. j, g.
Koleżance pomogło. Dzieci potrafią umiejscowić litery.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

nastawienie
Posty: 16
Rejestracja: 2015-08-14, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: nastawienie » 2015-10-02, 19:44

O! Domek!Wiedziałam, że coś było, ale nie umiałam skojarzyć co.
Mi na studiach o kotku opowiadali, że M jest takie duże, że sięga od łapek aż po uszka, a g jest centrum dowodzenia kotkiem i tworzy jego brzuszek i ogon.
Ja "sprawdzian" też robiłam po pierwszych dwóch tygodniach. Z racji złamanej ręki dziecka, wzięłam sobie za punkt honoru bezpieczeństwo w małym palcu. Także połączyłam bezpieczeństwo w szkole, ewakuację, bezpieczną drogę, razem z figurami geometrycznymi i szukaniem takich samych sylab.

mar.lena
Posty: 28
Rejestracja: 2015-09-04, 17:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: mar.lena » 2015-10-02, 20:43

linczerka pisze:O matulu! Muszę przystopować.
My już pisaliśmy 2 zdania z pamięci. Nieźle poszło, jak na pierwszy raz.


Linczerko, pisałaś gdzieś wcześniej że masz dużo 7-latków i że czytające są i kumate w ogóle. Moje jednak malizny 6 osób (na 21) nie ma jeszcze 6 lat , a we wrześniu mieliśmy urodziny 4 osób, więc...
Ja się MUSZĘ dostosować do ich tempa, a Ty MOŻESZ (zazdroszczę :)) śmigać z materiałem, jak przyswajalność duża ;)
Marlena :D

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-02, 21:14

Mam jednak ogromny "przekrój" klasy. Od dziecka z niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim, sporo z opiniami aż po dzieci, które z powodzeniem dałabym do klasy drugiej.
I pełna indywidualizacja pracy.
Rodzice już się przyzwyczaili, że każde dziecko robi co innego i ma inne zadanie domowe :)
Koleżanka ma klasę sześciolatków i wiem, z jakimi problemami się boryka. Tak, jak Wy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Basiek70 » 2015-10-03, 19:38

laminarkę pokochałam
najbardziej za ćwiczenia wielokrotnego użytku :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2015-10-03, 20:30

Ja też i tylko żałuję, że dopiero po 12 latach pracy kupiłam. Patrzeć w lustrze na siebie nie mogę ;)

Awatar użytkownika
but_w_butonierce
Posty: 36
Rejestracja: 2013-09-12, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: but_w_butonierce » 2015-10-04, 13:53

Ja z materiałem jestem na bieżąco, aż dziwne, biorąc pod uwagę, że co chwilę coś wypadało (próby do ślubowania). Dzieci ładnie pracują, szczególnie na edukacji matematycznej (bardzo lubią).
Litery piszą dość ładnie, prawie wszyscy już głoskują. Tylko ostatnio był problem z cyfrą 2. Falbanka dolna w ogóle im nie wychodzi i był pierwszy kryzys :P Dużo ćwiczyli na tablicy po śladzie, na tabliczkach suchościeralnych, ale i tak dużo osób uważa, że to niewykonalne. Zobaczymy, czy poćwiczyli w domu (pisali w zeszycie).
I też zauważyłam, że w małych liniach lepiej im wychodzą litery/cyfry niż w dużej liniaturze.
Jutro wprowadzam literę "i" :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-04, 14:33

A spróbuj przez kalkę techniczną po śladzie.
Z dwójki narysowałam łabędzia. A falbankę przedstawiłam w formie dżdżownicy, bo też rożnie bywało. Załapali.
Ale wcześniej miałam i i falbankę z dużego I wykorzystałam do dwójki.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hanamat » 2015-10-04, 17:46

Ja cały czas borykam się czytaniem. Moje sześciolatki (3/4 klasy) nie zna liter, ma trudności z zapamiętaniem tych, które wprowadziłam (a, o, l, m t), czytanie sylab, które tworzę z poznanych liter to dla nich KOSMOS. Rysuję pociągi sylabowe, domki, baloniki, bawimy się w tworzenie prostych wyrazów, śpiewamy i ciągle mam nadzieję, że kiedyś ruszymy...Pozostała grupka bardzo ładnie czyta proste teksty z elementarza menowskiego oraz z innych podręczników.
To wszystko utwierdziło mnie w przekonaniu, że krzywdę zrobiono tym sześciolatkom, które nie są gotowe do podjęcia nauki w szkole.

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hanamat » 2015-10-04, 17:53

Dodam, że dla rodziców przygotowałam wskazówki, jak pracować z dzieckiem w domu, opracowałam krótkie teksty do czytania oraz zestawy ćwiczeń w formie zabawowej. Ale czy na tym ma polegać nauka w klasie 1?

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hales » 2015-10-04, 17:58

hanamat pisze:Dodam, że dla rodziców przygotowałam wskazówki, jak pracować z dzieckiem w domu, opracowałam krótkie teksty do czytania oraz zestawy ćwiczeń w formie zabawowej. Ale czy na tym ma polegać nauka w klasie 1?


Ja też opracowuje i daje do wklejenia teksty do czytania. Poznalismy dopiero 3 literki wiec narazie są to sylaby i proste wyrazy. Czytamy wyrywkowo - pokazuje wydrukowane dużą czcionką sylaby/wyrazy. Część dzieci czyta od tyłu zamiast "la" wychodzi im "al" - jak wskaże palcem, z której strony ma zacząć czytać to jest ok. Martwi mnie, że część klasy nie głoskuje, nie słyszy pierwszej głoski itp. Z sylabami i liczeniem wyrazów w zdaniu nie mają kłopotów.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2015-10-04, 19:47

Hanamat, Hales to macie widzę te same problemy, które ja miałam.
Dzieci same siebie nie przeskoczą, niestety. Pomijam dzieci, mające problemy rozwojowe - ale normalne, zdrowe dzieci miały i mają giga problem z ogarnięciem czytania, niektóre zaczęły mi głoskować na koniec roku dopiero, a i to tylko najprostsze wyrazy. Czytanie sylabami złapały 3 osoby... reszta literowała. W dalszym ciągu dramatycznie słabo czyta połowa klasy. Czy czytają w domu - rodzice twierdzą, że tak, ale wiadomo - nie zweryfikuję tego.

nastawienie
Posty: 16
Rejestracja: 2015-08-14, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: nastawienie » 2015-10-06, 17:32

Ja wczoraj byłam na zastępstwie w drugiej klasie. Mieli czytać tekst głośno. Także stwierdziłam, że posłucham jak druga klasa śmiga z czytaniem. No i się nasłuchałam. Garstka dzieci sylabami, niektórzy jeszcze literowali, dwójka dzieci w ogóle połowy literek nie pamięta i chyba trójka czytała już na takim poziomie, że łał.

O! A co do wyrazów w zdaniu, bo dziś się zaczęłam zastanawiać. Dzieciaki układały zdania i miały policzyć wyrazy w nim. I pytam jednego dzieciaka:
"X, ułóż zdanie z wyrazem jeż i policz wyrazy w tym zdaniu".
No i odpowiada mi:
"X, ułóż zdanie z wyrazem jeż. Zdanie ma pięć wyrazów."
I ja powiedziałam, że w porządku, super i w ogóle - zagiął mnie samym zdaniem :D A teraz się tak zastanawiam czy 'z' jest traktowane jako wyraz czy jako łącznik? Czyli miał rację mówiąc, że jest pięć wyrazów czy jednak ma być sześć?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-06, 19:35

z nie jest łącznikiem
przyimki są niesamodzielną częścią mowy, występują głównie z rzeczownikiem i razem tworzą całość znaczeniową
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2015-10-06, 20:18



Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron