1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-21, 21:12

graga, a sprawdź dzieci w prostych zadaniach. Załóżmy, że mają problemy z głoską r.
Wymawiaj wyrazy prawidłowo i nieprawidłowo typu: lowel (rower), góra, kaltka (kartka). Jeśli wypowiadasz prawidłowo, niech dzieciaki wstaną, jeśli nieprawidłowo, niech siedzą.
Podejrzewam, że u wielu to nie wada mowy tylko problemy ze słuchem (fonematyczny, fonologiczny, fonetyczny).
Dzieci z wadą mowy generalnie prawidłowo różnicują, jedynie mają problemy z artykulacją.
Choć też zdarzają się przypadki i jednego i drugiego problemu jednocześnie (to tzw. kakografia - jak dziecko mówi tak pisze). To już stwierdzi poradnia na podstawie badań.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Basiek70 » 2015-10-21, 22:31

Ja stosuję każdą z tych form ze względu na zróżnicowanie preferencji u dzieci. Jedne mają kłopot ze słuchem, drugie z pamięcią - każde ma szanse na pokazanie swojej mocnej strony. Dyktanda ze słuchu robię tak, ze wcześniej uprzedzam, z czego będzie (z jakiego tekstu), żeby dzieci poćwiczyły, potem robię tylko z takich zdań, które pojawiły się wcześniej zapisane w zeszycie. Robię też dyktanda z lukami, tu zazwyczaj pokazuję się z najlepszej strony dzieci, które mają problemy grafomotoryczne lub z tempem pracy.
Może powodem jest to, że sama nie znosiłam pisania z pamięci, zawsze sprawiało mi problem i dostawałam słabe oceny (a ze słuchu pisałam świetnie)? Pamiętam do dziś stres pisania z pamięci i smutek z dostania słabej oceny (bo zawsze coś "zgubiłam" - podejrzewam, że był to deficyt pamięci krótkotrwałej, potęgowany stresem).
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-26, 21:10

Praca w grupach:
2 - 3 duże plastikowe kostki do gry (w zależności od liczby poznanych spółgłosek)
Na jednej naklejone poznane samogłoski, na drugiej i trzeciej naklejony poznane spółgłoski.
Rzucanie kostką samogłoskową i spółgłoskową (o kolejności decyduje nauczyciel)
Wersja 1:
Każda grupa układa wyrazy z powstałą sylabą.
Jeśli to sylaba w nagłosie to 1 pkt, w śródgłosie- 3 pkt, w wygłosie -2 pkt.
Zapis utworzonych wyrazów na tablicy.
O tyle dobrze się pracuje, bo dzieci same kontrolują, czy utworzony wyraz potrafią zapisać (czy znają wszystkie potrzebne litery).
Wersja 2: Dzieci rysują schematyczne obrazki zawierające powstałą sylabę.
Mogą to być wyrazy, które sprawią trudność w zapisaniu - nie znają wszystkich liter
Wersja 3: Określamy liczbę sylab w utworzonych wyrazach (np. układamy wyrazy dwusylabowe)
Wersja 4: Układamy wyrazy zawierające "wyrzucone" kostką litery - nie muszą być po kolei (nie musi być sylaba).
Praca z literami, sylabami (jako wprowadzenie do rozsypanek), analiza i synteza słuchowa.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2015-10-26, 21:22

Linczerko, ile teraz masz osób w klasie?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-10-26, 21:38

23
Zastanawiam się, czemu to istotne. :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2015-10-26, 21:46

Zwykła ciekawość po prostu.
Mam znajomą, która ma w klasie 5 osób :D

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: linczerka » 2015-11-10, 18:58

Poznane litery spotkały się w teatrzyku (bohaterowie na literę...)
Mamy bogactwo pacynek.
I powstała całkiem nowa, ciekawa bajka.
Wyobraźnia dzieci nie ma granic :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: hanamat » 2015-11-11, 14:42

Na chwile obecną z 8 uczniów ćwiczę czytanie sylab otwartych i przypominamy sobie poznane w klasie 1 litery (ciężka sprawa z ich zapamiętaniem w mojej klasie). Już 9 na 17 przebadanych (brak dojrzałości szkolnej, zaburzenia percepcji słuchowej lub wzrokowej itd.), ale optymizmem napawa pozostała 8. W klasach 1-3 uczę ponad 30 lat i takiego "urozmaicenia" w życiu nie miałam. Dla poszczególnych grup uczniów codziennie przygotowuję zróżnicowane ćwiczenia oraz zadania domowe i czekam....czekam na efekty.....cierpliwa jakaś się zrobiłam.

Majka986
Posty: 16
Rejestracja: 2015-09-06, 16:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Majka986 » 2016-11-09, 15:41

Dziewczyny mam pytanie, może Wam się wydać błahe ale proszę o odpowiedź a nawet pomoc jak sobie radzić. Otóż jak wszyscy idę podręcznikami rządowymi podczas zajęć dzieci nie tylko pracują w ćwiczeniach czy podręczniku ale też dość często coś malują lepią kleją wykonują jakieś prace. I tu się pojawił problem rodzice zarzucili mi że wymyślam coraz to nowsze rzeczy, że tyle ich wyprawka kosztowała a ja ciągle coś piszę żeby dzieci przyniosły. Owszem piszę dzieciom np jak był temat o jesieni dzieci przynosiły dary jesieni, jakieś druciki wykałaczki sztuczne oczka i wykonywaliśmy ludziki, czy np jak było o zdrowym odżywianiu to w klasie wykonywaliśmy sałatkę jarzynową, wszystko co wykonujemy na lekcji jest to co w programie i naprawdę sporadycznie rodzice coś muszą dokupić bo w większości są to jakieś butelki, puszki, pudełka, bibuła, papier kolorowy. I tu moje pytanie jak wy pracujecie czy też wykonujecie dodatkowe prace do danego tematu czy tylko sucha teoria podręcznik ćwiczenia, bo ja już nie wiem jak ja mam pracować.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: dushka » 2016-11-11, 17:12

Tak, jak pracujesz.
ZAWSZE się donosiło rzeczy do szkoły. Moja 3 klasa w tym roku jakoś mniej na razie, ale rok i 2 lata temu ciągle. Pudełka, puszki, to jakaś kasza, to ryż. Co roku brakuje nam bloków technicznych i donoszą. W tym roku - ale to poprosiłam 3 klasową - potrzebny był węgiel do rysowania, kupiony został z klasowych pieniędzy i tyle.
Jeśli dzieci mają przynieść "śmieci" to w ogóle nie zwracaj uwagi na fochy, bez przesady.

Mam wrażenie, że odkąd są darmowe podręczniki, to foch rodzica, który musi dokupić coś dziecku, jest coraz większy :evil:

Majka986
Posty: 16
Rejestracja: 2015-09-06, 16:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: 1 klasa po nowemu - pomysły do pracy

Postautor: Majka986 » 2016-11-12, 20:04

Dziękuję za odpowiedź potrzebowałam chyba poparcia, bo czasem rodzice mnie zaskakują, a dzieci uwielbiają takie prace. Jak obserwuje ich podczas prac jak wspaniale się organizują jakie mają pomysły to sama radość patrzeć. Chyba muszę kiedyś zaprosić rodziców, aby sami zobaczyli.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”