Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: iluka » 2014-09-13, 16:12

maia3 pisze: ja bym wolała dostać od wydawnictwa i scenariusze i plansze i multibooka...
Basiek70 pisze:mamy XXI wiek i edukacja musi iść z duchem czasu,
Basiek70 pisze:nie znaczy, ze muszę się cofać do dawnych czasów, kiedy nic nie było
Oczywiście, oczywiście... Mnie jednak poraża i przeraża niemożność uczenia bez gotowców (scenariuszy zajęć, kart pracy, rozkładów materiału...) przez bądź co bądź wykształconych w XXI wieku nauczycieli. :oops:
przypadkowa pisze:kiedyś nauczyciele nie mieli nic a jakoś sobie radzili.

A dzieci w klasie czwartej dostawałam o niebo lepiej przygotowane :roll:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: Basiek70 » 2014-09-13, 16:16

iluka pisze:Mnie jednak poraża i przeraża niemożność uczenia bez gotowców (scenariuszy zajęć, kart pracy, rozkładów materiału...) przez bądź co bądź wykształconych w XXI wieku nauczycieli. :oops:
przypadkowa pisze:kiedyś nauczyciele nie mieli nic a jakoś sobie radzili.

A dzieci w klasie czwartej dostawałam o niebo lepiej przygotowane :roll:


a tu się w pełni zgadzam! chodziło mi o gotowce w sensie plansz demonstracyjnych, ilustracji, filmów edukacyjnych, prezentacji - czyli o pomoce dydaktyczne
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: iluka » 2014-09-14, 11:16

Basiek70 pisze:gotowce w sensie plansz demonstracyjnych, ilustracji, filmów edukacyjnych, prezentacji
A to co innego :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: maia3 » 2014-09-14, 11:40

Pamiętam doskonale karty pracy powielane przez kalkę, rysowane przeze mnie obrazki, pomalowane farbami, czy alfabet malowany tuszem.
Potrafię sobie zaplanować lekcję, nie korzystając ze scenariusza, mimo, że wyszłam tu na jakiegoś matoła :( i przeraziłam swoją nieudolnością koleżanki.
Stary poczciwy SN, nauczył mnie jak pracować, ale nie ukrywam, ze scenariusz z przewodnika sobie zazwyczaj czytałam i czasem coś ciekawego z niego wybrałam.
I przyznam się, ze szkoda mi czasu na malowanie plansz (które teraz zalegają magazyny wydawnictwa) i wymalowane przeze mnie nie będą takie ładne. Nie kupię ich sobie bo po prostu szkoda mi stówy, wolę kupić książkę własnemu dziecku.
Nie mam też problemu ze zrobieniem prezentacji multimedialnej, ale skoro na multibooku to jest, bo ktoś to już super opracował to miło by było mieć.

I to by było na tyle ...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: linczerka » 2014-09-14, 12:34

maia, też korzystam z gotowców!
Gdy siedzę długo w szkole, gdy muszę stracić popołudnie na lekarza, gdy... , w nieprzewidzianych okolicznościach. Jesteśmy tylko i aż ludźmi. I sądzę, że dobrze, że mamy/powinniśmy mieć materiały "asekuracyjne".
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: iluka » 2014-09-14, 13:12

maia3, to nie tak...
Bywa i ze mną, jak linczerka pisze:)

Ale spójrz wokół siebie... Wczytaj się w niektóre wpisy na forum...

Przebija lęk i oburzenie: Jak mam uczyć, gdy nie mam poradnika, rozkładów, scenariuszy i kart pracy do rączki...?! Jak MEN mogło mi to zrobić?! To niemożliwe...:(

I dotyczy to bardziej nauczycieli wykształconych w XXI wieku niż w XX tak jak Ty, linczerka czy ja :wink:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: ejwa » 2014-09-14, 13:34

Przebija lęk i oburzenie: Jak mam uczyć, gdy nie mam poradnika, rozkładów, scenariuszy i kart pracy do rączki...?! Jak MEN mogło mi to zrobić?! To niemożliwe...:( [/quote]
iluka pisze:Przebija lęk i oburzenie:


iluka ma rację.Przyzwyczailiśmy się, że wszystko dostajemy. A tu trzeba samodzielnie coś stworzyć.

Ja troszkę z innej beczki. Tak się potoczyło w moim życiu, że dopiero teraz jestem na II roku studiów uzupełniających magisterskich, mimo że pracuję w szkole od kilku lat. Porażają mnie młodsze o 10 lat koleżanki studentki, przyszłe nauczycielki. Co wykład, ćwiczenia- pada pytanie- a wyśle nam to pani na maila (czytaj-nie muszę robić notatek, słuchać, być na zajęciach); trzeba przeczytać literaturę- a dlaczego tak dużo, ja przecież pracuję, nie mam czasu czytać, szukać w bibliotekach itd. Ręce opadają.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: malgala » 2014-09-14, 13:42

ejwa pisze:Ręce opadają.

Nie tylko ręce opadają jak się praktykantki obserwuje.

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: maia3 » 2014-09-14, 15:28

Bo chodzi o to, że... :)
I tak ciągle dokładam swoją kasę do swojej pracy, bo a to jakaś fajna dekoracja wpadnie mi w oko i kosztuje niby np. 20 zł więc kupię, a to doniczka, a to drukowanie na domowej drukarce i kupowanie nagród bo akurat zachciało mi się konkurs zrobić. Pieczątki, zachętki, naklejki .... itd. Pewno większość z nas tak ma ... A sponsorzy też się wyczerpują ;)
Nie chodzi o to, ze narzekam bo uwielbiam swoja pracę! i nie zamieniłabym na żadną inną. Jak miałam 6 lat to wiedziałam że chcę być nauczycielką i tak się stało :).

I pracując już jakiś czas najwartościowszą rzeczą jaką dostałam od wydawnictwa (taką, którą mogłam zabrać do domu ;) ale nie zabrałam) był kubek z nazwą wyd. i kalendarz. A ... no i długopisy.
Nie liczę oczywiście jakiejś wyżebranej mapy, plansz, płyt z muzyką. To wszystko jest dla dzieci.

A teraz gdy weszła ustawa muszę kupić nawet pakiet podręczników bo nie wolno mi go dostać.

I o to właśnie mi chodzi... :) Chociaż w sumie to niepotrzebnie biję pianę bo i tak nic się w tym temacie nie zmieni.

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: iluka » 2014-09-14, 16:07

ejwa pisze:iluka ma rację.Przyzwyczailiśmy się, że wszystko dostajemy
A szkoła jako instytucja tez się przyzwyczaiła. Przestała kupować to wszystko. Nawet zwykły papier:(((( Doniczki,ziemię tez sama kupuję, zaszczepki z domu i od dzieci...
ejwa pisze:Co wykład, ćwiczenia- pada pytanie- a wyśle nam to pani na maila (czytaj-nie muszę robić notatek, słuchać, być na zajęciach); trzeba przeczytać literaturę- a dlaczego tak dużo, ja przecież pracuję, nie mam czasu czytać, szukać w bibliotekach itd. Ręce opadają.
Wiem:((((((( Syn studiuje , robi notatki, to potem siedzi przy skanerze i rozsyła:((
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Raz, dwa, trzy teraz my! Pomocy

Postautor: Basiek70 » 2014-09-14, 18:43

maia3 pisze:Nie chodzi o to, ze narzekam bo uwielbiam swoja pracę! i nie zamieniłabym na żadną inną. Jak miałam 6 lat to wiedziałam że chcę być nauczycielką i tak się stało :).


ja dokładnie tak samo :)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”