Dokumentacja w I -III

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-06, 15:04

Jak Wam idzie wypełnianie dzienników wg nowego rozporządzenia?
Lekcyjny mamy... różne zdania, generalnie trzeba tematy pisać krotko i treściwie.
Dodatkowe - tu wykreślić, tam dopisać/dorysować - tu nie odczuwam ulgi. Bo jest na zasadzie: zamienił stryjek siekierkę na kijek ;D Dorabiam w dziennikach dodatkowych ocenę postępów. A że nie ma wytycznych jak, to sobie życie ułatwię.
W sumie mam 8 dzienników.
Na goły etat to nieźle.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: dushka » 2014-09-06, 15:26

Eeee ale czemu 8?

CO wam w ogóle odnośnie dzienników rzekli, bo u nas cisza. Czeski film, nikt nic nie wie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-06, 15:33

Bo mam zajęcia specjalistyczne w etacie.

2 września 2014 r. opublikowano w Dz. U. - poz. 1170 rozporządzenie MEN z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji. Weszło w życie 3 września.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: dushka » 2014-09-06, 16:09

W zeszłym roku miałam rewalidacje same, z 10 uczniów w sumie, miałam 1 dziennik - taki, jak logopeda. akurat na 10 osób jest.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-06, 16:15

dushka pisze:akurat na 10 osób jest

W grupie logopedycznej do 4 osób, korekcyjno-kompensacyjne do 5 osób.
Są różne dzienniki. Do każdej grupy dzieci/godziny zajęć mam jeden.
I mam różne zajęcia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: ms.elephant » 2014-09-06, 18:04

linczerka pisze:Jak Wam idzie wypełnianie dzienników wg nowego rozporządzenia?
Lekcyjny mamy... różne zdania, generalnie trzeba tematy pisać krotko i treściwie.
Dodatkowe - tu wykreślić, tam dopisać/dorysować - tu nie odczuwam ulgi.


Linczerko, a jakie konkretnie zmiany masz w wypełnianiu dziennika lekcyjnego? Przeczytałam rozporządzenie i przyznam szczerze, że zbytnio różnic nie widzę w porównaniu z tym, jak wypełniałam go do tej pory. Jedynie w zeszłym roku nie pisaliśmy adresów e-mail i nr telefonów, a teraz trzeba. Miejsce na tematy też takie samo jak było. Jest jeszcze coś, co mi umknęło?

W dziennikach zajęć dodatkowych - wnioski i ocenę postępów mam. Poza tym też zmian nie widzę.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: Basiek70 » 2014-09-06, 18:21

ms.elephant pisze:
linczerka pisze:Jak Wam idzie wypełnianie dzienników wg nowego rozporządzenia?
Lekcyjny mamy... różne zdania, generalnie trzeba tematy pisać krotko i treściwie.
Dodatkowe - tu wykreślić, tam dopisać/dorysować - tu nie odczuwam ulgi.


Linczerko, a jakie konkretnie zmiany masz w wypełnianiu dziennika lekcyjnego? Przeczytałam rozporządzenie i przyznam szczerze, że zbytnio różnic nie widzę w porównaniu z tym, jak wypełniałam go do tej pory. Jedynie w zeszłym roku nie pisaliśmy adresów e-mail i nr telefonów, a teraz trzeba. Miejsce na tematy też takie samo jak było. Jest jeszcze coś, co mi umknęło?

W dziennikach zajęć dodatkowych - wnioski i ocenę postępów mam. Poza tym też zmian nie widzę.


no my właśnie też nie znaleźliśmy specjalnych zmian...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-06, 18:50

Generalnie do lekcyjnego trzeba wpisać adresy mailowe i nr telefonów.

Największe zmiany są w dziennikach dodatkowych (w zależności od wzoru dziennika, u nas są różnorodne: do dysleksji, do logopedii, do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych itp.). Tu są treści, których się nie uzupełnia, a są i takie, których w dziennikach tych nie ma i trzeba robić na stronach notatek, bo nie ma gdzie.
No i są zmiany w prowadzeniu dziennika świetlicowego. Ci, którzy mają świetlicę w ramach karcianek winni poczytać.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-07, 21:47

Linczerko ja będę miała właśnie godzinę świetlicy w ramach karcianych. Szczerze to jeszcze nie zerknęłam do tych nowinek, bo nie było kiedy. Do tej pory nie interesowały mnie karciane, bo miałam oddział przedszkolny, ale teraz chyba czas nadrobić zaległości w dokumentach. Bo widzę, że ja mam 2 godziny karciane w tygodniu, a inni tylko jedną. Może ktoś z was szybciej mi to wyjaśni, zanim dotrę do rozporządzenia? Dzięki. :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-07, 22:03

§ 11. 1. Szkoła prowadzi dziennik zajęć w świetlicy, w którym dokumentuje się zajęcia prowadzone z uczniami w świetlicy w danym roku szkolnym, w tym zajęcia opieki świetlicowej, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191). W dzienniku zajęć w świetlicy należy dodatkowo odnotować, że przeprowadzenie zajęć stanowi realizację zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

2. Do dziennika zajęć w świetlicy wpisuje się plan pracy świetlicy na dany rok szkolny, imiona i nazwiska uczniów korzystających ze świetlicy oraz oddział, do którego uczęszczają, a także tematy przeprowadzonych zajęć, oraz odnotowuje się obecność uczniów na poszczególnych godzinach zajęć. Przeprowadzenie zajęć wychowawca świetlicy potwierdza podpisem, z zastrzeżeniem § 22 ust. 5.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-07, 22:08

Nie wiem, jaki macie dziennik. U nas w nawiasie przy temacie wpisuje się: art. 42 ust. 2 pkt 2.
W szkole po sąsiedzku piszą to obok podpisu n-la.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: monique_87 » 2014-09-07, 22:14

Elwira19866, w ramach całego etatu nauczyciela obowiązują dwie godziny w ramach Art. 42 KN tygodniowo.

Do nowinek radzę zajrzeć, bo zmiany są istotne (szczególnie dla tych, którzy właśnie KN-ki będą realizować w świetlicy szkolnej).
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: Elwira19866 » 2014-09-07, 23:10

Czyli nowością jest tylko to, żeby zaznaczyć, że to godziny karciane? Bo 2 lata temu miałam świetlicę (nie w ramach karcianych, tylko w ramach nadgodzin) i wszystko to pisałyśmy. Wiem, że w niektórych szkołach pisali, że ,,dane uczniów w dziennikach lekcyjnych", ale my pisaliśmy normalnie. Plan też pisałyśmy i wnioski na koniec.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: linczerka » 2014-09-08, 16:46

Najlepiej dopytaj dyrekcji
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

DilSe
Posty: 37
Rejestracja: 2012-09-02, 10:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dokumentacja w I -III

Postautor: DilSe » 2014-09-08, 20:14

Dziennik klasowy mnie załamał. I nie tylko mnie.
Po co było robić edukację wczesnoszkolną, a wcześniej kształcenie zintegrowane, kiedy teraz trzeba wszystko to rozbić na 8 edukacji plus j.angielski plus religię.
Nie mieści się to wszystko w rubrykach.
Na dole trzeba zliczać tygodniowo wszystkie te edukacje, a na końcu zestawienie miesięczne.
Nie ma gdzie wpisać opisowej semestralnej.
Dzis dwie godziny zastanawiałyśmy się jak wypełniać dzienniki i wpisywać tematy. Nie udało nam się wymyśleć niczego, co byłoby zgodne z nowym rozporządzeniem.

Rozumiem, że należy prowadzić dokumentację. Ale powinna być dla nauczycieli przejrzysta, dla dyrekcji przejrzysta i dla wizytatorów czytelna.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”