Ważny temat - ocenianie 6latków

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

morelka78
Posty: 46
Rejestracja: 2014-08-22, 19:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: morelka78 » 2014-10-01, 07:12

<<Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego obecnie nie ćwiczy się pisania lecz ćwiczy się umiejętności grafomotoryczne na materiale bezliterowym. Jeśli dzieciom nie wychodzi pisanie, to oznacza, ze dzieci maja słabo rozwinięte mięśnie ręki i dłoni. Należy wprowadzić więcej prac plastycznych typu ugniatanie, wydzieranie, ciecie itp., gimnastykę palców dłoni, ćwiczenia rozluźniające dłoni itd..>>

Peonia- znam podstawę programową i nie chodziło mi o ćw. pisania :) Mają słabo wyćwiczoną rękę. Niektórzy mieli problem z prostymi szlaczkami. Jeśli chodzi o mój system oceniania, uważam, że nikogo nie krzywdzę, ponieważ moja ocena jest adekwatna do rozwoju 6- latka. Poza tym na pierwszym zebraniu rodzice zostali odpowiednio uświadomieni jaka jest różnica między 6 latkami a 7. Idę swoim tokiem, ale na końcu roku mamy sprawdziany dyrektorskie i moja klasa będzie pisała to samo co inne.
Mam spore doświadczenie, mam też porównanie, bo to kolejna już moja 1. klasa. I powiem wam, że mimo, że pracy jest więcej całkiem dobrze pracuje mi się z moimi sześciolatkami. Mam nadzieję, że będzie tak do końca.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: dushka » 2014-10-01, 15:57

Basiek, ale znów - ty masz w domu specyficzny przypadek. W swojej szkole takiego nie spotkałam. Podkreślam: piszę o całkowicie sprawnych uczniach, uczniowie z jakimikolwiek niepełnosprawnościami to inna rzecz.
Za to jest dziewczynka, uu lekkie, która 1 klasę powtarzała 3 razy i dopiero wówczas zaskoczyła - nie tylko czytanie. Dodam, że pracy domu brak.
U mnie zostawienie dziecka w 1 klasie to rzadkość, a potem... po kilka razy powtarzanie klasy 4 ;/ bo dziecko nie daje rady z niczym.
To samo zresztą tyczy się umiejętności matematycznych, dziecko z lekkim, z umiejętnościami matematycznymi na poziomie zerówki, poszło do klasy 4. Nie moja decyzja, ja miałam tylko rewalki.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: malgala » 2014-10-01, 16:34

Basiek70 pisze:nie raz spotkałam dzieci, które na koniec pierwszej klasy ledwo co dukały krótkie wyrazy i połowy liter zapominały, a w październiku drugiej klasy radziły sobie i z czytaniem, i z pisaniem? Ba, miałam taki egzemplarz w domu.

Jestem pewna, że były to jednostkowe przypadki i rodzice współpracowali ze szkołą.
Uważam, że w przypadku trudności w nauce najwłaściwsze jest pozostawienie dziecka w klasie pierwszej. Ma ono największe szanse na wyrównanie braków i w przyszłości nawet na sukces.
Takie przepychanie na siłę, bo przecież ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej, mija się z celem.
Dziecko nie tylko nie opanuje, ale cały czas skazane jest na porażkę. Odstaje od klasy, czuje się gorsze od innych, traci zapał i wiarę we własne możliwości. Przebrnie jakoś do klasy IV, bo dobre panie przepuszczą. I zaczyna się koszmar.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: linczerka » 2014-10-01, 16:39

dushka pisze:po kilka razy powtarzanie klasy 4

Na każdym etapie edukacyjnym uczeń może tylko jeden raz nie otrzymać promocji.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: malgala » 2014-10-01, 16:43

linczerka pisze:Na każdym etapie edukacyjnym uczeń może tylko jeden raz nie otrzymać promocji.

Tylko raz to może otrzymać promocję z jedną oceną niedostateczną w przypadku niezdania egzaminu poprawkowego.
Powtarzać klasę może teoretycznie nawet kilka razy.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: iluka » 2014-10-01, 17:24

malgala pisze:Powtarzać klasę może teoretycznie nawet kilka razy.
O, to, to... Z naciskiem na : teoretycznie!!! :twisted:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: linczerka » 2014-10-01, 18:52

Jakbym zostawiała, to bym to wiedziała :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: dushka » 2014-10-01, 19:45

Rekordzista: 4 razy 5 klasa. Rodzina mega patologia, w domu pracy żadnej, młody w trakcie lekcji bardzo niechętny do czegokolwiek, na zajęcia dodatkowe nie przychodził. Kurator... no cóż: był. I tyle.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: iluka » 2014-10-01, 21:22

z mojego doświadczenia -czwartoklasista ukończył klasę czwarta z pozytywnym skutkiem za trzecim podejściem. Ze mną.
A tak ogólnie od wielu lat jest trend na niezostawianie tylko przepychanie z klasy do klasy i wypychanie do wyższego etapu :oops:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: malgala » 2014-10-02, 15:41

I nie tylko na przepychanego to źle wpływa, ale również na pozostałych.
Po co mają się wysilać, skoro i tak promocję otrzymają.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: Basiek70 » 2014-10-02, 20:20

dushka pisze:Basiek, ale znów - ty masz w domu specyficzny przypadek.


w tym wypadku pisałam o mojej w pełni sprawnej i zdrowej córce
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: dushka » 2015-01-04, 20:36

Wracam do tematu od innej strony.
Mam w klasie 2 dzieci, które nigdy nie przynoszą potrzebnych rzeczy na zajęcia. Obojętnie, czy coś trzeba kupić czy uzyskać z recyklingu. Co ważne - za każdym razem informacja o konieczności przyniesienia czegoś jest podana do zeszytu informacji (wklejona) i to zdecydowanie wcześniej, nigdy z dnia na dzień.

Co z tym fantem? Rodzice na moje uwagi w tym temacie nie reagują kompletnie. Nie zawsze jest możliwość podebrania rzeczy od dzieci (np. przy robieniu kanapek było to bezproblemowe, ale już w sytuacji, gdy dziecko ma np. przynieść wycięte elementy układanki - wygląda to inaczej).

Dzieciaki niestety zaczynają zauważać to, że X i Y nie przynoszą materiałów.

Rodzic ma w nosie, dziecko... nie wykonuje pracy (nie zawsze wykonuje z powyższych powodów), dając ocenę ndst oceniam tak naprawdę w-zadzie-manie rodziców, a znów - przyzwalając na to, utwierdzam rodzica (a potem dorastające dziecko) że może mieć w zadzie... :/

Macie takie sytuacje, dylematy?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: vuem » 2015-01-05, 12:18

dushka pisze:Rodzice na moje uwagi w tym temacie nie reagują kompletnie


Może nie dość stanowcze uwagi to były?
Podkreśliłbym fakt, że jest to konieczne dla prawidłowego przebiegu pracy, postępów dziecka i uzyskiwania ocen, a dziecko przez to czuje się źle.

Zakładam, że to nie złośliwe "buntowanie się", a raczej olejstwo rodziców, tacy się zdarzają.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: dushka » 2015-01-05, 12:38

Dość stanowcze. I pisemne, i osobiste rozmowy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ważny temat - ocenianie 6latków

Postautor: vuem » 2015-01-05, 15:58

dushka pisze:Dość stanowcze. I pisemne, i osobiste rozmowy.


Może poproś dyrekcje o wsparcie ... kurde, szkoda tylko dziecka, że ma jełopów za rodziców i na jełopa najprędzej wyrośnie.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”