Ołówek czy długopis, piórko?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

paskuda1984
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-20, 22:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: paskuda1984 » 2014-11-02, 11:53

Dziewczyny, od wrzesnia uczę po raz pierwszy w klasie pierwszej (do tej pory tylko przedszkole i 0). Czytam wszelkie porady i wskazowki na forum, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na wątpliwość zawartą w temacie wątku. Kiedy zamienić dzieciakom ołówki na pióra? Moje dzieciaki zaopatrzyły się w te długopisy zmazywalne i próbują nimi pisać. A ja sama nie wiem czy pozwalać i zachęcać czy poczekać z tym jeszcze...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: dushka » 2014-11-02, 12:01

Ja tylko ołówek na razie pozwalam, na liście wyprawkowej nawet nie wpisałam długopisu czy pióra. Na pewno przed końcem 1 semestru nie pozwolę na pisanie piórem (nie długopisem), a potem tylko tym, którzy faktycznie potrafią ładnie pisać. Na ten moment byłyby to jakieś 4 osoby.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: Basiek70 » 2014-11-02, 19:08

ja całą pierwszą klasę kazałam pisać ołówkiem
w drugiej pozwalałam zmienić tym, którzy ładnie pisali, na dobre zmazywalne długopisy
w trzeciej mogą pisać, czym chcą, z naciskiem na czytelność
efekt? połowa klasy nadal mi pisze ołówkiem, polubili :) w sumie nie dziwię się, też lubię pisać dobrym ołówkiem, a zmazywalnych długopisów też używam na co dzień
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
mirtrzy
Posty: 29
Rejestracja: 2014-01-29, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: mirtrzy » 2014-11-03, 17:49

U mnie piszą na razie ołówkiem. Parę osób próbuje długopisem, radzą sobie i to dobrze, więc czasem pozwalam. Zmazywalnych długopisów nie lubię, po jakimś czasie ten tusz mocno blaknie i chcąc wrócić do notatek, jest problem, bo nie zawsze można je odczytać. [/u]

paskuda1984
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-20, 22:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: paskuda1984 » 2014-11-05, 15:47

Dziękuję:)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: Basiek70 » 2014-11-05, 18:59

mirtrzy pisze:Zmazywalnych długopisów nie lubię, po jakimś czasie ten tusz mocno blaknie i chcąc wrócić do notatek, jest problem, bo nie zawsze można je odczytać.


To znaczy po jakim czasie? Mam notatki sprzed 4 lat, wszystko z nimi jest w porządku...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: Peonia » 2014-11-05, 20:33

Okazuje się, że zapisany długopisem ścieralnym tekst blednie pod wpływem długiego działania słońca. Moja dyrektorka sprawdzając dzienniki w wakacje zostawiła jeden otwarty na oknie i ku jej zdziwieniu na drugi dzień kartki zrobiły się czyste. Wzywała nauczycielkę do ponownego wpisania tematów, tym razem zwykłym długopisem. Mamy zakaz używania takich długopisów w dokumentach szkolnych. Zeszytom to nie grozi, bo zazwyczaj leżą na półkach zamknięte :lol:

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: graga71 » 2014-11-05, 21:27

Z tego co wiem wystarczy taki dziennik włożyć do lodówki i wszystko wraca do normy. To samo dzieje się gdy kserujemy wypisane takim długopisem dokumenty. Nie używam go w dokumentacji oprócz ocen bo tam często mnie ratuje to cudo. Moje dzieci piszą ołówkami , stopniowo wprowadzam pióro ale i cofam do ołówka gdy ktoś przestaje się starać. Piszą piórem do końca klasy III , w wyjątkowych sytuacjach pozwalam na pióra kulkowe.

Awatar użytkownika
mirtrzy
Posty: 29
Rejestracja: 2014-01-29, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ołówek czy długopis, piórko?

Postautor: mirtrzy » 2014-11-09, 10:54

Ja sprawdzałam zeszyty uczniów i części starszych notatek nie było, bo wyblakły, a raczej nie były te zeszyty narażone na działanie słońca :D o patencie z lodówką nie wiedziałam:-)


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”