Pytanie do "pierwszoklasistek"

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: maia3 » 2015-01-26, 18:18

Pierwszy semestr za nami :)
Czy możecie się podzielić wrażeniami z pracy z ćwiczeniami do rządowego Elementarza?

Czy ktoś pracuje na Didasko (oglądałam tylko prezentację i podobało mi się tworzenie własnego Elementarza - choć z drugiej strony można coś takiego zrobić z dziećmi w segregatorze lub dużym zeszycie). Jakie są ćwiczenia?

A WSiP ( też przeglądałam on-line) i mam wrażenie że jest co robić.

Nie widziałam Nowej Ery, choć z tego co wiem to wiele osób wybrało.

No i nie wiem jak Kolorowa Klasa? (dziecko kuzynki pracuje w kl. III na tych książkach, ale to są jeszcze książki z pakietów), więc chyba inna bajka :)

Gdyby się Wam chciało wyrazić opinię... :) Czasami warto zasugerować się opiniami innych przy wyborze.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: linczerka » 2015-01-26, 19:02

Ja o MACu słyszałam dobre opinie, ale nie widziałam.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: ms.elephant » 2015-01-26, 19:58

U mnie w szkole dziewczyny pracują na Didasko i raczej nie są zadowolone - ponoć zbyt trudne. Dziwi mnie to, bo wcześniej pracowały na Operonie (dużo trudniejszym) i tamte ćwiczenia nie były dla nich trudne :D

Mnie Didasko podobało się i nadal się podoba. Im częściej i dogłębniej analizuję ćwiczenia (do klasy I), tym bardziej uważam, że są dość proste - poziom podobny do Skarbów Juki (klasa I).

Stwierdzenie, że jest zbyt mało czasu by uzupełniać Elementarz do mnie nie przemawia. Wykorzystam go na swój własny sposób, niekoniecznie wklejając to, co proponuje wydawnictwo i w czasie, w którym mnie będzie pasowało.

Zarzuty, że jest zbyt mało ćwiczeń np. matematycznych - no cóż, wszak to efekt konieczności wyprodukowania książek za 50 zł. Nie oczekuję więc, że będę miała taki full wypas jak w byłych pakietach. To też nie jest dla mnie prawie problemem.

Obecnie pracuję na Didasko w klasie 3 i pracuje mi się wyśmienicie. Bez porównania z poprzednim pakietem Juki "Skarby". Zadań matematycznych mam ogrom. Każda umiejętność wielokrotnie ćwiczona i powtarzana, przypominana (co przy słabej klasie jest dość ważne). Mam nadzieję, że będę mogła sobie wybrać te materiały ćwiczeniowe w przyszłym roku i że będę równie mocno zadowolona.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: dushka » 2015-01-26, 21:10

Pracuję na DIDASKO.
Tak, to robienie włąsnego elementarza - idea super, pod warunkiem, że dzieci mają dobre tempo pracy. U mnie nie do zrealizowania, niestety, teraz jest lepiej, więc może teraz... Ale umówmy się - praca takim czymś przy prawie 30 dzieci, a praca w małej grupie - jaka zapewne jest w szkole autorki - to dwie różne rzeczy ;) Natomiast - wykorzystuję to na zajęciach wyrównawczych i nieraz wycinam, daję do wklejenia z poleceniem: przepisz.

Zeszyty do pisania - ok. Ćwiczenia polonistyczno - przyrodnicze - też ok. aczkolwiek trochę męczy mnie mała różnorodność zadań i właściwie całkowity na razie brak zadań ortograficznych - a przecież mamy już Ó. Gramatyka pominięta - poza początkowymi zadaniami głoskowania, dzielenia na sylaby. Brakuje mi ćwiczeń typu "układanie zdania z rozsypanki", dzielenia pisemnego na sylaby - aczkolwiek po prostu, robimy to w zeszycie i tyle.

Matematyka - szybko wprowadzone + i - (super!), dużo ćwiczeń z pieniędzmi (super!), teraz jestem przy 10 i świetnie pokazany 1cm i duuużo ćwiczeń z mierzenia. Zbyt mało zadań tekstowych - więc robię sama, dzieciaki wklejają do zeszytu.

Dodatkowe ćwiczenia matematyczne - kompletnie DLA MNIE pozbawione sensu, polegają głównie na poprawianiu po śladzie ;) cyfr, działań. Szkoda mi czasu na nie.

Ogólnie - sporo rzeczy robię w zeszytach z dzieciakami - obojętnie, czy piszą samodzielnie, czy np. wklejam zadania jakieś - ale to, jak sądzę, przy obojętnie jakim pakiecie do Elementarza miałoby miejsce.

Natomiast - mam nadzieję, że wcześniej w tym roku będzie można zobaczyć propozycję do 2 klas - być może coś mi bardziej przypasuje?

Na pewno DIDASKO oferuje najwięcej - no ale... nie ze wszystkiego mogę/chcę korzystać.

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: maia3 » 2015-01-26, 23:17

Dzięki dziewczyny za opinie o Didasko. Rzeczywiście trzeba czekać na 2 klasę (oby nie za długo!) i wtedy można będzie więcej powiedzieć. Pierwsza klasa to taka "zajawka" reszty :)

ms.elephant - Operon trudniejszy niż Didasko? (ale tylko ta obecna I klasa, czy stare pakiety?)

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: ms.elephant » 2015-01-26, 23:37

maia3 pisze:ms.elephant - Operon trudniejszy niż Didasko? (ale tylko ta obecna I klasa, czy stare pakiety?)

Mówię o starym pakiecie Operonu w porównaniu z nowymi ćwiczeniami Didasko. Nowego Operonu niestety nie widziałam.

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: maia3 » 2015-01-27, 18:24

A to jak w porównaniu ze starymi to na pewno. Nowa Era - Elementarz XXI w. też trudniejsza była niż te nowe Ćwiczenia (choć te ćwiczenia przeglądnęłam tylko pobieżnie a na Elementarzu XXI w pracowałam) więc mogę się mylić.

rewelka
Posty: 29
Rejestracja: 2014-10-15, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: rewelka » 2015-01-29, 13:12

ja pracuje na Elemantrzu XXI w. z Nowej Ery, niektore cwiczenia trudne...ale najtrudniejsze sa kartkowki i sprawdziany z tego wydawnictwa, moje szesciolatki sobie z tym nie radzą. A jak Panie sprawdzaja wiedze i umiejetnosci? wiaodmo obserwuje ssie na biezaco dzieciaki, ale jakies testy ? korzytsaja Panie z wydanictw czy same przygotowuja takie arkusze?

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: maia3 » 2015-01-29, 16:46

rewelka pisze:ja pracuje na Elemantrzu XXI w. z Nowej Ery,


Pracujesz na Elementarzu XXI w z pierwszą klasą? Zamiast czy przy okazji Elementarza rządowego?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: dushka » 2015-01-29, 20:08

NIGDY nie korzystałam z gotowych sprawdzianów - zawsze sama przygotowuję. No, jeszcze przed zmianą podstawy, gdy byłam wspomagającym to czasem robiłyśmy z koleżanką spr. matematyczne, dołączone do książek Wesołej szkoły.

Natomiast ja ogólnie lubię układać sprawdziany :) No i... często jest tak, że sprawdzian-gotowiec sprawdza nie to, co ja bym chciała. A tak w ogóle wolę szybciutkie kartkówki - mniej czasu tracę, więcej ocen mam, i na kartkówce mogę sprawdzić konkretną, jedną umiejętność i ją ocenić realnie, rzetelnie.

rewelka
Posty: 29
Rejestracja: 2014-10-15, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: rewelka » 2015-01-30, 11:05

tak ,pracuje na Elemnatrzu XXI zamiast rządowego, u nas p.dyrektor podjela taka decyzje. Gmina zaplacila za ksiazki dla dzieci. Chyba tez musze pomyslec o zrobieniu wlasnych kartkowek, tyle z jestem mlodym nauczycielem i jak sie za to wszystko zabrac :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: dushka » 2015-01-30, 13:54

No jak to jak, normalnie :D Word albo Open Office i do roboty. Popatrz na rodzaje zadań we własnych książkach, sprawdź, jakie zadania na lekcji robiliście i ułóż podobne.

Polecam kupowanie na wyprzedażach różnych ćwiczeń z innych wydawnictw, obecnie skupuję te do 2 klasy podstawówki - a coraz mniej tego, niestety. A jednak jakąś bazę chcę mieć, żeby mieć na czym pracować.

morelka78
Posty: 46
Rejestracja: 2014-08-22, 19:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Pytanie do "pierwszoklasistek"

Postautor: morelka78 » 2015-01-31, 18:48

Pracuję na rządowym Elementarzu (tragedia) a ćwiczenia mam z Nowej Ery. Dostaliśmy też kartkówki, sprawdziany z NE. W sumie są zbliżone do spr z ubiegłych lat. Może ktoś pracuje na Mac- Juka? Chciałabym zobaczyć ich spr. Chętnie się wymienię. :D


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”