Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: linczerka » 2015-02-20, 07:27

WSiPu z pewnością nie wezmę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: dushka » 2015-02-20, 16:47

Też bym nie brała. Mnie nawet ci wczesniejsi Tropiciele niespecjalnie się podobały. Nie wspomnę, że w koło Maciek to samo - Wesoła Szkoła, Przygoda z Klasą (to dla mnie najciekawsze jeszcze) i Tropiciele - na jedno kopyto.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: Basiek70 » 2015-02-20, 17:17

Zeszyt jest w zestawie w ramach dotacji?
I co jest oferowane przez wydawnictwo dla nauczyciela (jakie materiały)?
z WSiPem pracuję od 6 lat, z pakietem Razem w szkole i zadowolona jestem - a i poprzednia klasa, obecnie 6, miała dobry start w 4 klasie po nim
Didasko będę chciała obejrzeć
nie zamierzam oglądać MACa, akurat to wiemy na pewno, że nie chcemy ich ćwiczeń
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: linczerka » 2015-02-20, 19:11

Basiek70 pisze:I co jest oferowane przez wydawnictwo dla nauczyciela (jakie materiały)?

Nic. Jest ustawa bodajże z zeszłego roku zakazująca "oferowanie" nauczycielom.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

maia3
Posty: 163
Rejestracja: 2012-03-04, 12:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: maia3 » 2015-02-20, 21:06

Czy któraś z Was pracuje na Operonie?
Interesuje mnie co sądzicie o tych ćwiczeniach.
Oglądałam na stronie Operonu. Są tam pokazane dodatkowe książki do Kaligrafii i do ćwiczenia pisowni cyfr, a także książka do zajęć komputerowych :). Ciekawi mnie czy to jest wszystko w ramach dotacji, jako pakiet?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: dushka » 2015-02-20, 21:49

Na tronie jest wyjaśnione chyba ;) https://www.operon.pl/oferta_ew/wydawnictwa_jezykowe pakiet za 49,50 to 4 ćwiczenia + 2 zeszyty do nauki pisania.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: ms.elephant » 2015-02-20, 22:47

No a jeśli bierzecie podręcznik i ćwiczenia do angielskiego to są tylko 4 ćwiczenia Operonu.

aglod
Posty: 36
Rejestracja: 2010-09-22, 09:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: aglod » 2015-02-21, 10:13

Pracuję na ćwiczeniach Didasko. Prawie same 7 latki. Wiele ćwiczeń jest fajnych, rozwijających. Moje dzieci jednak już teraz z niechęcią kleją w elementarzu. Mimo, iż zachęcam je by dorysowywały, bawiły się tworzeniem własnej książki. Zresztą na klejenie schodzi im się cała lekcja, a niektórzy muszą nawet kończyć w domu.

Powtórzę jednak za koleżankami, matematyka wg mnie fatalna, brakuje zadań tekstowych. Zresztą pracując na poprzednich pakietach tego wydawnictwa najbardziej lubiłam u nich matematykę w klasie 3. Było naprawdę z czego wybierać.

Zastanawiamy się nad zmianą. Oglądałam aktualne ćwiczenia Juki, WSiPu. Podobają mi się pojedyncze ćwiczenia, ale nie koniecznie całość np. pisanie po śladzie w momencie utrwalanie litery uważam za zbędne (WSiP).

Czy ktoś pracuje na Nowej Erze? Mój syn pracuje na Elemantarzu XXI w. nawet mi się podoba, ale nie wiem jak wyglądają ćwiczenia do rządowego podręcznika.

Zresztą wg mnie za mało czasu daje rządowy podręcznik na utrwalenie liczenia do 10. Powinni szybciej wprowadzać cyfry, a wtedy czasu było by więcej na utrwalanie liczenia do 10 łącznie z okienkami. I teraz spokojnie można by było rozszerzać do 20.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: dushka » 2015-02-21, 10:25

1. Wiele zadań tekstowych jest w dodatkowej matematyce didasko, jesli dostałaś.
2. Nikt ci nie broni wcześniejszego wprowadzenia liczb ;) ja wprowadziłam wcześniej do 10. Byłam przy 5, kiedy koleżanki dopiero 2 robiły. Robiłam wiele dodatkowych ćwiczeń, łącznie z okienkami ;) Teraz razem 11 i 12 zrobiłam.
3. U mnie też się te wyklejanki nie sprawdziły. Za długo, być może w mniejszej grupie będą dobre.
4. Nowa Era - dla mnie FATALNA. O ile Elementarz XXI wieku mi się podoba, kupiłam sobie różne części na własny użytek, o tyle raptem 4 ćwiczeniówki na cały rok to jakieś nieporozumienie. I wszystko w nich, misz masz totalny.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: Basiek70 » 2015-02-21, 20:26

linczerka pisze:
Basiek70 pisze:I co jest oferowane przez wydawnictwo dla nauczyciela (jakie materiały)?

Nic. Jest ustawa bodajże z zeszłego roku zakazująca "oferowanie" nauczycielom.


ja nie pytam o materiały fizyczne, tylko wirtualne
plany, rozkłady, ćwiczenia itd.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: ms.elephant » 2015-02-28, 20:45

Dziewczyny mam właśnie przed oczami „Nasze ćwiczenia” wyd. Żak; „Ćwiczenia do podręcznika Nasz elementarz” wyd. Operon i „Moje ćwiczenia” wyd. Didasko. Wydawnictwo Żak upadło, więc do tych książek nie będę się odnosiła. Porównałam natomiast dość dokładnie pierwsze części następnych dwóch wydawnictw. Może się komuś przyda, albo dorzuci jakieś swoje komentarze. Chyba jedne i drugie mają swoje plusy i minusy :/

Operon: edukacja polonistyczna i matematyczna w jednej książce, cz. 1 – 80 stron
Didasko: ed. polonistyczna w osobnej książce, cz. 1 – 96 stron; ed. matematyczna – 72 strony

Operon: ćwiczenia dość skomasowane graficznie (ok. 4 ćwiczeń na stronie), dla 7 dzieci lub dość rozgarniętych – bez problemu. Dla dzieci 6 letnich lub z zaburzoną percepcją wzrokową, obniżoną spostrzegawczością wzrokową – może utrudnić pracę.
Didasko: ćwiczenia przejrzyście rozplanowane na stronie, 1, 2 max. 3 na stronie.

Operon: Wprowadzenie liter nie zawsze na tych samych wyrazach co w Elementarzu, np. A – agrest
Didasko : w 1 części są te same wyrazy co w Elementarzu, np. A – Album, Ala

Operon, Didasko: pisownia liter po śladzie i samodzielnie w powiększonej liniaturze, Operon – ślad to szara linia pogrubiona, Didasko – maleńkie kropeczki

Teksty do czytania zaznaczone dwoma kolorami z podziałem na sylaby. Operon: kolor czarno – zielony, Didasko – kolor czarno – czerwony

Ilość ćwiczeń wprowadzających literę – Operon: A – 2 strony – 7 ćwiczeń, Didasko – A – 7 ćwiczeń na 4 stronach

Operon: brak elementów do wycinania i wklejania
Didasko: są elementy do wycinania i wklejania

Operon: Przejrzysty Spis treści na początku książki, na każdej stronie w stopce odnośnik do strony z Naszego Elementarza
Didasko: Brak spisu treści, brak odniesień stron do Elementarza

Operon: w zakresie edukacji matematycznej początek to ćwiczenia typu: segregowanie, orientacja przestrzenna, kierunki, cechy wielkościowe, figury geometryczne, wew, na zew, najwięcej, najmniej,
Didasko: skojarzenia (dorysowywanie brakujących elementów w szeregu, rysowanie wg schematu zmieniających się barw, łączenie klocków tego samego kształtu ale inaczej ułożonych, uzupełnianie tabel wg kodów – np. kolor i figura, kształt i wielkość, kolor) – te ćwiczenia przez wielu nauczycieli uważane są za zbyt trudne, wg mnie właśnie takie ćwiczą spostrzegawczość i logiczne myślenie potrzebne w dalszej nauce matematyki i mimo, że trudne dla dzieci powinno ich być jak najwięcej robionych, segregowanie, zbiory, porównywanie liczebności, kierunki, cechy wielkościowe

Operon: wprowadzenie liczb – w ramce cyfra napisana pismem drukowanym i pisanym, potem od razu ćwiczenia
Didasko: cyfra pismem drukowanym, dłoń z palcami, zegar z godziną, moneta z nominałem, kropeczka, drążek z koralikami, klocki, linijka z cm, rysunek domków w odpowiedniej liczbie, zaznaczenie znaku rzymskiego. Dopiero pod tym wszystkim jest cyfra czcionką pisaną i obok do pisania po śladzie w powiększonej kratce.

Liczba 1: - Operon: 7 zadań na 2 stronach, Didasko: 4 ćwiczenia na 1,5 stronie

Liczba 2: - Operon 8 zadań na 2 stronach, Didasko: 14 zadań na 4,5 str.

Wprowadzenie dodawania: Operon: wprowadzenie dodawania na zasadzie 2 i 1 to 3, po liczbie 3. Po 4 literach (bez liczb) wprowadzenie zapisu z dodawaniem. Zaraz za wprowadzenie odejmowania z zapisem. Didasko: po liczbie 2 wprowadzenie dodawania, odejmowania i porównywania liczb

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: dushka » 2015-02-28, 21:07

ms.elephant pisze:Operon: edukacja polonistyczna i matematyczna w jednej książce, cz. 1 – 80 stron
Didasko: ed. polonistyczna w osobnej książce, cz. 1 – 96 stron; ed. matematyczna – 72 strony


Dodaj do tego, że Didasko ma osobny zeszyt do pisania - format A4, każda litera wprowadzona na 2 stronach - po lewej duuuża czcionka, po prawej trochę mniejsza, lecz większa niż w zeszycie, po kilku pierwszych literach są też ćwiczenia (typu: podkreśl literę w wyrazach, połącz litery pisane różną czcionką, znajdź te same wyrazy różniące się czcionką i tak dalej), dodatkowo w ćwiczeniach polonistycznych - zawsze 2 linijki jeszcze mniejszej czcionki - linijka wielkiej, linijka małej litery.

ms.elephant pisze:Operon: Wprowadzenie liter nie zawsze na tych samych wyrazach co w Elementarzu, np. A – agrest
Didasko : w 1 części są te same wyrazy co w Elementarzu, np. A – Album, Ala


Myślałam, że będzie to miało dla mnie znaczenie, ale nie. Tym bardziej, że bywały słowa zbyt trudne/abstrakcyjne dla dzieci i zmieniałam słowo podstawowe.

ms.elephant pisze:Operon: brak elementów do wycinania i wklejania
Didasko: są elementy do wycinania i wklejania


tu podoba mi się w Didasko, że w normalnych ćwiczeniach są wycinanki - bo akurat z tego "mojego elementarza" bardzo mało korzystam, zbyt wiele czasu na to wychodziło, a przy mega różnym tempie pracy moich uczniów to był duży problem. Jedni dawali radę w 10 minut wyciąć, ułożyć, przykleić - inni potrzebowali ponad lekcję.

ms.elephant pisze:Operon: Przejrzysty Spis treści na początku książki, na każdej stronie w stopce odnośnik do strony z Naszego Elementarza
Didasko: Brak spisu treści, brak odniesień stron do Elementarza


owszem, to czasem w Didasko przeszkadza

ms.elephant pisze:Didasko: skojarzenia (dorysowywanie brakujących elementów w szeregu, rysowanie wg schematu zmieniających się barw, łączenie klocków tego samego kształtu ale inaczej ułożonych, uzupełnianie tabel wg kodów – np. kolor i figura, kształt i wielkość, kolor) – te ćwiczenia przez wielu nauczycieli uważane są za zbyt trudne, wg mnie właśnie takie ćwiczą spostrzegawczość i logiczne myślenie potrzebne w dalszej nauce matematyki i mimo, że trudne dla dzieci powinno ich być jak najwięcej robionych, segregowanie, zbiory, porównywanie liczebności, kierunki, cechy wielkościowe


zgadzam się, że powinno się robić, natomiast przy dużej grupie dzieci dzieci zwyczajnie nie były w stanie zrozumieć niektórych poleceń - sądzę, że spostrzegawczość, logikę i tak dalej można też inaczej ćwiczyć - w mojej klasie część z tych ćwiczeń nie sprawdziła się, podejrzewam, że w grupie np. klasy integracyjnej - będzie to fajne

BTW, ostatnio znajoma dała te zadania swojej 4letniej córce ;) mała zachwycona.

ms.elephant pisze:Liczba 1: - Operon: 7 zadań na 2 stronach, Didasko: 4 ćwiczenia na 1,5 stronie

Liczba 2: - Operon 8 zadań na 2 stronach, Didasko: 14 zadań na 4,5 str.


Gwoli uczciwości: potem nie zawsze tak różowo, przy liczbie 8 nie ma w ogóle odejmowania ;)

Co dalej istotne - 11 i 12 jest na 2 sąsiednich stronach, wprowadzałam razem. Ćwiczenie związane z miesiącami - jedno. Całkowity brak zadań związanych z liczbami rzymskimi.
13-14-15 wprowadzone na 1, wspólnej stronie, po czym są tylko 3 strony ćwiczeń, tj. 1 strona podstawowych zadań typu:
- ułóż liczby w kolejności...
- porównaj
- uzupełnij oś liczbową
4 działania typu: 12 = 10 + __

I do tego 2 strony z zadaniami tekstowymi - 3 proste zadania, jedno zadanie trudniejsze.

Następnie 16-20 też wprowadzane razem (i ja też tak zrobię, będę się ćwiczeń trzymać w tym wypadku, nie elementarza).

Polecam, jeśli ktoś bierze Didasko, zakup na własne potrzeby 4 części normalnych ich ćwiczeń matematycznych, część D to jest - duuuużo więcej zadań, przykładów, jest czym się posiłkować.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: ms.elephant » 2015-02-28, 21:19

dushka pisze:Dodaj do tego, że Didasko ma osobny zeszyt do pisania - format A4,


Operon też ma osobne zeszyty do ćwiczeń w pisaniu "Nauka pisania liter i cyfr", 2 sztuki, format zeszytowy. Litera L - 1 str powiększona liniatura, litery 2 linijki, połączenia literowe 3 linijki, na następnej stronie obrazek , liniatura zwykła - 3 linijki liter, 2 linijki sylab, 2 linijki wyrazy, 3 strona - szlaczki. Przy literze t - nie ma już rysunku, natomiast jest cała strona do pisania w małej liniaturze - litery, sylaby, zdania. Jak dla mnie przyznam, że to zbyt wiele. Powiększona liniatura ok, a małą liniaturę wolę jednak ćwiczyć w zwykłym zeszycie. Nadmiar pisania jednak bardzo zniechęca dzieci i zajmuje okrutnie dużo czasu. Wolę częściej, a mniejsze ilości, tak by pismo było coraz ładniejsze, a nie coraz brzydsze bo dziecko przy 7 linijce ma już dość i w ogóle się nie stara.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: ms.elephant » 2015-02-28, 21:30

dushka pisze:Co dalej istotne - 11 i 12 jest na 2 sąsiednich stronach, wprowadzałam razem. Ćwiczenie związane z miesiącami - jedno. Całkowity brak zadań związanych z liczbami rzymskimi.
13-14-15 wprowadzone na 1, wspólnej stronie, po czym są tylko 3 strony ćwiczeń,


No to w Operonie: 11 - 8 zadań, 12 - 4 zadania, znaki rzymskie - ok. 6 zadań, 13 - 7 zadań, 14 - 7 zadań.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Pierwsza klasa z nowym Elementarzem - odsłona druga ;)

Postautor: dushka » 2015-02-28, 22:10

To tu Operon lepiej wychodzi. Tyle, że znów - mnie to nie bardzo przeszkadza w Didasko, bo sobie swoje ćwiczenia robie i tyle. No i podoba mi się łączenie liczb 11/12, 13/14/15 i tak dalej.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”