Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

hopeemu
Posty: 30
Rejestracja: 2015-08-11, 22:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: hopeemu » 2015-08-25, 18:51

ewek19 pisze:Dzień dobry
Pilnie potrzebuję przewodnika dla nauczycieli ,,Tropiciele" klasa 3 w pdf. Niestety nie mogę się zarejestrować na stronę wydawnictwa wsip, gdyż mojej szkoły nie ma jeszcze w tym rejestrze, dlatego proszę o pomoc.



Jestem zalogowana na wsip net ale zalezy o Co Tobie dokładnie chodzi? Plany wynikowe? Rozkłady materiału? Scenariusze?

gosiammm
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-25, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: gosiammm » 2015-08-25, 21:31

Witajcie dziewczyny!
Ja również zaczynam w tym roku po raz pierwszy pracę jako wychowawca w klasie pierwszej. Mam dużego stresa! To forum daje mi dużo inspiracji i pomysłów, ale niestety w mojej głowie wiele wątpliwości! My mamy ćwiczenia i elementarz z NE. Nie zdobyłam jeszcze dostępu do wszystkich scenariuszy, ale jak zobaczyłam pierwszy z nich jestem przerażona! Rozumiem, że te wszystkie materiały do scenariusza muszę zrobić sama? Mam też pytanie jaką czcionką i jaką wielkością wydrukować sobie wyrazy do czytania globalnego? Wszystkie zabawy mogę zastąpić innymi, prawda? Jak to wszystko ogarnąć? I co z wyprawką? Czy warto kupić jakieś rzeczy wspólne dla wszystkich dzieci? Typu: krepa, papier kolorowy, farby? Czy lepiej dać kartę rodzicom i niech kupią takie jakie uważają??

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-25, 21:48

Te scenariusze są tylko przykładem :)
Realizujesz cele poprawnie pod względem metodycznym.
A jakie pomoce do tego wykorzystasz, to już Twoja inwencja.
Drukuj wyrazy bardzo dużą czcionką. Zobacz z ostatniej ławki, jak widać (78, 100?)
Zabawy: to Ty decydujesz, zależy, jaka jest rola tych zabaw. Pewnie, że możesz mieć inne.
Najbardziej popularną formą jest przekazanie rodzicom listy z wyprawką.
A co już rodzice zrobią, to nie ingeruj.
Jednemu rodzicowi spodoba się taka okładka bloku, drugiemu inna... w to się nie mieszaj. Będziesz zdrowsza.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: ann » 2015-08-26, 08:25

ann pisze:
zanooll pisze:Widziałam, że OPERON ma w ofercie "Scenariusze zajęć dziennych" do NE, ale czy to jest bezpłatne czy należy to zamówić?
W Multitece są normalnie dostępne wersje do edycji (przynajmniej do klasy I). Jeśli ktoś potrzebuje, to póki co mam dostęp i mogę ściągnąć :)

Przeczytałam i już wiem, skąd nieporozumienie ;)

To jeszcze raz - w Multitece Operonu są do ściągnięcia scenariusze do Naszego Elementarza, nie Nowej Ery ;) Kto w takim razie jest zainteresowany? :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

hopeemu
Posty: 30
Rejestracja: 2015-08-11, 22:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: hopeemu » 2015-08-26, 11:25

ann pisze:
ann pisze:
zanooll pisze:Widziałam, że OPERON ma w ofercie "Scenariusze zajęć dziennych" do NE, ale czy to jest bezpłatne czy należy to zamówić?
W Multitece są normalnie dostępne wersje do edycji (przynajmniej do klasy I). Jeśli ktoś potrzebuje, to póki co mam dostęp i mogę ściągnąć :)

Przeczytałam i już wiem, skąd nieporozumienie ;)

To jeszcze raz - w Multitece Operonu są do ściągnięcia scenariusze do Naszego Elementarza, nie Nowej Ery ;) Kto w takim razie jest zainteresowany? :)


Napisałam na priv

hopeemu
Posty: 30
Rejestracja: 2015-08-11, 22:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: hopeemu » 2015-08-26, 13:42

Ponawiam pytanie bo nie chce zakładać nowego postu w takiej sprawie, ma ktoś może inspiracje artystyczne na jesień do nowego elementarza?

zanooll
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-25, 14:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: zanooll » 2015-08-26, 13:52

ann pisze:
zanooll pisze:Wyślesz mi to mailem? zan.wich90@gmail.com...

Ok :)


Dziękuję ann :*

wolnik88
Posty: 8
Rejestracja: 2012-05-08, 18:48
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: wolnik88 » 2015-08-27, 20:51

Witam! Czy może któraś z was posiada jakieś scenariusze z edukacji muzycznej? W mojej poprzedniej pracy rytmikę i muzykę prowadził fachowiec w tej dziedzinie..a ja przyznam się że ze słuchem u mnie nie najlepiej:P
I jeszcze jedno..szukam podkładu do piosenki "Szkoło, szkoło"... nawet na chomiku nie ma..albo ja źle szukam:(

Kamila.777
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-30, 11:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: Kamila.777 » 2015-08-30, 11:29

Witam Was drogie Panie i Panowie:)
chciałabym dołączyć się równiez do posta.Juz za chwilkę rozpoczynam pracę jako nauczyciel wychowawca w klasie I Szkoły Podstawowej.
I właściwie bardzo sie ciesze,ze natknęłam się na ten bardzo pomocny portal dla początkujących.Jako,ze jestem nowa i zupełnie bez dođwiadczenia ( odbyłam tylko obowiązkowe praktyki) ogarnia mnie niesamowity stres....na samą myśl ile taki nauczyciel ma pisemnej pracy,no i oczywiscie wszystko do dostarczenia na koniec wrzesnia....mam chyba z milion pytan....... a właściwie to nawet nie wiem od czego zacząć.Oczywiście przydzielono mi opiekuna stazu ale jeszcze nie miałam okazji zamęczyć biednej Pani moimi pytaniami :)
Zauwazyłam, ze w Elementarzu kart pracy na jeden dzien to ok 2-3 strony? Mało jak na 3-4 lekcje.Z jakich dodatkowych ćwiczen korzystacie podczas lekcji? I czy wtedy wszystkie Panie z I klas muszą korzystać z tego samego ? Czy mogłybyście podzielić się uwagami azeby juz na początku roku nie popełnić gafy......czy jakimiś ciekawymi materiałami do pracy na lekcji?
pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-30, 11:57

Witaj Kamilo :)
Poczytaj wątki. Oszczędzisz opiekuna.
Osobiście tylko sporadycznie skorzystam z proponowanych kart pracy.
Najpierw skorzystam ze swoich zasobów. A później czas pokaże.
Prawdopodobnie będę robić sama indywidualizując pracę dzieci.
Mam sporą grupkę dzieci dobrze czytających, więc i z Elementarzem będzie różnie.
Nie musisz korzystać z dobrodziejstw na stronie ministerialnej. Masz realizować program i podstawę.
A karty pracy i elementarz to tylko środki do realizacji celów.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hopeemu
Posty: 30
Rejestracja: 2015-08-11, 22:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: hopeemu » 2015-08-30, 12:32

Dziewczyny i chłopacy jakby ktoś miał jakieś karty pracy do grafomotoryki i edukacji matematycznej na początek pierwszej klasy to bardzo chętnie przyjmę, linczerka już mnie bardzo wyposażyłą i tak jednak nie chce korzystać z tego elemenatarza za bardzo i wole jakos sama ;) dlatego gromadzę właśnie segregator z kartami pracy :)


ps. czy dajecie na początku dzieciom do domu w ramach zadania domowego ślaczki do pisania??

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: dushka » 2015-08-30, 12:36

Chłopcy, nie chłopacy!
Szlaczki, nie ślaczki!

Proszę cię, zaczynasz pracę w 1 klasie, masz uczyć dzieci, nie rób podstawowych błędów.

Nie, nie dawałam szlaczków takich w zeszycie, jak to kiedyś się pisało. Dawałam różne karty pracy ze szlaczkami.

Kamila.777
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-30, 11:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: Kamila.777 » 2015-08-30, 12:50

Dziękuję linczerka za odpowiedz :) wlaśnie od wczoraj przeglądam i czytam wszystkie interesujące mnie tu wątki i wpisy.
Jest tego sporo, z czego się cieszę, poniewaz nawet banalne rzeczy zaczynaja mnie teraz przerastac ....Chyba myślę, ze bedziemy wypełniać te karty cwiczen i po prostu bede cos dokserowywac, jak poznam dzieci i ich mozliwosci tez bedzie mi latwiej dostosowywac te ćwiczenia.....klasa bedzie mieszana 6 i 7 latki.Choc szczerze mowiac nie wiem od czego zaczac, pisze jakies konspekty na brudno, jakos musze ta prace na poczatku zaplanowac...a rozkład materiału mam do oddania na koniec miesiaca. Ma byc on na pół roku na przód ( jak dobrze zrozumialam) i jakos wydaje mi sie to głupie bo przeciez moge teraz cos zaplanowac ale w miedzy czasie moga pojawic sie nowe pomysły. Zielono mi.Otrzymalam poki co ksiazki na dwa miesiace na przod.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: linczerka » 2015-08-30, 13:21

poczytaj podstawę programową od deski do deski łącznie z zaleceniami. Poczytaj (jak będzie) plan nadzoru pedagogicznego.
Plany to są tylko plany. Możesz je zmieniać, a nawet musisz, bo będą tego wymagały różne nieprzewidywalne sytuacje.
Kartami pracy nie przejmuj się.
Nie lepiej wymyślać zabawy edukacyjne zamiast nudnego uzupełniania kart?
I pewnie wszystkie na jedno kopyto.
1. Karta pracy (dodawanie i odejmowanie w zakresie 5) = dzielisz klasę na 5 grup (1, 2, 3, 4, 5). Zadajesz pytania. Wstają osoby, które uważają, że taki jest wynik, jaki ma numerek. I lecą punkciki. Nie nudne, koncentruje uwagę, mobilizuje
2.karta pracy (utrwalenie samogłosek) = piszesz dużymi literami kilka wyrazów, umieszczasz w różnych częściach klasy. Dzieci podchodzą do wyrazu, który ma w nazwie np. o, a. Inna wersja - dzieci wyciągają z plecaków (lub obrazki) tylko to, co w nazwie zawiera samogłoski ę, ą
itd. itp. inwencja twórcza nauczycieli
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Kamila.777
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-30, 11:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zaczynam pracę- co muszę wiedzieć?

Postautor: Kamila.777 » 2015-08-30, 14:01

dziękuję, napewno skorzystam z tych propozycji :))))))) jak dla mnie kazda na wagę złota :) jakbyś miała jakies fajne , ciekawe materiały i mogłabys
( chciałabys ) podzielic sie nimi to poproszę :) oczywiscie w wolnej chwili....:) mój mail : pocztapoczta-89@wp.pl. Full tez juz posciagałam wiec dzieciaki nudzic sie nie będą :) mam taka nadzieje


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”