Problem z czytaniem w klasie 2

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Problem z czytaniem w klasie 2

Postautor: ms.elephant » 2015-09-12, 12:06

Proszę o radę.

W tym roku szkolnym otrzymałam klasę II (w klasie I mieli inną wychowawczynię). Klasa raczej słaba. Większość rozpoczęła naukę jako 6 latki.

Tylko 2 - 3 dzieci czyta dość dobrze (wyrazami, trudniejsze wyrazy sylabami lub głoskami, w poprawnym tempie).
Dwoje dzieci nie czyta w ogóle. Nie potrafi także zapisać samodzielnie żadnego wyrazu. Badania w PPP nic nie wykazały. Dzieci objęte wszelką możliwą pomocą na terenie szkoły (pedagog, psycholog, zdw, terapia zajęciowa, itp.)

Reszta klasy czyta z pewnością nie na poziomie klasy II. Odczytują jedynie proste wyrazy, głoskują je w bardzo wolnym tempie.

Mam ogromną trudność z normalnym prowadzeniem zajęć. Teksty w 2 klasie są, jakie są. Poziom dość trudny. Oczywiście ograniczam długość tekstów zadawanych do nauczenia się. Jednak dzieci nie są w stanie wykonać ćwiczeń w Ćwiczeniówkach (Nowa Era). Przykładowo temat związany z krajobrazami. Do naklejenia 4 zdjęcia, na których były góry, morze, itp. Niestety dzieci nie potrafiły odczytać wyrazów krajobraz górski, nadmorski, .... no i jak mają wykonać to ćwiczenie? I tak jest na każdym kroku. Przepisanie jednego zdania zajmuje około 20 minut. Ogólny poziom wiedzy mały - większość nie wiedziała, że nad morzem jest plaża.

Nie mam możliwości zająć się teraz nauką czytania od podstaw wszystkich dzieci. Muszę realizować klasę drugą, a nie po raz kolejny klasę pierwszą. Najsłabsze dzieci uczestniczą w zespole wyrównawczym - jednak godzina tygodniowo nie nauczy ich czytania. Postanowiłam, że najsłabszym będę dawała do nauki dodatkowe teksty, łatwiejsze, z zaznaczeniem sylab.

Jednak jak prowadzić lekcje? Jeśli w danym dniu mam 2 godz EW, a w temacie jest realizacja Podręcznika - 2 str, Ćwiczeń - 3 str, podr mat - 2 str, matem ćwicz - 2 str. ? :D a gdzie do tego ćwiczenia praktyczne, zabawa, gry dydaktyczne. Gdzie odpytanie z czytania, zapis w zeszycie? W praktyce moje dzieciaki na pierwszej lekcji trochę się bawiły - wycieczka po szkole, szukanie znaków ewakuacyjnych, planu ewakuacji, scenki dramowe - zachowanie na ulicy, rozpoznawanie znaków drogowych. Na drugiej lekcji udało się wykonać AŻ dwa ćwiczenia z Ćwiczeniówek.

Martwię się bardzo, bo nie jestem w stanie wyciągnąć z tych dzieciaków nawet 1/4 tego co, w poprzednich klasach.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z czytaniem w klasie 2

Postautor: linczerka » 2015-09-12, 13:32

Troszkę za mało informacji, ale przemyśl moje propozycje, bo Ty znasz dzieci, ja nie. Opieram się tylko i wyłącznie na tym, co napisałaś.
Przede wszystkim masz nauczyć dzieci pisać, czytać i liczyć. Rozumiem, że musisz zrealizować treści programowe, ale tak naprawdę zrealizujesz tematy w jakimś tam stopniu. A czytanie nadal pozostanie w tyle. Podejrzewam, że część dzieci, o ile czyta, to czyta dla samej techniki niewiele z tego rozumiejąc lub czyta głoskami, a co najgorsze czyta litery rozpoznając je. Brak syntezy.
Proponuję kilka zmian dotyczących czytania.
1. Przez 2-4 tygodnie odejść od czytania indywidualnego i głośnego. W to miejsce wprowadzić czytanie chóralne półgłosem. O zaletach czytania chóralnego można poczytać w Internecie. Najważniejsze, że nadaje tempo czytaniu i czytanie jest wyrazowe. Dzieci z problemami zaczną się włączać.
2. Obowiązkowo do czytania każdy musi mieć jednokolorową "zakładkę". Najlepiej zieloną. Zakładką pokazuje czytaną linijkę. W ten sposób zawężasz pole czytania, a i poprawisz koncentrację.
3. Później dzieci czytają chóralnie, ale przy lekko zatkanych uszach. Słyszą poszum i tempo. Nie słyszą czytanego tekstu. Wówczas dotykasz dziecko i to dziecko czyta głośno przy akompaniamencie klasowego czytania chóralnego.
4.Codziennie do domu zadawaj czytanie, ale odwróć kolejność rzeczy. Ci, którzy potrafią jako tako czytać, niech czytają najpierw po cichu, a dopiero później głośno. Wprowadź tabelkę czytania. Rodzic zapisuje datę, czas czytania i podpis.
Bardzo dobrym sposobem jest czytanie napisów "z telewizora". Czegokolwiek. Bo napisy znikają (w bajce, filmie, reklamie). Dziecko na początku poczyta bardzo niewiele, może tylko jedną czy 2 litery, ale w miarę ćwiczenia takiego czytania, te umiejętności będą wzrastać.
5.Gdy cokolwiek się poprawi, nie odpytuj czytania, jak leci tekst. Niech dzieci czytają wyrazami (każde dziecko jeden wyraz, ostatnie dziecko czyta całe zdanie przeczytane wyrazowo). Mogą czytać wyrazy, w których występuje litera np. u, inne wyrazy w zdaniu pomijają. I tak sobie odpytuj czytanie. Nie będą się uczyć tekstu na pamięć.
6. Codziennie na tablicy napisz/przyczep kilka sylab i przez 5 min. śpiewajcie sylaby na melodię "Panie Janie".

Gdzieś po drodze został popełniony poważny błąd. I musisz to naprawić. Tradycyjnymi metodami nie widzę szans. Bo to będzie tak, jak napisałaś. Powrót do klasy pierwszej. A skoro dzieci mają tyle form pomocy, może zadecyduj, by na wszystkich zajęciach ćwiczyć czytanie wybranym sposobem. Nie będzie efektów, jeśli każdy, kto wspiera te dzieci, będzie pracował inaczej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Problem z czytaniem w klasie 2

Postautor: ms.elephant » 2015-09-13, 11:16

Dzięki Linczerka za podpowiedzi. Wiem, że w ubiegłym roku nauczycielka bardzo się starała, niestety dzieci w większości były zupełnie niegotowe na rozpoczęcie nauki szkolnej. Z moich obserwacji wynika, że tak naprawdę, to oni teraz powinni rozpocząć pierwszą klasę. Tabelki z czytaniem mam wprowadzone, sprawdziły się w mojej poprzedniej klasie, więc w tej też od razu wprowadziłam. Czytanie chóralne w poprzedniej klasie stosowałam - w tej jeszcze nie - w sumie nie wiem dlaczego. Chyba gdzieś mi to umknęło. Spróbujemy od poniedziałku :)
Macie jeszcze jakieś pomysły?

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Problem z czytaniem w klasie 2

Postautor: hales » 2016-10-23, 10:09

Niestety mam teraz podobny problem. Klasa 2 (ubiegłoroczne sześciolatki, a nawet pięcio - większość jest z października i listopada). Troje dzieci praktycznie nie czyta. Jedno z nich ma bardzo dużą wadę wymowy, ale przeczyta proste wyrazy typu kot, dom (tak jest od maja) i tylko w obecności nauczyciela. Drugie dziecko w takiej samej sytuacji, ale bez wady wymowy i przeczytanie wyrazu kot trwa bardzo długo. A trzecie czytało w maju wyrazy typu kot, dom, a teraz nie pamięta połowy liter i nie przeczyta nic. Rodzice nie interesują się nauką dziecka, nie odrabiają z nim zadań domowych albo piszą w zeszycie za dziecko. Stosuję wieże czytelnicze, ale one działają tylko na tych co czytają dobrze - ta trójka ma wieże prawie pustą a inne dzieci zapełniają już drugą lub kończą pierwszą. Jestem załamana, bo nie wiem co dalej z nimi będzie i jak mam im pomóc skoro rodzice nie współpracują tak jak powinni.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z czytaniem w klasie 2

Postautor: linczerka » 2016-10-23, 12:56

Jak ze słuchem fonematycznym u tych dzieci?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”