Czy czytać polecenia klasie drugiej?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kUBAR13
Posty: 16
Rejestracja: 2011-10-22, 21:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: kUBAR13 » 2015-10-15, 15:59

Mam pytanie do koleżanek uczących w klasie drugiej: Czy przed sprawdzianem czytacie dzieciom polecenia? Ja do tej pory czytałam, lecz teraz myślę, że może niepotrzebnie wyręczam dzieci zdolne? Z drugiej strony mam w klasie również dzieci młodsze oraz z opiniami. Boje się, że być może nie wszystko zrozumieją. Jak Wy sobie z tym radzicie?

hanamat
Posty: 270
Rejestracja: 2008-03-29, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: hanamat » 2015-10-15, 20:04

Od klasy II nigdy nie czytałam dzieciom polecenia do sprawdzianu czy jakichkolwiek ćwiczeń. Każde dziecko czytało samo i to które nie zrozumiało, miało "święte prawo" techniką "świateł drogowych" zasygnalizować zrozumienie/niezrozumienie poleceń (wiadomo, że poza tym monitoruję rozumienie poleceń uczniów, czyli indywidualnie "zaglądam" do ich prac i w przypadku błędów proszę dziecko o wytłumaczenie swoimi słowami" polecenia do zadania i poprawieniu ewentualnych błędów. Efekty - bardzo dobre wyniki moich uczniów w testach kompetencji (OBUT, Nowa Era, GWO, Operon) oraz diagnoz "na wejście" w klasie IV. Przynajmniej do tej pory tak było. Obecnie w klasie 1 mam same 6-latki i czarnowidztwo, które mam nadzieję się nie spełni.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: ms.elephant » 2015-10-15, 20:12

Ja w 2 klasie czytałam zawsze jakieś trudniejsze polecenia, z biegiem czasu coraz mniej i mniej. W 3 klasie poleceń nie czytałam w ogóle. Z obecną klasą jest inaczej. Czytam wszystkie polecenia, bo inaczej 3/4 klasy nic by nie zrobiło, a samo czytanie polecenia zajęłoby pół lekcji :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: dushka » 2015-10-15, 20:41

Jak wyżej. Niestety.
Po czym kwiatek z dzisiaj - kartkówka z zegarów, mają podaną godzinę i dorysować wskazówki. Hasło: ale ja nie rozumiem...

Drugi kwiatek, co prawda nie sprawdzian, a normalne ćwiczenie w ćwiczeniach ;) 6 przykładów na dodawanie typu 5 + 9, dzieci mają obliczyć bez rozpisywania już. I: ale ja nie rozumiem...

Opadło mi wszystko.

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: graga71 » 2015-10-16, 09:19

Ja mam też 6 latki obecnie kl II. Czytam niektóre polecenia, prostsze czytają dzieci / ćwiczenia , podręcznik/ . Zadania tekstowe też wspólnie na razie:). Sprawdzian tłumaczę polecenia , dalej radzą sobie sami . I jest w miarę ok. Polecenia pisze krótkie, podobne do tych z lekcji tak aby zrozumieli. To co obserwuje to problem z zadaniami tekstowymi , dalej nie wiedzą co liczą , że piszemy obliczenie i odpowiedź ale będę ich maglować do skutku:) . Problem nadal z tempem więc jedni przeczytają polecenie kilka razy a inni ledwie zdążą raz , czekam aż to się wyrówna. Ogólnie nie jest źle ale mam wrażenie że takiego poskakania w wiadomościach jak w menowskich cudach to jeszcze nie było :evil: Jak sobie z tym radzicie? Staram się skupiać na tym co ważne ale i tak jest tego strasznie dużo . Już boję się drugiej dziesiątki z przekroczeniem , trzymacie się tego żeby rozpisywali skoro i tak mogą liczyć na konkretach?
pogodna71

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: dushka » 2015-10-16, 09:36

Graga, mnie do szału doprowadza pomieszanie z poplątaniem w ortografii w menowskiej książce. Rz wymienne, potem ó wymienne na o, potem ch na sz. Gdzie sens, gdzie logika?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: ms.elephant » 2015-10-16, 19:26

Mnie dobija tempo, jednego nie zdążę utrwalić, już kolejna nowość. Chcąc sprawdzić stopień opanowania poszczególnych umiejętności musiałabym na okrągło pytać i robić kartkówki. Dzieci zaczynają się już gubić, te słabsze w ogóle wysiadają.

Dziś miałam 2 godz EW, na jednej lekcji zrobiliśmy pisanie z pamięci, zaczęliśmy bawić się pieniążkami. Na 2 lekcji pracowaliśmy z zeszytem - wklejanie pieniędzy, zapisywanie. I koniec lekcji. A miałam jeszcze mieć temat o smakach, powtórzyć i utrwalić wprowadzone wczoraj rzeczowniki, poćwiczyć czytanie no i wykonać 4 str w podręcznikach i 3 str w ćwiczeniach. Bosko.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: ms.elephant » 2015-10-16, 19:33

graga71 pisze:Ja mam też 6 latki obecnie kl II. Czytam niektóre polecenia, prostsze czytają dzieci / ćwiczenia , podręcznik/ . Zadania tekstowe też wspólnie na razie:). Sprawdzian tłumaczę polecenia , dalej radzą sobie sami . I jest w miarę ok. Polecenia pisze krótkie, podobne do tych z lekcji tak aby zrozumieli. To co obserwuje to problem z zadaniami tekstowymi , dalej nie wiedzą co liczą , że piszemy obliczenie i odpowiedź ale będę ich maglować do skutku:) . Problem nadal z tempem więc jedni przeczytają polecenie kilka razy a inni ledwie zdążą raz , czekam aż to się wyrówna. Ogólnie nie jest źle ale mam wrażenie że takiego poskakania w wiadomościach jak w menowskich cudach to jeszcze nie było :evil: Jak sobie z tym radzicie? Staram się skupiać na tym co ważne ale i tak jest tego strasznie dużo . Już boję się drugiej dziesiątki z przekroczeniem , trzymacie się tego żeby rozpisywali skoro i tak mogą liczyć na konkretach?


Tak, ja wymagam rozpisywania, choć wychodzi to na razie tragicznie. Mało które dziecko byłoby w stanie samodzielnie wykonać zadanie, więc robimy przykłady wspólnie. Natomiast prawda jest taka, że moi nie potrafią zapamiętać dodawania i odejmowania do 10, nie potrafią pamięciowo dopełniać do pełnej dziesiątki. Takie rozpisywanie wymusza równocześnie by dzieci starały się odpowiedzieć, ile muszę dodać do 8 by było 10, co chyba jest nieodzowne podczas dalszej nauki matematyki.

graga71
Posty: 81
Rejestracja: 2014-04-17, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: graga71 » 2015-10-16, 20:09

Jestem po pierwszej lekcji z rozpisywaniem i o dziwo załapali :) Już miałam czarny scenariusz przed oczami . W ubiegłym roku po miesiącu cudowania z przekraczaniem progu cudami menowskimi :mrgreen: pojemnikami z jajek , klockami itp pierdołkami poddałyśmy się bez względu na wiek naszych szkrabów. W tym po jednej lekcji załapała większość po zabawach na koralikach. Nie zamierzam jednak upierać się przy rozpisywaniu , robimy razem :) Co do podręcznika w dzienniku co innego na lekcji co innego , mam nadzieję że kontroli nie będzie i nikt z namaszczeniem nie będzie czytał dziennika. Najgorzej że mam durnie ułożony plan : dwa dni po 3 lekcje przedzielone wf , lekcje zaczynam 0 14,30 a kończe o 17.00 więc masakra a w pozostałe dni gonie to co nie zrobiłam przez te dwa. Piątki odpuszczam bo znowu do 17.OO więc słuchają mnie do 15,20 a potem udzielamy się artystycznie:) oby do czerwca :mrgreen:
pogodna71

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: linczerka » 2015-10-17, 08:24

Od drugiego okresu klasy drugiej nie czytam poleceń.
Od klasy pierwszej wymagam dokładności wykonywania poleceń.
Jeśli w poleceniu jest: otocz pętlą, a dziecko podkreśli - nie uznaję.
Wymagam umiejętności dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu.
Bardzo pomaga ta umiejętność w liczeniu na większych liczbach.
W klasach starszych też, choćby do rozdzielności mnożenia czy dzielenia względem dodawania lub odejmowania lub różnych operacji na ułamkach zwykłych.
Im mniejsze liczby, tym łatwiej dziecko zrozumie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kUBAR13
Posty: 16
Rejestracja: 2011-10-22, 21:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy czytać polecenia klasie drugiej?

Postautor: kUBAR13 » 2015-10-17, 10:39

Masz rację z tą dokładnością wykonywania poleceń. ja się zawsze nagadałam, że ostatni raz uznaję, ale w końcu uznawałam. A jednak powinnam być konsekwentna, to kiedyś zaprocentuje np. na sprawdzianach kompetencji.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron