Nauczanie wczesnoszkolne wczoraj i dziś

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Nauczanie wczesnoszkolne wczoraj i dziś

Postautor: dushka » 2006-10-01, 08:12

Jakie widzicie plusy i minusy obecnego kształcenia zintegrowanego, a jakie niegdysiejszego nauczania wczesnoszkolnego? Czy usunięcie podziału na przedmioty w klasach 1-3 faktycznie okazało się korzystne? Czy kończąc edukację zintegrowaną nauczyciele rzeczywiście przygotowani są do prowadzenia każdej lekcji w pierwszym etapie kształcenia? A może macie jakieś inne uwagi?

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami :)

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Mam przemyślenia , mam doświadczenia , mam uwagi przyjaciół

Postautor: Piotr » 2006-10-01, 11:04

:!: Jestem przekonany , że dawne licea pedagogiczne bardzo dobrze przygotowywały młodych adeptów tego trudnego zawodu (to nie pochodzi z opowiadań osób,ale tego doświadczyłem na bliskim członku rodziny !).Póżniej realizowały to SN na odpowiednich kierunkach .Dziś wiemy i widzimy (nie należy myśleć żle ; uczelnie czyniłyby lepiej , gdyby wprowadziły więcej praktycznych zajęć - teoria podbudowana praktyką, to poznanie przyszłej pracy).
:!: Dobry był plan rezygnacji z podziału na przedmioty w nauczaniu początkowym , bo [1] nauczyciel może elastycznie regulować realizację wiodących zajęć z j.polskiego (ojczystego!) i matematyki - stosownie do możliwości uczniów , specyfiki haseł , zjawisk losowych (np. epidemia , dzień wolny od zajęć , itd) , [2] zajęcia może przeplatać (np. stosownie do aury - dzień"śpiący") , może też dwie kolejne lekcje poświęcić na planowane zajęcie (np. przygotowanie dekoracji do przedstawienia , spotkanie z...,w ....) .
:!: Jego "wady" :[a] nadzór pedagogiczny nie może egzekwować terminów realizacji upatrzonego tematu (w dyskusji nauczyciel staje się partnerem - rozmowa dotyczy argumentów) , [b] dłuższa nieobecność nauczyciela (np. losowa - choroba) zmusza nowego
nauczyciela do głebokiej analizy zrealizowanego materiału , aby zminimalizować liczbę dublowanych tematów , [c] uczeń , który musi realizować naukę w innej placówce (np.przeprowadzka) może napotkać znaczną rozbieżność w ilości przerobionych tematów .
:?: Ponieważ owe wady dotyczą małej ilości uczniów , to warto było ten plan zacząć realizować i zaufać dobrej woli nauczycieli i rodziców. Nauczyciel winien dbać o swój warsztat pracy - wszak nie ma rewolucyjnych przestawień haseł programowych , tempo pracy "średnio" pozwala szybko omawiane "wady" niwelować.
:?: Nadzór pedagogiczny (wewnątrzszkolny - przyjazny ) , też ma w tym swój pozytywny udział (bywają odchylenia). Piotr .

Awatar użytkownika
Anna Ciochoń
Posty: 4
Rejestracja: 2007-08-21, 11:08

Re: Nauczanie wczesnoszkolne wczoraj i dziś

Postautor: Anna Ciochoń » 2007-08-21, 20:55

Zgadzam się z Wami.Skończyłam studia podyplomowe z zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej i same teorie. Teraz rozpoczynając pracę w zeróce i przygotowując się do stażu muszę uczyć się sama.

lena3_0
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-22, 20:35

Re: Nauczanie wczesnoszkolne wczoraj i dziś

Postautor: lena3_0 » 2007-10-22, 20:40

Witam serdecznie własnie napotkałam na Pana wypowiedz...pisze prace licenciacka na temat współpracy nauczycieli z rodzicami w klasach 1-3 nie mam pomysłu na ankiete dla nauczycieli i dla rodzicow jak to mozna zrobic ...jesli mogłabym prosisc o kilka wskazowek była bym wdzieczna pozdrawiam bardzo serdecznie Lena

Awatar użytkownika
girena
Posty: 470
Rejestracja: 2007-07-27, 21:52

Re: Nauczanie wczesnoszkolne wczoraj i dziś

Postautor: girena » 2007-10-23, 15:28

Piotrze bardzo spodobały mi sie twoje przemyślenia i zgadzam sie z nimi :!:
No ja jestem tak zwana stara gwardia ale tylko stażem :)
Skończyłam SWP czyli Studium Wychowania Przedszkolnego w Wałczu :idea: i szkoła świetnie przygotowała mnie do pracy w przedszkolu i w szkole :lol: Później kończyłam zaocznie WSP i gdybym nie pracowała kilka lat to pewnie nic bym nie wiedziała : :?:
Pozdrawiam wszystkich Irena


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”