pierwsze rozpoczęcie pracy - nauczyciel stażysta

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

candy.duo
Posty: 5
Rejestracja: 2016-01-16, 18:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka, Historia sztuki, Zajęcia zintegrowane, ...
Lokalizacja: małopolskie

pierwsze rozpoczęcie pracy - nauczyciel stażysta

Postautor: candy.duo » 2016-01-16, 19:20

Od wrzesnia zaczynam staż jako nauczyciel stażysta w klasie I. Chciałabym wypaść jak najlepiej przed samym soba, opiekunem stażu, dyrekcją, uczniami i rodzicami. Nie pytam tutaj o kwestie formalne ze stażem (o tym wszystkim wiem), tylko o taką codzienną pracę na lekcji w trakcie roku szkolnego.

Bardzo proszę o wyczerpujace pomysły i konstruktywne uwagi na nastepujące tematy:
1) Jakie tematy poruszyć na pierwszym i drugim zebraniu z rodzicami? Co ustalić i w jaki sposób?
2) Jakie zastosować systemy motywacyjne?
3) Jak odnieść się do kontaktów z rodzicami (będę miała dziennik elektroniczny). Czy mam obowiazek odpowiadania na każdego e maila w dzienniku elektronicznym? (mam tu na myśli zalewanie spamem przez niektórych rodziców).
4) Kto ponosi koszty związane z kserem (mam drukarę w klasie), papierem do ksera, zakupem np. pisaków do tablicy ścieralnej, wszystkimi rzeczami, które będę robić w klasie tzw. dekoracja, rzeczy do zrobienia na plastykę, technikę itp. np. bałwanki ze styropianu itp, pakietem diagnozy, pakietem sprawdzianów?
5) Czego unikać? Na co zwracac najwieszą uwagę?
6) Dobre rady w kwestii organizacji pracy poproszę.
8) Wszystko inne, co Wam przyjdzie do głowy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: pierwsze rozpoczęcie pracy - nauczyciel stażysta

Postautor: dushka » 2016-01-17, 10:22

candy.duo pisze:Od wrzesnia zaczynam staż jako nauczyciel stażysta w klasie I. Chciałabym wypaść jak najlepiej przed samym soba, opiekunem stażu, dyrekcją, uczniami i rodzicami. Nie pytam tutaj o kwestie formalne ze stażem (o tym wszystkim wiem), tylko o taką codzienną pracę na lekcji w trakcie roku szkolnego.

Bardzo proszę o wyczerpujace pomysły i konstruktywne uwagi na nastepujące tematy:
1) Jakie tematy poruszyć na pierwszym i drugim zebraniu z rodzicami? Co ustalić i w jaki sposób?

A tego z reguły dowiesz się na pierwszej, wakacyjnej radzie pedagogicznej. Ale pierwsze spotkanie z rodzicami powinno być w maju/czerwcu tego roku szkolnego - podajesz wówczas wyprawkę - czyli co dziecko ma przynieść plastycznego, wyposażenie piórnika, rzeczy na wf, jakie zeszyty itd.

2) Jakie zastosować systemy motywacyjne?

A musisz?
Ja coraz bardziej przekonuję się do wadliwości takowych. Jedyne, co mi się podoba, to pieczątki indywidualne - zamówiłam różne na allegro, np. Świetny matematyk - stawiam w zeszycie, Aktywny uczeń (w zeszycie informacji), w ogóle masa takich pieczątek jest.


3) Jak odnieść się do kontaktów z rodzicami (będę miała dziennik elektroniczny). Czy mam obowiazek odpowiadania na każdego e maila w dzienniku elektronicznym? (mam tu na myśli zalewanie spamem przez niektórych rodziców).

Nie masz. Ale z doświadczenia - mam edziennik od listopada, dostałam w sumie 4-5 maili.
I ustal - kiedy odpowiadasz. Nie ma tak, że rodzic napisze o 20:00 i z pretensjami, bo pani nie odpowiada od razu!


4) Kto ponosi koszty związane z kserem (mam drukarę w klasie), papierem do ksera, zakupem np. pisaków do tablicy ścieralnej, wszystkimi rzeczami, które będę robić w klasie tzw. dekoracja, rzeczy do zrobienia na plastykę, technikę itp. np. bałwanki ze styropianu itp, pakietem diagnozy, pakietem sprawdzianów?

Różnie. Ale nastaw się, że w dużej mierze ty ;) U nas rodzice płacą po 20zł rocznie radzie rodziców, która sponsoruje xero - właśnie na obsługę xero. W to wliczony jest papier, ale czasem mi jakiś rodzic ryzę też przyniesie na potrzeby klasy - wykorzystuję wówczas do drukowania w domu różnych kart pracy, sprawdzianów, informacji czy kolorowanek dla dzieci (w klasie nie mam drukarki). Pisaki powinna szkoła kupić. Dekoracje - nastaw się na zbieractwo ;) nauczyciel gromadzi różne przydasie do wykorzystania. Jaki pakiet diagnozy, pakiet sprawdzianów?
W wyprawce podałam w maju różne rzeczy plastyczne, m.in. bloki techniczne białe i kolorowe, po 2 arkusze brystolu, 2 rolki bibuły - i nieraz to wykorzystuję też do robienia dekoracji czy pomocy dla dzieci (drukując np. układanki do zalaminowania dla nich - zdecydowanie trwalsze na papierze technicznym).
Polecam zakup laminarki, koszt 55zł na all (marka Tracer), korzystam często!


5) Czego unikać? Na co zwracac najwieszą uwagę?

Mówienia źle o dziecku w obecności dziecka. Bezwzględnie.

6) Dobre rady w kwestii organizacji pracy poproszę.


8) Wszystko inne, co Wam przyjdzie do głowy.


A skąd wiesz już teraz, że pracę we wrześniu masz?


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”