zeszyt A4

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

zeszyt A4

Postautor: hales » 2016-08-21, 16:44

Tym razem mam pytanie odnośnie zeszytu A4. Czytałam, że niektóre z Was taki prowadzą. Jakiś czas temu zafascynowałam się też tzw. OK zeszytem.
Chciałabym, żeby moi uczniowie mieli wszystko w jednym miejscu - rodzice często narzekali, że w ćwiczeniach i elementarzu "trzeba skakać" między stronami, żeby znaleźć odpowiedni temat. Do tej pory w naszych zeszytach nie działo się zbyt wiele - głównie uczyliśmy się pisać litery (kl.1), później zaczęły się pojawiać małe karty pracy i problem z pisaniem na drugiej stronie. Karty pracy A4 (rzadko, ale jednak czasem się pojawiały) były chowane do teczek i dzieci zapominały, że coś robiły. Teraz w 2 klasie pojawi się wiele ważnych rzeczy do zapamiętania.
I tak pomyślałam, żeby założyć zeszyt A4, ale mam też kilka wątpliwości.

Jedna z nich dotyczy właśnie wielkości zeszytu - z jednej strony wszystko ładnie i przejrzyście a z drugiej czy u Was rodzice nie narzekali, że zeszyt jest za duży, za ciężki?
A drugie moje pytanie - czy jest tutaj ktoś kto prowadzi OK zeszyt?

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: zeszyt A4

Postautor: dushka » 2016-08-21, 23:00

Czy to ty pytałaś dzisiaj w grupie na fb? :)

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyt A4

Postautor: hales » 2016-08-22, 00:16

Tak myślałam, że pewnie ktoś stąd jest też na fb :D

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zeszyt A4

Postautor: Basiek70 » 2016-10-24, 18:39

i co, zdecydowałaś się?

u nas obecnie jest zeszyt a4 ze specjalną liniaturą - między każdą linijką jest kolorowa przerwa - do pisania tekstów
jak dzieciaki piszą w tym zeszycie, piszą o wiele ładniej i popełniają zdecydowanie mniej błędów (nie muszą się aż tak skupiać na liniaturze, więc wystarcza im koncentracji na poprawność tekstu, tak to sobie tłumaczę)
zeszyt ma 32 kartki i miękką oprawę, nie jest ciężki

powiem Ci, że poszłabym w zeszyty a4 32-kartkowe, gdyby nie to, ze w 4 klasie na pewno takich mieć nie będą
to niech już się uczą organizować mniejszą przestrzeń w zeszytach przedmiotowych
acha, moje dzieci mają oddzielne zeszyty do treści polonistycznych, matematycznych i społeczno - przyrodniczych, właśnie żeby nie szukać ich nie wiadomo gdzie, oraz mają zeszyty do nut z szeroką pięciolinią
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyt A4

Postautor: hales » 2016-10-25, 20:46

Jeszcze nie, chociaż dalej jestem pozytywnie nakręcona w tym temacie :) Właśnie powstrzymuje mnie to, że w 4 klasie raczej będą mieć małe zeszyty. Chociaż jak patrze na piękne Ok zeszyty na Fb to żal mi, że takich nie mamy. W małym zeszycie te wszystkie wklejki nie wyglądają tak ładnie i estetycznie jak w dużym. Mam też obawy, że braknie mi czasu. Już teraz ledwo się wyrabiam. Jeszcze oglądam, ale kiedyś na pewno się zdecyduję.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyt A4

Postautor: linczerka » 2016-10-26, 19:47

hales pisze: Mam też obawy, że braknie mi czasu. Już teraz ledwo się wyrabiam. Jeszcze oglądam, ale kiedyś na pewno się zdecyduję.

Namawiam. To swoiste portfolio prac dzieci. Obecnie w tych zeszytach robimy "notatki" z zajęć w dowolnej formie. Jeden ułoży krzyżówkę, drugi zagadkę, inny przedstawi informację graficznie, są ciekawostki, wklejanki, schematy. Niby jeden temat, a każda praca inna. Dzieci to lubią. Każdy osiąga sukces na miarę swoich możliwości. Sprawdza się, a każdy zeszyt inny. Raz w tygodniu sprawdzam na okienku :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: zeszyt A4

Postautor: hales » 2016-10-28, 07:28

Basiek70 widziałam te zeszyty w linie,ale nie podobają mi się.

Linczerko część klasy na pewno poradziłaby sobie ze swoją notatką, ale na pewno nie wszyscy. Wiem, że do odważnych świat należy, ale trochę obawiam się linczu starszych koleżanek - że "co to za wymysł z dużym zeszytem a na dodatek w kratkę do wszystkiego jak kaligrafia jest taka ważna". Bo właśnie taki był mój plan - w kratkę do wszystkiego. A liniatura byłaby wklejana do dłuższych prac pisemnych. Na dzień dzisiejszy pisanie w zeszycie w kratkę dla niektórych dzieci jeszcze jest trudne. Szeroka linia to chyba jeszcze za wcześnie? Ale z drugiej strony nosić 2 zeszyty A4 to też nie wiem czy to dobry pomysł.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zeszyt A4

Postautor: linczerka » 2016-10-28, 14:13

Nie uczę wszystkich edukacji. Mam 3 zeszyty: mały w kratkę (w szkole, nie noszą do domów), w linię i A - 4 "do wszystkiego".
Też mam dzieci z problemami. Mogą wykonywać notatki w formie graficznej (rysunek, rebus). Jest coraz lepiej.
Kaligrafia? Powiem szczerze, że zwracam uwagę na technikę pisania, ale bez przesady. Widziałaś zeszyty w IV klasie?
Dzieci osiągają płynność pisania i kaligrafia schodzi na bok. Kształtuje się charakter pisma.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zeszyt A4

Postautor: Basiek70 » 2017-01-07, 00:04

hales pisze:Basiek70 widziałam te zeszyty w linie,ale nie podobają mi się.


Co do podobania się to mi też tak sobie, ale popracowałam z nimi (używam do prac pisemnych, nie do codziennych notatek) i efekty są świetne.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron